11. června 2021 18:06

Proč mladé dívky randí s dospělými muži?

První reakce zní většinou ve smyslu, že je tomu tak ze zištných důvodů, neboť muž nacházející se po oslavě abrahámovin dalších několik desetiletí v nejlepších letech, na tom bývá ekonomicky většinou líp než svalovou hmotou obalený vrstevník.

Na druhou stranu, když například Michael Douglas sdělil po půlhodině prvního setkání o čtvrt století mladší kolegyni Catherině Zetě-Jones, že bude matkou jeho dětí, velšská kráska rozhodně finančně nestrádala. Naopak se musela smířit s tím, že muž jejího srdce vejde do nového vztahu o 45 milionů dolarů chudší, neboť o tuto nemalou částku přišel držitel Oscara za roli nelítostného byznysmena Gordona Gekka ve snímku Wall Street (1987) v důsledku rozvodu, navíc musel ex Diandře věnovat nemovitosti v Beverly Hills a na Mallorce. Manželství, přes hercovy zdravotní problémy a pár šťastně zažehnaných krizí, zatím funguje.

Problematice vztahu partnerů s nadprůměrným věkovým rozdílem se věnuje studie Sary Skentelbery a Darrena Fowlera ze St. Mary’s University v kanadském Halifaxu.

VÝZKUMNÍCI DOSPĚLI K NÁSLEDUJÍCÍM VÝSLEDKŮM:

Odpovědnost a dospělost

Ženy dospívají údajně mentálně rychleji, proto nabývají mnohdy nejspíš oprávněného dojmu, že jejich vrstevníci postrádají pocit patřičné odpovědnosti. Zralejší muži jsou kromě toho klidnější a díky životním zkušenostem mají mnohem větší schopnost vcítit se do citů a pocitů partnerky. Nebo alespoň umějí budit zdání, jak moc se o to snaží.

Pocit bezpečí

Ženy v okamžiku, kdy se rozhodnou proměnit nezávazný flirt ve stálý vztah, hledají vedle emoční rovněž ekonomickou jistotu. Na této skutečnosti není nic špatného, což platí dvojnásob v případě, že na pořadu nejbližší budoucnosti je založení rodiny. Navíc je známo, že nejvíc obviňují ze zlatokopectví úspěšnější zástupkyně něžnější části lidstva ženy, kterým se v tomto ohledu nedaří. A práce ve zlatých dolech patří do kategorie mimořádně náročných.

Zkušenost nad zlato

Jak ukázali v poslední fotbalové sezoně podle mnohých vysloužilci jako Zlatan Ibrahimović, Luis Suarez či Edinson Cavani, jedna věc je běhat do úmoru po hřišti nahoru a dolů, druhá pak dosažení maximálního výsledku za cenu vynaložení nevelkého úsilí při vědomí toho, že za pár dní se hraje znova. Zkušenost nahradit nelze, přehnaná snaha mladých řešit neřešitelné bývá kontraproduktivní. Trojnásob to údajně platí rovněž v sexuální oblasti. Zkušený muž má navíc schopnost vztah řídit, zároveň však dokáže partnerce vsugerovat, že právě ona je hybatelem veškerého dění a tvůrcem všeho dobrého.

Problémy s otcem

Nemálo dívek údajně prahne po starším muži, neboť hledají protipól vlastního otce. Touží po jedinci, který je ochrání a zároveň nebude stanovovat striktní pravidla. Těžko říct, každopádně kombinace otce, který je mladší než partner, s sebou přináší mnohdy humorné situace. Jako když se otec dotazuje partnera své dcery, jak mu má říkat, a dostane se mu odpovědi: „Ty mně pane doktore, já tobě Franto!“

Jasný cíl

Mladí muži podle výsledku výzkumu odpovídají na dotazy, jak vidí svoji budoucnost ve smyslu: „Budu hrát videohry a zeptám se mámy.“ Netuším, jaká je rozumová úroveň mileniálů v Halifaxu, ale budiž. Ve zjištění není nic objevného, je totiž známo, že muži, kteří vědí a chtějí vědět, mají o dalším průběhu života jasno, což ženy v jejich snaze najít bezpečný přístav, případně hnízdo, přitahuje.

Trpělivost

Zatímco mladíci se snaží řešit problémy s mnohdy nepatřičnou razancí, zkušený muž ví, že rozčilovat se znamená ničit si život skrze hlouposti jiných. Proto se snaží „nepatlat“ se v detailech, jde po podstatě obtíží. Život ho totiž naučil, že ztracená bitva se nemusí automaticky rovnat prohrané válce a kdo si počká, ten se dočká.

Nebojí se závazků

Pravda, ochota vstoupit mnohdy poněkolikáté do stejné řeky se trochu tluče se zkušeností, na druhou stranu muž nacházející se v nejlepších desetiletích svého života má jasno v tom, že to, co ho nezabije, jen posílí tělo i ducha. A v případě totálního vyčerpání je nejlepší přidat.