V neděli proběhne v losangeleském Staples Centru už jedenašedesáté vyhlášení hudebních cen Grammy Awards. Ve hře bude přes osm desítek trofejí, hned osm z nich si může odnést rapper Kendrick Lamar, pouze o jednu nominaci méně získal jeho rival Drake. Oba tak můžou překonat loňský výsledek Bruna Marse, který se těšil ze zisku šesti ocenění.
Ať to tedy dopadne v neděli v Los Angeles jakkoli, žebříček deseti historicky nejúspěšnějších interpretů, zůstane zachován.
V jeho čele stojí ziskem 31 cen Grammy Georg Solti (1912–1997). Rodák z Budapešti měl vzhledem k židovskému původu velmi komplikovaný a dobrodružný život. Působil jako dirigent v Londýně, Mnichově, Frankfurtu nad Mohanem. Stal se ředitelem Covent Garden Opera Company a Chicagského symfonického orchestru.
O druhé místo se dělí Quincy Jones (1933) a Alison Krauss (1971), oba mají na svém kontě 27 vítězství. Prvně jmenovaný proslul především jako producent komerčně nejúspěšnějšího alba historie Thriller Michaela Jacksona. Loni u příležitosti oslavy pětaosmdesátých narozenin poskytl šťavnatý rozhovor webu Vulture.com. V něm mimo jiné pravil, že Beatles byli na první poslech ti nejhorší hudebníci. A Ringo je úplně marný bubeník, zatímco kapela U2 už neskládá dobrou hudbu. Na svou adresu pak skromně sdělil, že dokáže zhudebnit veškeré emoce. O několik generací mladší zpěvačka Alison Krauss kritice mistra Jonese ušla. Ono navážet se do takových skvostů, jakými jsou soundtrack k filmu Bratříčku, kde jsi, či album Raising Sand, které vydala s Robertem Plantem, ani dost dobře nelze.
Quincy Jones, který proslul především jako producent alba Thriller Michaela Jacksona, vlastní 27 „gramofonků“, což jej řadí na druhé místo historického žebříčku oceněných.
Zdroj: profimedia.cz
Quincy Jones, který proslul především jako producent alba Thriller Michaela Jacksona, vlastní 27 „gramofonků“, což jej řadí na druhé místo historického žebříčku oceněných.
Zdroj:
profimedia.cz
Pomyslný bronz bere držitel 26 Grammy Pierre Boulez (1925–2016). Francouzský skladatel, dirigent a klavírista, rytíř Řádu Britského impéria, vystoupil v letech 1990 a 2010 na hudebním festivalu Pražské jaro. Neměl problém s různými žánry, důkazem čehož je album Boulez Conducts Zappa: The Perfect Stranger.
Pětadvacet cen Grammy získali Vladimir Horowitz (1903–1989) a Stevie Wonder (1950). Geniální klavírista, který v šestnácti letech absolvoval Kyjevskou konzervatoř, byl oceněn v letech 1990, 1991 a 1993 in memoriam. Nevidomý Stevie Wonder patří rovněž do kategorie mimořádných dětí, první profesionální smlouvu podepsal ve dvanácti letech.
O jedno ocenění méně má John Williams (1932). Kromě toho proměnil pět z více než padesáti nominací na filmového Oscara. Mimo jiné napsal hudbu k filmům Hvězdné války, Čelisti, E. T. – Mimozemšťan, Skleněné peklo, Schindlerův seznam, JFK, Nixon, Zachraňte vojína Ryana, Zlodějka knih, Chyť mě, když to dokážeš…
Tři interpreti si pak odnesli z vyhlašování cen Grammy 22 trofejí. Začněme dámou, v tomto případě Beyoncé (1981). Vzhledem k věku je vysoce pravděpodobné, že v jejím případě počet cen poroste. Jazzový pianista Chick Corea (1941) pak nemá sebemenší problém s jinými žánry. Například na Grammy 2004 doprovodil ve skladbě Times Like These rockovou kapelu Foo Fighters.
Beyoncé se celkově zatím pyšní 22 trofejemi a vzhledem k věku se její sbírka může ještě značně rozrůst.
Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Beyoncé se celkově zatím pyšní 22 trofejemi a vzhledem k věku se její sbírka může ještě značně rozrůst.
Zdroj:
ČTK / Profimedia.cz
Jedinou skupinou mezi největšími sběrateli cen Grammy jsou Quincym Jonesem kritizovaní irští U2. Nutno říci, že v souvislosti s kapelou slavný producent pravil, „už neskládá dobrou hudbu“, což má jistou logiku. Pravda, irský band byl v roce 2014 uveden díky albu Joshua Tree do Síně slávy, nicméně poslední „klasické“ ceny Grammy se kapela dočkala v roce 2006. Album How to Dismantle an Atomic Bomb tehdy vyhrálo kategorie Píseň roku, Album roku a Nejlepší rockové album.