návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
Sport

Jak agent se způsoby mafiána „udělal“ Zlatana Ibrahimoviće...

Vydáno: 10.05.2022
Na konci dubna zemřel ve věku 54 let jeden nejmocnějších a zároveň nejkontroverznějších fotbalových agentů Mino Raiola. Superagent, který v rozhovoru pro Financial Times přiznal, že ho manažer Manchester United sir Alex Ferguson nazval během jednání o kontraktu pro Paula Pogbu několikrát „kreténem“, byl nejvíc spojován se svým bezpochyby nejslavnějším klientem Zlatanem Ibrahimovićem.

K osudovému setkání drsných mužů došlo v době Zlatanova působení v Ajaxu Amsterodam (2001–2004). Jak psal Švéd s bosenskými kořeny ve své knize Já jsem Zlatan Ibrahimović, jednoho dne dospěl k přesvědčení, že potřebuje agenta, který nelpí až tak moc na pravidlech. Jeho oblíbený nizozemský novinář Thijs Slegers mu doporučil firmu, která dělá pro Davida Beckhama a Mina Raiolu. Agent, kterého novinář nazval mafiánem, sice v té době nepatřil mezi největší hvězdy branže, v roce 1993 ovšem prodal z Ajaxu do Interu Milán Dennise Bergkampa a především stál za přestupem Pavla Nedvěda v Laziu Řím do Juventusu Turín v hodnotě 41 milionů eur.

Mino Raiola stál třeba za přestupem Pavla Nedvěda z Lazia Řím do Juventusu Turín v hodnotě 41 milionů eur...
Autor: profimedia.cz Mino Raiola stál třeba za přestupem Pavla Nedvěda z Lazia Řím do Juventusu Turín v hodnotě 41 milionů eur...

Král triků

Zlatan kontaktoval Mina přes svého spoluhráče z Ajaxu Brazilce Maxwella s tím, že pokud má agent něco konkrétního, může přijet. V opačném případě nehodlá ztrácet čas. Agentova reakce přišla v podobě vzkazu, že si Zlatan může nasrat a ten se začal na schůzku těšit. „Tenhle styl vyjadřování z obecního sídliště mi sedí a předpokládal jsem, že s Minem pocházíme z podobného prostředí. Ani jednomu z nás se nic neservírovalo pod nos. Mino se narodil v jižní Itálii v provincii Salerno. Když mu byl rok, jeho rodina se přestěhovala do Nizozemska a v Haarlemu si otevřela pizzerii. Mino musel už jako kluk uklízet, umývat nádobí a pomáhat jako číšník,“ popisuje fotbalista ve své knize s tím, že v důsledku patřičné životní přípravy se Mino nikoho nebál a by připraven vytáhnout tolik triků, kolik bude potřeba.

Střet s realitou

Vzhledem k tomu, že Ibra, toužil po přestupu a dobré smlouvě, rozhodl se na svého budoucího agenta zapůsobit. Na schůzku v amsterodamském hotelu Okura si oblékl světle hnědou koženou bundu od Gucciho, vzal si zlaté hodinky, nastartoval porsche a vyrazil. Pro jistotu zaparkoval před hotelem.

Místo chlápka v obleku s jemným proužkem a zlatými hodinkami ale dorazil borec v džínách a tričku Nike, pod kterým se mu kulatil pupek, takže vypadal přesně jako jeden z mafiánů v seriálu Rodina Sopránů.

Tím ovšem Zlatanův počáteční šok neskončil. Mino objednal kupu jídla pro pět lidí a začal se cpát jako blázen. Pak spustil, mluvil ostře a k věci, Zlatan nabýval čím dál víc dojmu, že s tímhle člověkem chce pracovat. Před podáním ruky na znamení dohody však přišla další rána. „Víte, co ten namyšlený parchant udělal? Vytáhl čtyři papíry formátu A4, které si vytiskl z internetu. Byla na nich spousta jmen a čísel, například Christian Vieri: 27 zápasů, 24 gólů, Filippo Inzaghi: 25 zápasů, 20 gólů, David Trézéguet: 24 zápasů, 20 gólů. A konečně Zlatan Ibrahimović: 25 zápasů, 5 gólů,“ vzpomíná fotbalista s tím, že následoval dotaz. „Ty si myslíš, že tě s takovýma statistikama budu moct prodat?“ Fotbalista reagoval ve smyslu, že kdyby nastřílel dvacet branek, dokázala by ho prodat i jeho matka.

...mocný fotbalový agent byl ale asi nejvíc spojován se svým klientem Zlatanem Ibrahimovićem.
Autor: profimedia.cz ...mocný fotbalový agent byl ale asi nejvíc spojován se svým klientem Zlatanem Ibrahimovićem.

Hodný chlapec

Přes nestandardní průběh první schůzky se Zlatan rozhodl prakticky okamžitě angažovat Mina Raiolu jako svého agenta. Ital si stanovil velmi neobvyklé podmínky v podobě prodeje auta, zlatých hodinek a výrazného navýšení tréninkových dávek, neboť statistiky nového klienta jsou diplomaticky řečeno na úrovni exkrementu. „Měl jsem mu říct, ať táhne k čertu. Prodat svoje auta! Co je mu po nich? Zašel příliš daleko, to je bez debat. Přesto měl pravdu,“ uvádí Zlatan ve své knize. A tak dal Minovi své Porsche Turbo, nejen proto, aby se zachoval jako hodný chlapec. Jak totiž uznal, bylo dobře, že se sporťáku zbavil, protože dřív nebo později by se v něm zabil. Začal jezdit v trapném klubovém Fiatu Stilo, zlaté hodinky nahradil hroznými hodinkami Nike. Znovu začal nosit teplákové soupravy a trénoval, jak nejvíc to šlo.    

Související témata: Mino Raiola , agent , fotbal , zlatan ibrahimovic , Pavel Nedvěd , Dennis Bergkamp , Paul Pogba , úmrtí