Přátelé
Zdroj: Supplied by LMK / Landmark / Profimedia
Přátelé
Zdroj:
Supplied by LMK / Landmark / Profimedia
V době, kdy se svět mění rychleji než algoritmy na sociálních sítích, se mnoho lidí obrací k minulosti. Opakované sledování oblíbených seriálů, jako jsou Přátelé nebo Kancl, není jen únikem před realitou, ale může mít i pozitivní dopad na duševní zdraví.
Návrat k minulosti jako terapie
Historicky byla nostalgie považována za nemoc, kdy ji v 17. století švýcarský lékař Johannes Hofer označil za nebezpečný stav způsobující úzkost a melancholii. Dnes však vědci uznávají nostalgii jako pozitivní emoci, která může posilovat sebevědomí, snižovat úzkost a podporovat sociální propojení.
Studie publikovaná v časopise Social and Personality Psychology Compass v roce 2013 ukázala, že nostalgie může být zdrojem duševní pohody a zdraví. Vzpomínky na minulost mohou pomoci lidem vyrovnat se s osamělostí, stresem a pocitem bezvýznamnosti.
Proč se vracíme ke starým seriálům?
Opakované sledování známých seriálů může fungovat jako psychologická první pomoc. Známé postavy a příběhy poskytují pocit bezpečí a stability v nejistých časech. Navíc často evokují období života, která si spojujeme s pozitivními emocemi a zážitky.
Podle výzkumu zveřejněného v The Washington Post nostalgie posiluje pocit sociální propojenosti a pomáhá lidem cítit se milovaní a podporovaní, i když jsou fyzicky vzdáleni od svých blízkých.
Nostalgie jako nástroj pro lepší budoucnost
Nostalgie nejenže pomáhá zvládat současné výzvy, ale může také inspirovat k budoucím cílům. Připomínání si minulých úspěchů a pozitivních vztahů může posílit motivaci a sebevědomí. Studie ukazují, že nostalgie může zvýšit optimismus a pocit smysluplnosti života.
Touha po starých dobrých časech není jen sentimentální vzpomínání na minulost. Je to mocný nástroj, který může podporovat duševní zdraví a inspirovat k pozitivním změnám. Takže příště, když se rozhodnete znovu pustit svůj oblíbený seriál, vězte, že děláte něco dobrého pro svou mysl.
Ozdobou květnového čísla magazínu Playboy je žhavá Salome: