5. června 2018 09:34
Jan Kratochvíl

Denisa Říha Palečková: „Vztek lze rozpustit ve vášeň.“

Pokud žijete po vzoru Carrie Bradshaw ze seriálu Sex ve městě v představě, že toho o sexu víte hodně, ale nebojíte se zeptat, sjednejte si schůzku s Denisou Říha Palečkovou, spoluzakladatelkou disciplíny sexological bodywork v Čechách. Jedná se o specialistku na smyslnou celotělovou masáž, na kterou může navazovat intimní masáž, včetně masáže pohlaví.

Pokud jsem to správně pochopil, žádný spontánní sex?

Můžu vás ubezpečit, že zvlášť ženy si umění dotyku užívají v podstatně větší míře, než když se jde rovnou na věc. Ženská sexualita totiž startuje doteky koncových částí. A žena má tu výhodu, že pokud dojde k orgasmu před penetrací, není svázána žádnými limity. Čím větší počet orgasmů prožije, tím víc získává energie. Taoismus říká, že mužská sexualita je jako oheň, zatímco ženská je jako voda. Oheň rychle vzplane a pohasne. Vodu sice uvádíme do bodu varu delší dobu, ale když už se začne vařit, tak dlouhá trvá, než vychladne.

O ohni a vodě se ale hovoří jako o dobrých sluzích a špatných pánech.

Ale nezoufejte! I muži se můžou naučit, jak zvýšit sexuální potěšení a udržovat ho dlouhou dobu. Pro ženu je celotělový prožitek základ, prožíváme totiž sexualitu celým tělem, zatímco muži penisem. Chlap by měl vědět, že když chce u ženy rozvíjet sexualitu, musí partnerka uvolnit vlastní emoce a pocity. Proto k vášnivému sexu často dochází po hádkách.

Mimo jiné jste mezinárodně uznávaná učitelka v oblasti vědomé sexuality. Existuje i nevědomá sexualita?

Většina sexuality v naší společnosti je nevědomá. Při sexu myslíme na jiné věci, představujeme si něco jiného než to, co právě prožíváme. Jedna klientka mi řekla, že při sexu vymyslela adventní kalendář pro děti. Velmi se tím dotkla svého partnera. Problém je v tom, že lidi jsou při sexu v hlavě, a ne v těle, ve kterém je skutečné potěšení. Takže když provozujeme sex mechanicky a myslíme přitom na různé věci, nikdy se nedostaví pocit sexuální nasycenosti. Když se ale naučíme vnímat potěšení v každé buňce, jsme sexuálně nasycení po dny a týdny.

Takže sexuální nasycenosti dosáhnou pouze lidé, kteří umějí vyskočit z každodenní reality.

Obecně lze říci, že vyšší stupeň vzdělání může komplikovat radost ze sexu. Vysoká škola je totiž postavená na méně či více intenzivním tréninku mentální úrovně, chybí tělesný prožitek. Stejné je to i v profesním životě. Proto metody, které využíváme, jsou o návratu zpět do těla. Masáž v rámci bodyworku neznamená, že by člověk přišel, plácl sebou a čekal, co bude. Když se při příjímání masáže vrtím, vydávám zvuky, dýchám, mám pak úplně jiný druh prožitku. Každý je sám tvůrcem sexuálního prožitku. Mizí tak závislost na tom, že někde je chlap, který mi to skvěle udělá, protože pozná má netušená přání. Žena totiž žije v představě, že muž bude vědět i to, co ona sama neví, a udělá to nad rámec jejích představ. Mimochodem, neexistují anorgasmické ženy, jsou jen takové, které neprobudily své tělo.

Opravdu?

Věřte mi, vím, o čem mluvím. U řady příznaků, které klasická sexuologie klasifikuje jako nemoc nebo poruchu, se těmto definicím vyhýbáme. Takže když přijde muž s poruchou erekce, nedáme mu viagru, ale například ho naučíme masáž s měkkým penisem. Tím eliminujeme psychický tlak na výkon. V mnoha případech totiž muž tak moc chce, až znásilňuje své tělo a výsledek je proto tristní. Opravdu umíme takového člověka naučit, že může mít sex se svou partnerkou a nemusí mít erekci. A navíc, zpravidla když zmizí duševní tlak na výkon a tělo se probudí, erekce pak přijde sama.

Vidím, že se člověk učí celý život…

Opravdu existuje měkká penetrace a ženy to milují. Říkáme tomu vědomé nebo měsíční milování. Na začátku nemusíme být vůbec nabuzení, energie a následné vzrušení se buduje z nuly. Spoustě lidí vyhovuje to, že chlapovi okamžitě nestojí a žena nemusí být hned nažhavená, což je problém u dlouhodobých vztahů. Partneři se pak na sebe bojí sáhnout v obavě, že si to ten druhý vyloží jako výzvu k sexu, do kterého se nikomu nechce. V popisovaném případě dostanou partneři měkký penis společnými silami do vaginy, nemusejí se přitom vzrušovat, sledují dech partnera a vědomé milování si patřičně užívají.

Jak velkou roli hraje při výuce a praktickém uplatnění sexuologické práce s tělem talent?

Talent není potřeba, rozhoduje praxe.

Ceněná designérka erotických pomůcek Anna Marešová mi před lety říkala, že za své produkty může dát ruku do ohně, protože je sama testovala…

Všechno, o čem se bavíme, jsem vyzkoušela na vlastním těle i v praxi s ostatními.

Vaše tvrzení, že nadechovat se má srdcem a dýchat penisem, vychází také z osobních zkušeností?

Ano. Jedná se o metodu, kterou využíváme jak v sexu, tak v každodenním životě. Je to super technika pro muže, protože učí, jak transformovat emoce ženy do sexuální energie. Když partnerka zuří, má muž tendenci odejít nebo zaútočit. Nikam to nevede, ve většině případů to pochroumá partnerství. Takže v kritické chvíli by se měl muž nadechnout a dostat partnerčiny emoce do srdce. Současně ji duševně penetruje, takže je tam vizualizace nádech do srdce, výdech penisem. Mohu vám garantovat, že praxe nádech, výdech přináší obrovskou změnu. Partnerka se uvolní a vztek se rozpustí ve vášeň.