20. května 2020 23:20

Když játra volají SOS

Jedním z charakteristických znaků Playboye je schopnost odhadnout, kdy nastal čas konce. Na druhou stranu, po dlouhé době otevřené zahrádky, možnost posezení s přáteli, točené pivo. K tomu vidina konce roušek a začátku fotbalu, byť zatím bez diváků. To všechno si zaslouží oslavu, při které játra trpí… Naštěstí očista není příliš komplikovaná, nezbytné suroviny leží na zemi, stačí je zvednout a namixovat správný koktejl.

Mrkev

Mrkev je levná, snad jsme v její produkci stále soběstační a nemusíme se spoléhat na dovoz z Itálie či Španělska. Tradiční a stále nedoceněná zelenina je bohatá na játra ochraňující vitamin A, flavonoidy a beta-karoten. Mrkev je rovněž základním kamenem řady koktejlů, lze kombinovat s banánem, citronovou šťávou, ořechy, jogurtem, řapíkatým celerem, zázvorem, špenátem. Obsahuje rovněž vitaminy B, C, D, E, k tomu bor, draslík, fosfor, hořčík, sodík, vápník, zinek, železo.

Listová zelenina

Přestože výsledný produkt v podobě kombinace zelí, špenátu a římského salátu vypadá nevábně až odpudivě, játra jeho konzumaci radostně uvítají. Listová zelenina totiž obsahuje mimořádně vysoký obsah rostlinného chlorofylu, který doslova vysává environmentální toxiny z krevního oběhu. Dále neutralizuje těžké kovy, chemické látky a pesticidy.

Zelná šťáva

Snad veškeré možné výzkumy se shodnou na jejím blahodárném vlivu na játra a účinné prevenci. Kromě toho konzumace zelné šťávy předchází karcinomu tlustého střeva, používá se k léčbě žaludečních a dvanácterníkových vředů. Možná kombinace s celerovou šťávou, do koktejlu lze přidat i stroužek česneku. Doporučujeme konzumovat doma v čase, kdy nehrozí boj o toaletu. Kromě jater totiž zelná šťáva čistí důkladně a bez sebemenších kompromisů střeva.

Zelený čaj

Elixír života, další mimořádně účinný ochránce jater. Obsahuje totiž značné množství katechinů neboli rostlinných antioxidantů výrazně zlepšujících jejich funkci. Játrům pomáhá i jako účinný spalovač tuku, navíc tlumí chuť k jídlu.

Citrusy

V tomto případě stačí opravdu málo, vzít sklenici vody a vymačkat citron, limetu či grapefruit. Stimulaci jater svědčí především dopolední užívání. Rozhodně není od věci vypláchnout po požití ústa, sníží se tak negativní vliv kyseliny citronové na zubní sklovinu.

Červená řepa

Přestože červená řepa nepatří do kategorie potravin běžným konzumentem notoricky vyhledávaných, vysoce pozitivní vliv na játra je nezpochybnitelný. Obsahuje totiž betain pomáhající vylučovat z jater škodlivý tuk. Dále dodává tělu methionin, který se stará o jejich konstantní detoxikaci.