Reprezentantka České republiky v dálkové střelbě Michaela Fialová řekla ve videu sdíleném na platformě TikTok, že oceňuje omezení cílená na Liu Thomas, americkou transgender plavkyni. „Chtěla jsem se podělit o to, že mám hroznou radost, že Lie Thomas konečně někdo zatnul tipec. Protože ještě před rokem ji prohlašovali za ženu roku, což mi přijde úplně zhulený,“ vyjádřila se ostře ve videu, které je na TikToku.
„V rámci sportu mi to nepřijde fér. Když jsem atletem, tak první bych měl jako sportovec ctít fair play. A co je fair play na tom, že jsem dvoumetrovej týpek a budu porážet malý holky? Zaplaťpánbůh za zdravý rozum,“ vyjádřila Fialová své myšlenky.
Proč jim někdo nerozbije držku?
V úvodu videa také vysvětlila, že ona sama nemá nic proti tomu, když se někdo narodí v těle, které mu nepatří. Podle ní by všichni měli mít život, jaký si zaslouží. Nicméně ve sportu jí trans závodníci umí hnout žlučí.
Michaela Fialová se podělila o osobní zkušenost, kdy se do jejího oboru přidal transgender člověk. „Do psí dírky, jak někdo přijde na to, že nejenomže není muž, ale že rovnou je i atlet. Lia Thomas byla plavkyně, tedy muž a neúspěšný plavec, co si řekl, hele tak já si nechám přidělat kozy a bude ze mě ženská a samozřejmě ze mě bude nejlepší ženská a budu vyhrávat, bohužel tohle se nevyhnulo ani střeleckému sportu, a spousta lidí na to má různý reakce,“ upozornila.
„Taky tam máme transgendera, který úplně stejně jako Lia Thomas ve střelecký komunitě jako střelec muž byl průměrný a tak si řekl, že bude nejlepší holka a taky z něho nejlepší holka je,“ pokračovala rozhořčeně.
„Teď si představte ty holky, které střílí celý život a samozřejmě ta muskulatura a tělo nám nedovoluje porážet muže v dynamických disciplínách,“ připomněla. Asi nejvíce ji na tomto tématu zaráží fakt, že se sportovkyň nezastanou muži.
„Zrovna v tomhle sportu si mnoho mužů hraje na takový ty hrdiny, jsou cool a nejdrsnější a pořád by chtěli zakročit proti nějakýmu zlu. A potom tito chlapi jsou na střelecký soutěži, kde holky pětapadesát kilo brečej, protože je poráží dvoumetrovej týpek, kterej je najednou holka a oni všichni, nebo většina, celkem přizdisráčsky nechají ty holky brečet a dělají, jakoby se nic nedělo,“ ohradila se střelkyně.
Nechápe, že to transgender člověk v jejím oboru pořádně neschytal. Fialová ve svém videu hovořila dokonce i o násilí, které, jak z jejích slov vyznívá, by nebylo od věci. „Nikdo mu nic neřekne, nikdo mu nerozbije držku,“ uvedla s tím, že by transgender lidé měli bojovat ve vlastní kategorii.
Je to byznys, tvrdí o transgender atletech
Kdyby měli svou kategorii, nezlobila by se na ně. Domnívá se totiž, že ze strany transgender atlerů se jedná pouze o dobře promyšlený byznys.
„Vždyť já bych se jako sportovec vůbec nezlobila na někoho, kdo se narodil mužem ,cítil se být ženou a cítil se být sportovcem, tak v rámci toho sportu vyšlape cestičku pro všechny ostatní. Ale proč sakra tyhle lidi chtějí závodit s námi s holkami, přijde mi to jako vypočítanej byznys,“ zamyslela se.
Podle ní je na vinně i společnost, která se bojí projevit svůj názor. „Nemá to pro mě nic společného s tím, čím se cítím být. Je to jenom vypočítanej byznys. Že týpek, kterej plaval, byl průměrný a věděl, že v chlapech nemá šanci, tak se nechal předělat na holku a zneužije toho, že společnost dneska se bojí vůbec proti těmto lidem vystoupit,“ pronesla česká reprezentantka.
„Pamatuji si, že se nám to tenkrát taky stalo, že přišel takový kluk k nám a my museli měnit stanovy, že za ženy mohou startovat pouze biologické ženy, které se tak narodily,“ uvedla s tím, že tehdy kvůli transgender střelkyni nechtěla ani převzít cenu na pódiu.
Imane by měla jít na paralympiádu
Video s kontroverzním názorem zveřejnila ještě před tím, než se na olympiádě v Paříži konal boxerský zápas mezi Alžířankou Imán Khalif a Italkou Angelou Carini.
Předmětem spekulací se boxerka stala hlavně kvůli tomu, že ji na OH nechali zápasit se ženami, přestože jí byl podle Mezinárodní boxerské asociace zjištěn mužský chromozom XY. Mnozí tak její účast na olympiádě označují za nepřístupnou. Proti vlně těchto a podobných obvinění se boxerky zastal i Mezinárodní olympijský výbor (MOV), který celou soutěž organizuje. „Alžírská boxerka se narodila jako žena, je registrována jako žena, boxovala jako žena a v pasu je uvedena jako žena. Z vědeckého hlediska tak nedošlo k tomu, že by muž boxoval proti ženě,“ odmítá mluvčí MOV Mark Adams četná tvrzení, že alžírská sportovkyně je ve skutečnosti trans ženou.
Fialová proto po prvním videu zveřejnila další prohlášení, aby se ještě dodatečně mohla vyjádřit právě ke kauze boxerky. Alžírská boxerka je podle jejích slov anomálie, která patří na paralympiádu. Zároveň obvinila všechny, kteří Imán schválili, aby startovala. „Tam je to takový trošku spornější. Tam opravdu jde o nějaké anomálie, ale přece lidi s anomáliemi mají paralympiádu. Takže to nerada vidím, je to neférová výhoda,“ sdělila česká sportovkyně.
Absurdita a risk, komentuje nástup zápasnic se zvýšeným testosteronem česká boxerka: