Petr Kubelík: „Není důležité se mojí show zúčastnit, ale přežít“
Oscar Wilde tvrdil, že móda je tak nesnesitelná forma ošklivosti, že ji musíme měnit každých šest
měsíců. Co vy na to?
Petr Kubelík: Oscar Wilde k tomu ještě dodal: Módní je to, co nosím já, a nemódní to, co nosí
všichni ostatní. Vnímám to velice podobně… Ale vážně, fascinuje mě, že se vrátila móda 90. let, tedy svršky,
které jsme tehdy nosili, protože nic jiného nebylo. A dnes jsou na to lidi hrdí.
Z toho, co o vás vím, usuzuji, že musíte mít kladný vztah i k Samuelu Beckettovi, který pravil:
„Kdykoli člověk udělá něco dokonale hloupého, udělá to vždycky z nejušlechtilejších pohnutek.“
Petr Kubelík: Usuzujete správně. Konání něčeho dokonale hloupého z ušlechtilých pohnutek je totiž
věčné téma mého života, protože jsem až nepoučitelný idealista. Něco vymyslím, třeba krásnou ideu svobody,
a na tu navazující necenzurovanou diskusi. Kolem nápadu nejdřív kroužím, tři měsíce, někdy i půl roku,
hraju si s různými variantami. Zlom přijde v okamžiku definitivního rozhodnutí. Od té chvíle neexistuje
ve vesmíru síla, která by mě od mého záměru odradila.
Vrátil byste něco dokonale hloupého zpátky, nebo se minulostí nezabýváte?
Petr Kubelík: Často dělám mentální techniku, během které hodnotím svůj život s představou toho,
že zítra zemřu. Kladu na misky vah, co jsem od života chtěl, čeho jsem dosáhl, jak moc jsem spokojen já
a lidi z mého okolí. Dosud mi to vyšlo tak, že všechno, co jsem zažil, včetně nesmyslů, které jsem během
života udělal, mě dovedlo tam, kde jsem. A protože tam, kde jsem, jsem šťastný, minulostí se nezabývám.
Vítězí u vás postupem času pragmatismus nad ušlechtilostí?
Petr Kubelík: Sice by měl, ale ne. Jsem pořád stejně stupidní Valach, jako když jsem začínal.
Pořád jedu byznys na podání ruky, i když jsem na to častokrát doplatil. Vím, že bych měl být pragmatičtější,
ale ušlechtilost stále vítězí.
Co říkáte na rčení, že šaty dělají člověka, a kdo na štěstí čeká v hadrech, ten se načeká?
Petr Kubelík: Řekl bych, že je to pravda. Na druhou stranu tatíček Masaryk říkal, že i pod ošuntělým
kloboukem moudrá hlava bývá, což taky nelze zpochybnit. V dnešní době sociálních sítí jsou naše smysly
bombardovány vizuálními vjemy. Díky různým „zkrašlovacím“ filtrům zmizel normální, reálný svět. Proto
móda a to, jak člověk vypadá, jsou extrémně důležité a často se zapomíná, že i pod ošuntělým kloboukem
moudrá hlava bývá, a chytří lidé proto neřeší, jak vypadají.
Celý rozhovor si můžete přečíst pouze v magazínu Playboy 09/2024 – k zakoupení níže.