3. června 2020 20:50

Přišel čas se proběhnout...

Stejně jako šaty dělají člověka, ten, kdo na rychlý čas a dobrý pocit z běhu v nekvalitní obuvi čeká, ten se opravdu načeká. A většinou se ani nedočká. Naštěstí nabídka kvalitní běžecké obuvi, na které se opravdu nevyplatí šetřit, je značná. Několik tipů za všechny.

Nike Zoom Vaporfly 4%

Aktuálně nejvýkonnější a nejrychlejší maratonská bota, která má být nejmodernějším vyjádřením absolutní rychlosti a mění pravidla hry. Na „vině“ této skutečnosti je v první řadě karbonová vrstva celé podrážky, která běžci dodává pocit maximální dynamičnosti. Extrémně lehká mezipodešev Nike ZoomX pak zaručuje vysokou návratnost energie vložené do běhu. Cena asi 5600 Kč.

Hoka One One Carbon X

Podle výrobce univerzální běžecká obuv, která zvládne každodenní vytížení, běhy s vyšší intenzitou stejně jako dlouhé trasy. Mimořádně povedená kombinace „zrychlujícího“ karbonového plátu a výhody tlumení, které klasické Hoka One One poskytují. Cena kolem 4800 Kč.

Nike React Infinity Run Flyknit

Vynikající bota pro začátečníky, kteří to myslí s běháním vážně. Její konstrukce je navržena tak, aby v maximální možné míře předcházela zraněním. Podle výzkumu British Columbia Sports Medicine Research Foundation vykazují tyto boty ve srovnání s předchozím modelem Nike Structure 22 o 52 procent nižší míru možnosti zranění. Výzkumu se účastnilo po dobu dvanácti týdnů 226 mužů a žen. Cena asi 4300 korun.

Asics Gel – Nimbus 21

Špičkové boty pro běžce, kterým je klasický maraton málo. Zatímco podrážka AHAR + garantuje přilnavost na vodě i na suchu, poskytuje mezipodešev z pěny FlyteFoam díky organickým vláknům skvělé odpružení, navíc vrací stélku do původního tvaru. Tvarovaný opatek chrání patu před zraněním. Cena asi 4200 Kč.

Hoka One One Bondi 6 Wide

Ideální obuv pro běžce, jejichž tělesná hmotnost je vzdálena standardním vytrvaleckým parametrům. Nejodpruženější silniční pánské boty na trhu. Tlumicí vrstva pod patou a špičkou plus kolébkovitá technologie Meta-Rocker garantují pohodlí a hlavně dobrý pocit z toho, že se běžecká aktivita nerovná postupné devastaci kloubů. Cena kolem 4000 Kč.

New Balance FuelCell TC

Univerzální, původně spíš tréninková obuv se postupně „propracovala“ k maratonským běhům. Mezipodešev FuelCell garantuje kvalitní odraz i došlap, nechybí deska z uhlíkových vláken. Vývojáři se úspěšně vyrovnali s odpružením paty. Cena kolem 5000 Kč.

Adidas Ultraboost PB

Obuv z kategorie mimořádně lehkých se doporučuje především pro tréninky, vzhledem k aktivnímu odpružení nezklame ani při závodech. Vnitřní systém zpevnění drží nohu ve stabilní poloze. Tvarovaný opatek garantuje přirozený pohyb achilovky, podrážka Stretchweb plus guma Continental zaručují maximální přilnavost na mokrém i suchém povrchu. Cena asi 4700 Kč.

NEJRYCHLEJŠÍ MARATONCI A JEJICH BOTY

Přestože, jak pravil klasik české literatury Malý je ten, kdo má v sebe malou víru, pravděpodobnost přiblížení se časům největších hvězd světového maratonu je o něco menší než nula. A boty na tom nic nezmění. Na druhou stranu, jak pravil v komedii Marečku, podejte mi pero, profesor Hrbolek, i skladník může číst Vergilia v originále.

ELIUD KIPCHOGE Keňa 2:01:39 – Berlín 2018 – Nike Zoom Vaporfly 4%

KENENISA BEKELE Etiopie 2:01:41 – Berlín 2019 – Nike Zoom Vaporfly 4%

BIRHANU LEGESE Etiopie 2:02:28 – Berlín 2019 – Nike Air Zoom Alphafly Next%

MOSINET GEREMEW Etiopie 2:02: 55 – Londýn 2019 – Nike Vaporfly Zoom Next 4%

DENNIS KIMETTO Keňa 2:02:57 – Berlín 2014 – Adidas Adizero Adios Boost