9. července 2019 20:05

Londýn čeká rozvodová bitva století

Jak praví životem ověřená moudrost, je lepší se dobře oběsit než špatně oženit. Mimo jiné to dnes ví i jeden z nejbohatších mužů planety, dubajský emír a vicepremiér Spojených arabských emirátů šejk Muhammad bin Rašíd al-Maktúm.

Bohatému princi totiž dále vale jeho choť Hája ibn al-Husajn. Jednoho dne se jordánská princezna prostě sebrala a spolu s dětmi, synem, Zaídem a dcerkou Al Džalilou, zmizela do Evropy. A záhy zahájila rozvodovou bitvu.

Jejím soupeřem je podle magazínu Forbes sedmý nejbohatší politik planety, kontrolující majetek v hodnotě čtyř miliard dolarů. Kromě politiky se obchodně angažuje v projektech jako Emirates, vydělává na jednom z největších obchodních přístavů světa Dubai Ports World a realitách. Jako každý správný šejk se rovněž věnuje chovů koní.

Nelítostná baronka

Na první pohled to vypadá na silně nerovný souboj, na druhou stranu princezna jede bomby. K rozvodu a troufám si odhadovat k astronomickému výživnému jí má totiž dopomoci jedna z nejuznávanějších britských advokátek, specialistka na rodinné právo baronka Fiona Shackleton of Belgravia (1956), partnerka renomované advokátní kanceláře Payne Hicks Beach. Specializovaná média pak v souvislosti s věhlasnou právničkou hovoří o „vynikajícím úsudku“ a „schopnosti zvolit optimální strategii“.

Velezkušená advokátka získala věhlas díky několika mimořádně sledovaným kauzám. Na prvním místě stojí jednoznačně rozvod prince Charlese a lady Diany z roku 2006. Baronka Shackleton hájila následníka trůnu. Přestože princezna z Walesu odešla z manželství s nikoli zanedbatelnou částkou 17 milionů liber, hovořili znalci o remíze. Díky vhodně zvolené strategii totiž přišla princezna Diana, nepochybně k velké spokojenosti královny, o titul Její královská Výsost. Královský dvůr byl se službami rozvodové advokátky nejspíš navýsost spokojen, neboť šlechtična v taláru hájí zájmy princů Williama a Harryho. Catherine, vévodkyně z Cambridge, a Meghan, vévodkyně ze Sussexu, tak mají předem jasno…

Baronka Fiona Shackleton zastupovala v roce 2008 v rozvodovém řízení sira Paula McCartneyho, mimo jiné prvního hudebníka historie, který vydělal přes miliardu liber. Bývalý člen kapely The Beatles sice nakonec zaplatil v přepočtu jako odstupné přes 700 milionů korun, přesto musel své advokátce vyseknout poklonu, neboť jeho žena, mimo jiné modelka, která přišla v roce 1993 při automobilové nehodě o nohu, žádala rovné čtyři miliardy. Nelze se tedy divit, že v pořadu Larryho Kinga popsala Paulova bejvalka advokátku jako „ošklivou ženu, která chce vydělat co nejvíc peněz a je schopna házet špínu i na člověka na invalidním vozíku“.

Paní baronka se pak rovněž angažovala na straně Claire Henry, která se rozhodla pustit k vodě svého chotě, slavného fotbalistu Thierryho Henryho. Stalo se tak v roce 2007, provinění manžela spočívalo v tom, že si v touze vyhrát Ligu mistrů, což se mu v roce 2009 vskutku povedlo, dovolil vyměnit Arsenal Londýn za FC Barcelonu.

Podle veřejně dostupných zdrojů inkasuje Fiona Shackleton základní příjem 600 liber na hodinu, k tomu výdaje a provize. Před časem čelila drobnému zádrhelu, jednomu z klientů se nezdála odměna jejího soukromého vyšetřovatele, který si účtoval nemalou provizi za „objev“ notoricky známé adresy.

Grande Dame of Divorce

Z rozvodu má nejspíše radost i další advokátní kancelář Stewart’s, na straně dubajského vládce bude stát totiž stát Helen Ward. Schopnostem nakrátko ostříhané dámy v kostýmech šitých na míru odpovídá i její přezdívka Grande Dame of Divorce. Je otázkou, jak se bude nekompromisní advokátce s nejspíše panovačným šejkem spolupracovat. V lednu letošního roku totiž poskytla rozhovor pro Sunday Times Style. V něm mimo jiné tvrdí, že většině klientů doporučuje v rámci rozvodu terapii, zároveň však hledá spravedlivé řešení, se kterým mohou obě strany žít. A zatímco šejk nazval svou choť cizoložnicí, je Helen Ward velkou odpůrkyní praní špinavého prádla, neboť jak tvrdí, soudci vědí, že k tangu jsou vždy zapotřebí dva. Mediálně nejznámější kauzu vedla Helen Ward, když bránila majetek v hodnotě dvou miliard liber bývalého bosse závodů F1 Bernieho Ecclestona. S jejími službami pak byl navýsost spokojen i exmanžel Madonny, režisér Guy Ritchie.

První kolo právní bitvy o miliardy dolarů má být zahájeno v londýnském Královském soudním dvoře 30.–31. července.