18. července 2018 10:34
Jan Kratochvíl

Tucet opravdu voňavých adres

Nic proti mořím a oceánům, na druhou stranu ale platí i při cestování pravidlo, že život je změna. Prázdninová návštěva špičkových palíren spojená s ochutnávkou produkce je proto velmi příhodná.

  1. Lannepax (Francie, armagnac) Vedle mušketýra d’Artagnana a foie gras proslavil Gaskoňsko, tedy převážně venkovskou oblast jihozápadní Francie, především armagnac. Ve vesnici Lannepax sídlí od roku 1893 rodinná palírna Delord, které patří rovněž vinohrady a sklepy. Destilace probíhá od začátku prosince do konce ledna. Vrcholem produkce je Armagnac Millésimés neboli limitovaná série toho nejlepšího z let 1929–1980
  2. Le Breuil-en-Auge (Francie, calvados) Přestože calvados, nepatří v naší vlasti mezi notoricky oblíbené destiláty, známý barman Václav Vojíř vizitu této oblasti Normandie navazující na Bretaň vřele doporučuje. Sám navštívil palírnu Château du Breuil, ve které se pálí mimořádný calvados stejného jména. Destilerie sídlí v původních budovách z 16. století a dodnes se bez problémů vyrovnává s absencí moderních technologií. Jak bývá v klasických palírnách dobrým zvykem, vše je zčernalé kvůli přítomnosti hub přiživujících se na odpařujícím se alkoholu ze sudu. Až ve zmiňované palírně barman konstatoval, že zdejší palírníci míchají při výrobě calvadosu jablka s hruškami.
  3. Juillac-le-Coq (Francie, koňak) Ve výčtu správných adres nesmí chybět palírna nacházející se v malé vesničce regionu Cognac ve středozápadní Francii. Jak lze odvodit z názvu, jedná se o rodné místo slavného stejnojmenného destilátu. Václav Vojíř doporučuje venkovskou palírnu Le Peu, nacházející se v Juillac-le-Coq, ve které se pálí koňak pro skupinu Hennessy. Palírnu lze navštívit od 29. září do 31. března. Koňak vyrobený po posledním březnu už totiž nesmí být započítán do objemu konkrétního roku. Kromě dvanácti starých měděných kotlů seřazených ve dvou řadách fascinovala Václava Vojíře prvotní absence personálu, na dva palírníky narazil, až když se už hodnou chvíli pohyboval po prostorách destilerie.
  4. Oberarth (Švýcarsko, ovocné pálenky) V městečku poblíž Luzernu se nachází známá Destillerie Fassbind. Založení palírny se datuje do roku 1846, podle dostupných zdrojů je to vůbec nejstarší palírna na území Švýcarska. Ať už ochutnáte z produkce Destillerie Fassbind cokoli, rozhodně neprohloupíte. Na základě vlastních zkušeností si dovoluji doporučit mimořádnou meruňkovici Fassbind Abricot.
  5. Eastern Main Road and Angostura Street, Laventille (Republika Trinidad a Tobago, rum) Na známém karibském ostrově dostal Václav Vojíř možnost ochutnat rum v čisté podobě, přímo z destilační kolony. Stalo se tak v pravé poledne v jednom z místních barů (chýše pobitá vlnitým plechem). Ochutnávka nápoje o síle 67 % prý patří do kategorie nezapomenutelných zážitků. Na poněkud komplikované adrese se nachází destilerie založená potomky našeho krajana Johanna Gottlieba Benjamina Siegerta, jinak objevitele dochucovadla koktejlů Angostura bitters. Kromě vlastního moku se v palírně míchá slavný rum Pussers, který ještě v sedmdesátých letech minulého století fasovali důstojníci britského Královského námořnictva. Václava Vojíře překvapilo zjištění, že v palírně se stáčí i baccardi, protože až do té doby se v souvislosti s legendárním rumem hovořilo pouze o Bahamách.
  6. Dufftown (Skotsko, whisky) Podle všeho místo s největší koncentrací palíren whisky na světě se nachází v hrabství Banffshire. Už v roce 1897 měla tehdejší vesnice s necelými dvěma tisícovkami obyvatel sedm palíren, tou nejstarší je Mortlach založená už v roce 1824. Právě v této destilerii pracoval pilně po dvě desítky let William Grant, který v roce 1887 založil slavnou palírnu Glenfiddich. Podle historiků se v ní pálila první jednosladová whisky na světě, Glenfiddich si dodnes udržuje statut nezávislé rodinné firmy. Dále můžete v Dufftownu okusit produkci palíren Balvenie, Convalmore, Parkmore, Glendullan, Pittyvaich, Kininvie a Dufftown Distilleries.
  7. Upper Knockando (Skotsko, whisky) Co se v mládí naučíš, v dospělosti jako když najdeš, možná usoudil v roce 1820 tehdy patnáctiletý John Walker a začal ve svém koloniálu mimo jiné nabízet whisky vlastní výroby. Na jeho chvályhodné úsilí navázal syn Alexander, který chtěl dělat takovou whisky, že se jí žádná jiná nevyrovná. V roce 1867 uvedl na trh Walker’s Old Highland Whisky, předchůdce oblíbeného moku Winstona Churchilla Black Label. Logo kráčejícího muže bylo použito v roce 1909, od roku 1937 je součástí etikety. Na stejné adrese se nachází palírna Cardhu, kterou koupili výrobci Johnnieho Walkera v roce 1893. Její whisky zrající v sudech po sherry je od té doby stěžejním prvkem řady míchaných whisky Johnnie Walker. V roce 1982 bylo u příležitosti narození prince Williama vybráno sto sudů, v roce 2000 byla tato whisky plněna do limitované edice Cardhu Special Reserve.
  8. Moore (USA, whiskey) V jinak prohibičním okresu Moore se nachází palírna, ve které vzniká legendární Jack Daniel’s Tennessee whiskey. Zároveň se jedná o jediné místo okresu, ve kterém můžete tento nápoj okusit. Palírnu založil v roce 1866 tehdy sedmnáctiletý Jack Daniel. A neměl to vůbec jednoduché, protože v jeho rodném státě propukla prohibice už v roce 1910. Na dalších dvacet let tak musel přestěhovat výrobu do St. Louis. Od roku 1956 patří destilerie společnosti Brown-Forman Corporation. Z bohaté produkce přísahám na Jack Daniel’s Old Time No. 7. Stejně tak mohu vřele doporučit Jack Daniel’s Master Distiller a Jack Daniel’s Single Barrel.
  9. Clermont (USA, bourbon) Rodné místo nejslavnějšího bourbonu planety se nachází v americkém státě Kentucky. Palírnu založil v roce 1795 Jacob Beam. Základy světové proslulosti položil jeho pravnuk James Beam, kterému stačily pouhé čtyři měsíce k tomu, aby ve třicátých letech minulého století postavil po konci prohibice novou palírnu. Firma se dodnes drží rodinné tradice, hlavní palírník Frederik Booker Noe II. je totiž potomkem sedmé generace.
  10. Midleton (Irsko, whiskey) Palírna byla založena v roce 1780. Jejím dnešním nosným produktem je whiskey Jameson, ale také například v Česku známá irská whiskey Paddy a především Tullamore Dew. Kromě toho se v destilerii pálí víc než dalších dvacet druhů whiskey. Nutno říci, že původní palírna už neexistuje, v roce 1971 zahájila provoz nová pokračovatelka slavné tradice. Její neodmyslitelnou součástí zůstal patrně největší kotlíkový destilační přístroj na světě o obsahu 142 400 litrů. V případě návštěvy doporučuji zaměřit pozornost na dvanáctiletou Jameson Distillery Reserve. Mok zrající v sudech po sherry lze totiž koupit a ochutnat jen v midletonském Jameson Heritage Centre.
  11. Bushmills (Severní Irsko, whisky) V hrabství Antrim se nachází Old Bushmills Distillery, která je mnohými považována za nejstarší oficiální palírnu světa. Povolení k pálení totiž získala od anglického krále Jakuba I. v roce 1608, tedy prokazatelně dřív, než to bylo v případě Skotů. Destilerii je možné navštívit v rámci rodinné dovolené, partnerku, případně potomky můžete nechat u světově proslulé atrakce, kterou je obří chodník Giant’s Causeway. Do palírny je to jen pár kilometrů.
  12. Tequila (Mexiko, tequila) Pokud se dostanete do Mexika, nenechte si rozhodně ujít návštěvu města se zhruba třiceti tisíci obyvatel se všeříkajícím názvem, které se nachází ve státě Jalisco. Ačkoli o vzniku tequily se traduje řada zvěstí, jedno je prý jisté. V roce 1656 bylo město založeno několika osadníky. Později se pak stal bossem jistý major Juan Lopez Villasado. Tento ctihodný muž pěstoval třtinový cukr a modré agáve, tedy základní suroviny pro výrobu tequily. V roce 1837 byly první tři barely tohoto nápoje exportovány do USA a už v té době se ve městě nacházelo patnáct palíren.