6. prosince 2019 19:20

Filantropům vládl loni Buffett, Bezos se nepředal

Francouzský ekonom a profesor z UC Berkeley Gabriel Zucman se systematicky zabývá poměrem majetku a příspěvků nejbohatších Američanů na charitu. Za tímto účelem využívá údaje z Forbes 400 a America’s Top 50 Givers. Jak vychází z jeho analýzy, věnovalo deset nejmovitějších obyvatel USA v roce 2018 na charitu v průměru 0,94 procenta svého jmění. Údaje pod jmény filantropů jsou z října loňského roku.

  1. Warren Buffett | majitel Berkshire Hathaway Majetek: 88,3 miliardy USD Charita: 3,4 miliardy USD Procentuální podíl: 3,9 % Přestože je král investorů považován za mimořádného skrblíka, ostatně, stále bydlí stále ve svém prvním domě a svým potomkům peníze půjčuje, na charitě rozhodně nešetří. Nejvíc pamatoval na nadaci Billa Gatese, se kterým v roce 2010 založili organizaci Giving Pledge. Mimochodem, právě této nadaci hodlá věnovat polovinu svého majetku v hodnotě řádu desítek miliard dolarů MacKenzie Bezos.
  2. Bill Gates | zakladatel Microsoftu Majetek: 97 miliard USD Charita: 2,5 miliardy USD Procentuální podíl: 2,5 % Bill Gates letos v létě přiznal, že jeho životní chybou byla neschopnost reagovat na operační systém pro mobilní zařízení, což Microsoft připravilo o možný zisk 400 miliard dolarů. Kdoví, jak by pak vypadaly příspěvky jeho Bill and Melinda Gates Foundation. Každopádně od roku 2000 přispěli manželé Gatesovi na charitu částkou víc než 37 miliard dolarů. Komu čest, tomu čest.
  3. Michael Bloomberg | majitel agentury Bloomberg Majetek: 51,8 miliardy USD Charita: 767 milionů USD Procentuální podíl: 1,5 % Čerstvý účastník demokratických primárek na post prezidenta USA sice loni nedal na charitu „alespoň“ miliardu dolarů. Zato se ale zavázal k založení fondu v hodnotě 1,8 miliardy dolarů, ze kterého bude Bloombergem podporovaná Univerzita Johna Hopkinse financovat studium talentovaných, avšak nepříliš movitých studentů.
  4. Mark Zuckerberg | generální ředitel Facebooku Majetek: 61 miliard USD Charita: 410 milionů USD Procentuální podíl: 0,7 % Kdoví, jak se Mark vypořádá s razantním apelem sedmi českých poslanců, kteří oslovili americký Kongres, aby pomohl s fake news, jejichž nositelem je vedle Twitteru a Googlu právě jeho Facebook? Navíc se musel letos smířit se skutečností, že ho v historické tabulce nejmladších dolarových miliardářů vystřídala na prvním místě jedenadvacetiletá Kylie Jenner. Podle mnohých nechutně bohatý mladík věnoval doposud prostřednictvím své nadace, kterou vlastní s manželkou Priscillou Chan, na charitu přes miliardu dolarů. Kromě toho se zavázali, že rozdají na dobročinné účely 99 procent svých akcií Facebooku.
  5. Charles Koch | ředitel Koch Industries Majetek: 53,3 miliardy USD Charita: 245 milionů USD Procentuální podíl: 0,5 % Po smrti bratra Davida, který zemřel letos v srpnu na rakovinu prostaty, se stal neomezeným vládcem konglomerátu Koch Industries. Jeho společnost letos poskytla republikánským kandidátům do Kongresu USA finanční podporu 1 325 115 USD.
  6. Jeff Bezos | zakladatel a generální ředitel Amazonu Majetek: 160 miliard USD Charita: 131 milionů USD Procentuální podíl: 0,1 % Jeff Bezos zůstává i přes soustředěný atak bosse LVMH Bernarda Arnaulta nadále nejbohatším mužem světa. Přesto se loni ve srovnání se svým předchůdcem na postu největšího boháče planety zrovna nepředal.