7. března 2019 20:40

Nejlepší vozy roku 2019

Společnost Consumer Reports zveřejnila na konci února výsledky ankety o nejlepších deset automobilů letošního roku. Zpráva vychází z dat získaných v průběhu testování vozů koupených od různých prodejců. Každé z testovaných aut urazilo vzdálenost kolem 10 000 kilometrů.

Největší důraz se kladl na bezpečnostní prvky, zejména pak na systém nouzového brzdění. Jak v této souvislosti prohlásila Marta Tellado, prezidentka a generální ředitelka Consumer Reports, bezpečnost by měla být vždy standardem, a ne luxusem pouze pro ty, kteří si to mohou dovolit.

Kompaktní luxus: Audi A4

Consumer Reports ocenil především kombinaci sportovní a zároveň pohodlné jízdy, podvozek dokonale vyřešil i méně kvalitní povrch silnice. Chyby nebyly nalezeny ani u přeplňovaného čtyřválce a automatické převodovky. Cena testovaného modelu: 48 890 dolarů.

Luxusní SUV: BMW X5

Testovaný vůz za 68 730 dolarů se dočkal jen superlativů, testující řidič hovořil dokonce o nejlepším SUV, v jakém kdy jel. Komfortní svezení, maximální možná bezpečnost, spousta zábavy. To vše v dokonalé rovnováze.

Pickup: Ford F150

Přestože se musel vítěz popasovat s konkurencí v podobě Chevroletu Silverado 1500, GMC Sierra 1500 a Ramu 1500, nebylo v jedné, zejména v USA nejsledovanější kategorii co řešit. Motor (2,7 litru turbo V6) umí zrychlit, nemá problém s nákladem a vykazuje rozumnou spotřebu. Testovaný model vyšel na 52 535 dolarů.

Subkompaktní SUV: Hyundai Kona

Podle výsledků testu se jedná o elegantní, zábavné vozítko, kterému, pochopitelně v měřítku třídy, prakticky vůbec nic nechybí. Majitelé ocení, že i přes nevelké rozměry nabízí slušný komfort, zavazadlový prostor lze rozšířit složením zadních sedadel. To vše za 25 025 dolarů.

Středně velké SUV: Subaru Ascent

Test prokázal příjemné svezení, funkční interiér. Naftový čtyřválec boxer posilněný o turbodmychadlo twin-scroll se bez problémů vypořádá s veškerými nástrahami různých povrchů. Nutno však říci, že největší subaru, které pojme až osm lidí, je určeno pouze pro americký trh. Cena 43 867 dolarů.

Kompaktní SUV: Subaru Forester

Hodnocení Consumer Reports hovoří o poctivém pracantovi, který nejspíš neoslní, ale zároveň nikdy nezklame. Snad nejlépe vůz charakterizuje recenze, ve které se píše o univerzálním vojákovi. Pravda, dvoulitrový benzin, tradičně boxer o síle 150 koní, nenabídne nic zběsilého ani moc rychlého, ale to forester za 29 341 dolarů nikdy nebyl, není a nejspíš ani nebude.

Sedan: Toyota Avalon Hybrid

Luxusní sedan porazil v přímém souboji konkurenci v podobě Acura TLX a Lexus ES. Podle hodnotitelů nemá avalon páté generace prakticky žádné slabiny. Vůz s atraktivním designem je však určen pouze pro trh USA. Cena: 38 643 dolarů.

Střední třída: Toyota Camry Hybrid

V tomto případě se naštěstí japonská automobilka rozhodla po čtrnácti letech s návratem na starý kontinent. Test ocenil především 2,5litrový benzinový agregát, který dá spolu s hybridním motorem čtvrté generace solidních 218 koní. K tomu bezstupňová převodovka e-CVT. A spotřeba kolem 5,5 litru na 100 km/h je pádným argumentem pro koupi. Testovaný model stojí 28 949 dolarů.

Plug-in Hybrid: Toyota Prius

V testu prius zabodoval na základě hesla Let’s go more places, in more conditions, který díky poněkud atypickému pohonu 4 x 4 a nikl-metalhybridové baterii umístěné pod zadními sedadly snese klimatické podmínky bližší Skandinávii než Kanárským ostrovům. Cena 27 323 dolarů.

Subkompakt: Toyta Yaris iA

Podle výsledků testu poskytuje yaris „impozantní kvalitu a radostný zážitek z jízdy za velmi přijatelnou cenu 17 570 dolarů“. Pochvaly se dostalo rovněž výbavě XLE, včetně automatického ovládání klimatizace.