Zatímco na holandské sýry nedám dopustit, alkoholová produkce země cyklistů, větrných mlýnů a velkých umělců především v oblasti výtvarného umění mě dosud neoslovila. Nejspíš proto, že jsem si Nizozemsko spojoval s bylinkovým, na můj vkus „ulepeným“ likérem Bols. Ale genever, to je jiná.
Přitom k historickému předchůdci mého oblíbeného ginu jsem se dostal víceméně náhodou, a to díky sledování www.playboy.de. Německý kolega psal o renesanci geneveru, přičemž využil znalostí půvabné barmanky Tess Posthumus provozující v Amsterodamu dva známé bary – Flying Dutchmen a Dutch Courage. Na základě jejího doporučení jsem si sehnal láhev geneveru a po následné konzumaci rozhodl o zařazení do kategorie destilátů, o kterých má cenu psát.
Bohatá historie
Oficiálním otcem lihoviny se stal v roce 1650 ve Flandrech působící chemik Sylvius de Bouve, který v té době hledal účinný lék na žaludeční koliku. Další historie je spojena s Lucasem Bolsem a jeho podnikem Dutch Bols, který zahájil v Nizozemsku jako první průmyslovou výrobu alkoholu.
Historické prameny zároveň hovoří o hojném užívání geneveru jako léku už v předchozím století. V roce 1606 pak byla na výrobu a prodej jalovcové lihoviny uvalena daň, genever tak povýšil z léčiva na plnohodnotný alkohol. Destilát se objevil rovněž v divadelní hře Vévoda z Milána, uvedené v roce 1623. Zároveň je historicky prokazatelné, že geneveru Dutch Courage holdovali v průběhu třicetileté války angličtí vojáci, kteří pak přivezli domů vzorky a tímto svým nepochybně chvályhodným krokem položili základy britské produkce ginu. Každopádně genever spatřil světlo světa o 181 let dřív, než se v Anglii začal konzumovat první London Dry Gin.
Proto se těší genever oblibě především v Nizozemsku a Belgii, přičemž si začíná nacházet cestu rovněž do německých barů. Podle nařízení Evropské unie je proto povoleno vyrábět genever pouze ve zmiňovaných zemích Beneluxu plus dvou regionech severní Francie a ve stejném počtu spolkových zemí Německa.
Historie geneveru je spojena s Lucasem Bolsem a jeho podnikem Dutch Bols, který zahájil v Nizozemsku jako první průmyslovou výrobu alkoholu.
Historie geneveru je spojena s Lucasem Bolsem a jeho podnikem Dutch Bols, který zahájil v Nizozemsku jako první průmyslovou výrobu alkoholu.
Mladý a starý
Genever dělíme na dva druhy – oude (starý) a jonge (mladý). V obou případech tvoří základ moutwijn neboli aromatický destilát vyrobený z ječného sladu, žita a kukuřice, přičemž všechny suroviny jsou smíchány ve stejném poměru.
Poté přichází na řadu proces kvašení a trojnásobné destilace, během které se do pálenky přidává jalovec, kmín, anýz a koriandr. Podstatný rozdíl mezi mladým a starým geneverem spočívá v užití moutwijnu, v mladší verzi tvoří víceméně pouze aromatickou složku. Pokud zraje genever v sudech, blíží se svou chutí whisky.
Oude i jonge mají shodně 38 procent alkoholu. Existují rovněž ochucené verze, především něžnější část lidstva má v oblibě jablečný, vanilkový, čokoládový či kaktusový genever. Pro podávání se doporučuje pokojová teplota.
Sličná barmanka Tess poukazuje na skutečnost, že vzhledem k podstatně dřívějšímu roku narození se genever používal ve všech koktejlech, které máme dnes spojeny s ginem.
Sličná barmanka Tess poukazuje na skutečnost, že vzhledem k podstatně dřívějšímu roku narození se genever používal ve všech koktejlech, které máme dnes spojeny s ginem.
Sázka na jistotu
Genever plní jako aperitiv spolehlivě úlohu povzbuzovače chuti, nezklame ani jako digestiv. Vhodný společník ryb a tvrdých sýrů. Sličná barmanka Tess přitom poukazuje na skutečnost, že vzhledem k podstatně dřívějšímu roku narození se genever používal ve všech koktejlech, které máme dnes spojeny s ginem. Za všechny jmenujme Bronx, Singapore Sling, Martini Dry, Martinez, Tom Collins. Ostatně v prestižní publikaci autora Jerryho Thomase s názvem Bartenders Guide z roku 1862 je popsáno několik koktejlů, jejichž základ tvoří právě genever. Tess kupodivu nedoporučuje kombinaci s tonikem, podstatně lepší variantou je podle barmanky zázvorové pivo.
Nejznámějším koktejlem, jehož základ tvoří genever, je pak The Holland House z roku 2008. Kromě Rutte Old Simon Genever jsou jeho součástí Martini Extra Dry, likér Luxardo Maraschino a čerstvě vymačkaná citronová šťáva. Kdo vyzkouší, určitě neprohloupí.