V říjnovém čísle mimo jiné svou práci válečné reportérky popisuje Lenka Klicperová, ve 20 otázkách pak první dáma česká dámské módy Tatiana Kováříková přiznala, že už nestihne obléknout celý svět. Armádní generál Jiří Šedivý se po odchodu do výslužby vyprofiloval v jednoho z nejuznávanějších a nejrespektovanějších bezpečnostních a vojenských odborníků. Co nám prozradil v interview? Fenoménem je tentokrát režisér James Cameron, který je považován i za jednoho z nejvlivnějších lidí současnosti. A nechybějí samozřejmě krásné ženy...
Ve dnech 26. 5.–9. 6. 2019 se uskuteční na pařížské antuce další ročník druhého turnaje kategorie Grand Slam. Vzhledem k tomu, že muži, po kterém nese French Open jméno, se věnuje tištěná verze, nabízíme něco málo ze sportovní historie.
1925: Turnaje se mohli poprvé zúčastnit tenisté a tenistky působící mimo francouzské kluby. Do té doby (první ročník se konal v roce 1891) se jednalo výhradně o francouzskou záležitost.
1928: Turnaj se hrál poprvé na novém stadionu, který byl, stejně jako celá soutěž, pojmenován po francouzském pilotovi a válečném hrdinovi Rolandu Garrosovi.
1956: Vítězkou ženské dvouhry se jako první Afroameričanka stala Althea Gibson. Zároveň se jednalo o první triumf hráčky tmavé pleti na některém z turnajů kategorie Grand Slam.
French Open dnes nese jméno válečného hrdiny a průkopníka letectví.
Zdroj: profimedia.cz
French Open dnes nese jméno válečného hrdiny a průkopníka letectví.
Zdroj:
profimedia.cz
1958: Maďarka Zsuzsa Körmöczy vyhrála Roland Garros ve třiatřiceti letech. Dosud je nejstarší vítězkou.
1968: Roland Garros byl prvním Grand Slamem, kategorie Open.
1972: Dosud nejstarším mužským vítězem French Open se stal v tomto roce Andrés Gimeno (Španělsko). V den triumfu mu bylo 34 let a 10 měsíců.
1989: Michael Chang (USA) vyhrál turnaj v sedmnácti letech a třech měsících, zatím je jeho nejmladším vítězem.
1990: Turnajové dějiny tentokrát přepisovala Monika Seleš z Jugoslávie. Nejmladší vítězce bylo v den triumfu 16 let a šest měsíců.
2006: French Open se stalo prvním turnajem, ve kterém inkasovali vítězové mužské a ženské dvouhry, navzdory rozdílnému vytížení, stejné peníze. O rok později začalo totéž pravidlo platit pro všechny účastníky a účastnice.
2011: Li Na jako první čínská tenistka vyhrála Roland Garros.
2018: Rafael Nadal (Španělsko) se stal prvním tenistou, který dokázal v éře Open vyhrát 11 titulů na jediném turnaji.
(Článek Roland Garros, francouzské eso, které pálilo na protivníky z kulometu, čtěte v květnovém Playboyi)