17. května 2019 19:25

Alkohol je láska...

Alespoň to tvrdil hrdina příběhů Raymonda Chandlera, drsný detektiv Phil Marlowe. První polibek je přitom zázračný, druhý důvěrný, třetí rutina. Pak už dívku svléknete. Absolutní souhlas a vězte, že „svlékání“ deseti lahví, které by mohly být součástí baru každého playboye, strašně moc baví.

01 | Johnnie Walker Gold Label Reserve Nezpochybnitelný důkaz toho, že alkohol může sloužit jako lék skoro na všechno. Osmnáctiletá blended whisky je výsledkem schopností mistrů „míchačů“ připravit směs z patnácti zralých whisek z celého Skotska. Chutná po medu, karamelkách, vanilce, ovesných vločkách a bylinkách. Název „gold“ je potvrzením faktu, že základ tvoří whisky Clynelish, která se vyrábí z vody protékající ložisky zlata.

02 | Nikka Taketsuru 17 Years Old Hrdí Skotové by mě asi utloukli, ale v případě whisky z kategorie single malt nevím opravdu o ničem lepším. Lahodný mok ze země vycházejícího slunce je pojmenován podle otce japonské whisky Masataky Taketsury a zrál celých sedmnáct let v dubových sudech po sherry. Konečný výsledek nemá chybu.

03 | 1972 Full Proof Kentucky Straight Bourbon Whiskey Člověk nemusí být zrovna velkým znalcem bourbonu, aby po několika okamžicích odhadl, že u láhve z limitované edice narazil na cosi výjimečného. Sladká vanilka, karamel, kouř, k tomu patřičná síla. Napadá mě parafráze citátu o tom, že nemá cenu plakat nad konvemi rozlitého mléka, ale několik rozlitých kapek tohoto bourbonu rovná se tragédii.

04 | Absolut vodka Nic proti Rusku, ale mě bere ze všech vodek nejvíc ta ze země tří korunek. Skandinávský tekutý skvost se připravuje na základě původní receptury z roku 1879, stoprocentně přírodních ingrediencí, bohaté chuti s náznakem sušeného ovoce, dokonalost sama. Proto považuji využití vodky Absolut v koktejlech takřka za svatokrádež.

05 | Martell Cordon Bleu Prestige Dokonalý koňak, který letos oslaví 107 let od svého vzniku. Autorem receptury je úspěšný pokračovatel rodinné tradice Edouard Martell. Přitom základy značky položil už v roce 1715 (!) mladý obchodník z kraje Cognac Jean Martell. Mimochodem, design láhve koňaku s opravdu nezpochybnitelným charakterem se od doby vzniku nezměnil. Obsah se vyznačuje jemnou ovocnou chutí se stopou kouře.

06 | Janneau Grand XO Armagnac Top představitel lahodné lihoviny z hrdého Gaskoňska, která proslavila region stejně jako čtvrtý mušketýr d’Artagnan, případně gurmánská lahůdka foie gras. Jak říká jeden z velkých domácích znalců armagnaku, kvalita hodně dobré kořalky je založena na staření kvalitního destilátu v dubových sudech. Průměrné staří jednotlivých brandy je přes dvacet let.

07 | Monkey 47 Gin Traditional Přestože je gin spojován převážně se starou, hrdou Anglií, v tomto případě se jedná na první pohled o netradiční německo-indickou kombinaci. Výsledkem je gin ze 47 ingrediencí německého Schwarzwaldu, které byly vystaveny delikátní maceraci a destilaci. Poté přišel čas odpočinku v tradičních hliněných nádobách. Výsledkem jsou tóny jalovce, citrusů, květin, pepře, pomela. A také nejvyšší ocenění z World Spirits Awards.

08 | Fassbind De Bois Poire Williams Srdce a chuťové buňky stoupence elixíru života v podobě ovocného destilátu musí radostí zaplesat. Pálenky švýcarského producenta jsou vyráběny starými prověřenými technologiemi z ručně sbíraného ovoce a zrají v sudech ze dřeva odpovídajícího konkrétního stromu. Díky tomu se mohou pyšnit označením „l’heritage de bois“ neboli dědictví dřeva. Navíc se vždy stáčí pouze limitovaná šarže odpovídající velikosti sudu, rok stáčení, číslo šarže a láhve jsou vždy uvedeny na každé etiketě.

09 | Diplomático Reserva Exclusiva 12 y Podle www.rumratings.com v této chvíli nejvýše postavený rum na světě, který za sebou nechal Ron Zacapa 23 Solera a Kraken Black Spiced. Po ochutnání jsem pochopil všechny ty, kteří v souvislosti s aktuálním děním ve Venezuele ani tak neřeší možné navýšení cen pohonných hmot, jako dodávky tohoto rumu z kategorie dokonalých. Klasika všech klasik nabízí karamel, pečené banány, sušený zázvor, vanilku, kokos, med, skořici, pomeranč, čokoládu…

10 | Grand Marnier Cordon Rouge Francouzský likér o síle 40 % je povedenou kombinací jemných koňaků a esence tropických pomerančů. Skvěle chutná jak čistý, tak s ledem, osobně doporučuji spíš první variantu. Dosud tajnou recepturu sestavil už v roce 1880 Louis-Alexandre Marnier-Lapostolle. Esence se získává z divoké odrůdy pomerančů Citrus bigaradia sklízených v Karibiku.