12. listopadu 2021 17:19

5 knih, které nejvíc ovlivnily Elona Muska

Alespoň to nejbohatší muž světa, jehož majetek ocenila agentura Bloomberg přednedávnem na 235 miliard dolarů, tvrdí na svém twitterovém účtu. Pokud vede cesta k bohatství mnohonásobně převyšujícímu i ty nejrekordnější české státní deficity přes tak bohulibou aktivitu, jako je četba, není nic snazšího než začít číst.

Peter Thiel: Od nuly k jedničce (Zero to One)

Na prvním místě uvádí Elon Musk literární počin jednoho z prvních investorů mimo jiné do společností PayPal a SpaceX spojených s jeho osobou. Autor je právem řazen mezi nejrespektovanější myšlenkové lídry v oblasti byznysu, přes provokativnost a osobitý smysl pro humor je evidentní jeho erudovanost. Jako vcelku kontroverzní se jeví Thielův vztah k monopolům, konkurence totiž podle jeho názoru poškozuje zdravý rozvoj firmy. Dál pak autor hlásá, že není nutno vylepšit současný produkt, neboť tento krok vede pouze k doplnění dalšího prvku a zvýšení přidané hodnoty něčeho, co dávno existuje. Ideální čtivo pro startupy. „Kniha je o tom, jak uspět,“ píše nejbohatší muž světa na svém twitteru.

Frank Herbert: Duna

Jak konstatuje Elon Musk na svém twitteru: „Herbertova Duna je geniální.“ Jedná se o první knihu z cyklu kronik šestidílného sci-fi románu pojednávajícího o pouštní planetě Arrakis, která sice trpí nedostatkem vody, zároveň se však jedná o jediné naleziště koření, které dodává člověku mimořádné psychické schopnosti a prodlužuje život. Román z roku 1966 byl po dvaceti letech zfilmován, režie se tehdy chopil slavný režisér David Lynch.

Karel Marx: Kapitál

Největší boháč na světě na sociálních sítích potvrdil, že stěžejní dílo zakladatele vědeckého komunismu z roku 1867 přečetl, včetně recenze anglického překladu německého originálu ve svých 14 letech. Je otázkou, do jaké míry Muska inspirovalo dílo muže, kterého nezajímalo hledání pravdy, ale její hlásání, a oslovilo komunistické diktátory Lenina, Stalina a Mao Ce-tunga. A zdali v jeho automobilce Tesla platí Marxovo: „Dělníci nemají co ztratit, jenom své okovy. Získat mohou celý svět. Proletáři všech zemí, spojte se.“ Mimochodem, je známo, že Karel Marx do žádné továrny, dílny ani jiného místa, kde se odehrával výrobní proces, nikdy nevkročil.

Richard Branson: Screw Business as Usual

Je vždy zajímavé, když miliardář a dobrodruh, který se dokázal za všech okolností orientovat v nelítostném světě byznysu, začne tvrdit, že je čas obrátit kapitalismus naruby a místo úspěchu a zisku posunout hodnoty směrem ke starosti o lidi a životní prostředí. „Kniha se mi opravdu líbila, podobný přístup by si měl osvojit každý, jedná se o chytrý krok,“ konstatoval vizionář Elon na twitteru. Je otázka, jak moc se hodlá Bransonovým příkladem z pozice nelítostného byznys predátora inspirovat. Je totiž známo, že loni otevřela Tesla továrnu v Šanghaji v době, kdy bylo jisté, že pandemie neodezněla. Další továrnu aktuálně nejsilnější „elektromobilky“ světa dokonce zavřela kalifornská vláda v čase, kdy Musk nabádal zaměstnance, aby chodili stále do práce. Na druhou stranu nelze neocenit miliardářovu ochotu zbavit se části akcií Tesly v hodnotě šesti miliard dolarů, pokud za tyto peníze dokáže OSN opravdu ukončit hladomor, což tvrdil šéf potravinového programu OSN David Beasley v rozhovoru pro CNN.

J. R. R. Tolkien: Pán prstenů

U Elona Muska se jedná o „absolutně oblíbenou knihu“, ostatně, jeho slabost pro sci-fi je známa. V tomto případě J. R. R. Tolkien popisuje světový konflikt dobra se zlem, přičemž úkolem dobra je zničit Jeden prsten, který ve spojení se svým pánem Sauronem představuje děsivou ničivou sílu ohrožující celou Středozem. Škoda, že Musk neuvádí, jak by s prstenem nakládal.