Alžírská zápasnice v boxu Imán Chalíf se stala jednou z hlavních tváří pařížské olympiády, aniž by o to stála. Její jméno znají i ti, kteří box běžně nesledují. Celý svět řeší, do jaké míry je Imán žena a jak moc její výkony ovlivňují mužské hormony.
Podle Mezinárodního olympijského výboru je všechno v pořádku a na olympijském ženském turnaji boxují jen a pouze ženy. Druhou kontroverzní boxerkou v Paříži je tchajwanská reprezentantka Lin Jü-tching.
„Alžírská boxerka se narodila jako žena, je registrována jako žena, boxovala jako žena a v pasu je uvedena jako žena. Z vědeckého hlediska nedošlo k tomu, že by muž boxoval proti ženě,“ uvedl v prohlášení mluvčí MOV Mark Adams, který tak rázně vystoupil proti tomu, aby Chalíf byla dávána do souvislosti s trans komunitou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: S lehkostí drtí soupeřky, ty jí vyčítají mužské hormony. Co vše víme o boxerce Chalífové?
Jenže Mezinárodní boxerská federace (IBA) vidí kauzu jinak. Obě kontroverzní boxerky byly z ženských soutěží diskvalifikovány. IBA uvedla, že boxerky mají v těle mužský chromozom XY, což měl odhalit nezávislý test DNA.
Italka zápas vzdala
Imán Chalíf dokázala rozpoutat obří mezinárodní spor týkající se pohlaví sportovců, přičemž k tomu nepotřebovala ani minutu. Během prvních 46 sekund zápasu s Italkou Angelou Carini jí totiž stihla zlomit nos a uštědřit tak tvrdé rány, že soupeřka na kolenou s brekem zápas raději vzdala. Následně se otočila na svůj realizační tým a se slzami v očích jim sdělila: „Není to fér!“
Její frustrace je pochopitelná. Imán Chalíf, stejně jako další boxerka soutěžící na pařížské olympiádě, Lin Jü-tching z Tchaj-wanu, byly loni obě Mezinárodní boxerskou asociací (IBA) vyloučeny z mistrovství světa.
Mezinárodní boxerská federace dokonce nabídla Italce jakési bolestné, IBA daruje Cariniové 50 tisíc dolarů. Je otázkou, zda Italka peníze přijme. Stihla se totiž už Alžířance omluvit, že proti ní vlastně nic nemá. V rozhovoru pro Gazettu dello Sport italská boxerka uvedla, že debatu o pohlaví vyvolat nechtěla. Že sice vítězce v ringu kvůli emocím nepodala ruku, ale pokud se potkají příště, tak ji obejme a řekne jí, že proti ní vlastně nic nemá.
Imán jako malá ráda hrála fotbal
Imán dává rozhovory málo, výjimkou je interview poskytnuté alžírské televizi Canal Algerie, v němž boxerka promluvila o svém dětství i své trnité cestě k boxu, do nějž se prý „zamilovala“ hned, když poprvé vstoupila do ringu. „Otec měl fotbal radši než box. Od malička jsem ho měla ráda a hrála ho v mé malé rodné vesnici. Sporty všeobecně mi už ve škole šly a můj učitel mě nakonec přesvědčil, abych zkusila box, protože jsem podle něj měla výborné fyzické předpoklady. A měl pravdu,“ popsala Imán, jak ji k boxu přivedl její školní trenér.
Cestu ke sportu Chalíf dle jejích slov komplikovaly chudé poměry i fakt, že pochází z konzervativního regionu země, kde box není vnímán jako sport pro ženy. „Box byl u nás vnímán jako sport určený jen pro muže,“ popsala boxerka s tím, že musela ze své vesnice pravidelně cestovat do města, kde mohla trénovat. „Prodávala jsem chleba na ulici, sbírala jsem nádobí a dělala další věci, abych si vydělala a mohla jezdit na tréninky, jelikož pocházím z velmi chudé rodiny. Na začátku stálo mezi mnou a boxem mnoho překážek,“ popsala Imán televizi své složité začátky.
Ona sama vnímá svou kariéru jako „působivý příběh“ a je přesvědčena, že je dítětem štěstěny: „Byla to čistá náhoda, nikdy jsem si nepředstavovala, že bych se stala boxerkou a světovou šampionkou.“ Chalíf se v rozhovoru vyjádřila i k loňské diskvalifikaci z mistrovství světa: „Rok 2023 byl pro mě velmi složitý. Byla to krutá rána, ale oklepala jsem se a mám ještě větší chuť ukázat všem svou sílu a odhodlání. A ukázat celému světu, jak odvážnou ženou Imán Chalíf ve skutečnosti je.“
Její soupeřky ji však vzhledem k podezření, že v minulosti byla mužem, vnímají jako nefér sportovkyni i nebezpečí pro své vlastní zdraví a kariéry. Za boxerky nucené soutěžit s Imán Chalíf či Lin Jü-tching se již postavila celá řada osobností. Trojnásobná olympijská vítězka, plavkyně Nancy Hogshead, napsala na sociální sítě: „Genderová ideologie zabíjí ženy. Připomínám, že muži, ať už se identifikují jakkoli, mají o 162 procent silnější úder než ženy.“ „Sice mají ženský pas, ale rozhodně ne tělo. Kdy Mezinárodní olympijský výbor konečně začne chránit ženský sport?“ ptá se legendární tenistka původem z Česka Martina Navrátilová.
Šok ze zápasu s Alžířankou popsala atké boxerka Brianda Tamar z Mexika, která se s ní již utkala: „V ringu mi její údery hodně ubližovaly. Nic takového jsem za třináct let své kariéry nezažila, ani při tréninku s muži. Díky bohu, že jsem se dostala ven zdravá.“ Mnoho kritiků rozhodnutí MOV se ostatně ptá, zda se něco změní až ve chvíli, kdy jedna z boxerek s chromozomy X a Y způsobí své soupeřce opravdu vážné zranění či rovnou ukončí její sportovní kariéru.
Italka byla naštvaná, už se uklidnila
Angela Carini, která souboj s Imán vzdala po 46 sekundách, jej po zápase popsala následovně: „Nemohla jsem pokračovat. Mohl to být zápas mého života, ale rozhodla jsem se raději ochránit své zdraví a život. Neměla jsem strach, nikdy nemám strach dostat v ringu ránu. Jsem navíc zvyklá trénovat v národním týmu s muži, ale dnes jsem cítila příliš velkou bolest,“ popsala Italka svou porážku. Později ale uvedla, že situace kolem Alžířanky ji mrzí, že chápe, že ona si své tělo nevybrala.
Alžířanka se za transsexuála ani intersexuála nepovažuje a nikdy nepovažovala. Považuje se za typickou ženu, která si chce na olympiádě splnit sen. Tělo, s jakým do Paříže přijela, jí prý dal bůh. A když boží přízeň bude dál pokračovat, odveze si z olympijského ringu zlato. Ve čtvrtfinále jí zkusí olympijský sen překazit Maďarka Anna Luca Hámoriová.