Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Někdy dokonce sprintovat rychleji než Usain Bolt. A přiznejme si, že život v realitě přizpůsobené vlastnímu obrazu má občas své klady. Na druhou stranu, jak pravil anglický dramatik, prozaik a básník Oscar Wilde: „Kdo má tak málo fantazie, že své lži musí opírat o důkazy, měl by raději rovnou mluvit pravdu.“
Lží jako součástí každodenního života se zabývá i věda. Jak praví například studie publikovaná v magazínu Journal of Basic and Applied Psychology, průměrný Američan zalže třikrát během desetiminutového rozhovoru. Ve studii pro stejný magazín univerzitní studenti přiznali lež jednou až dvakrát denně.
Ochrana důstojnosti
Výsledky jiného průzkumu ve Velké Británii pak dospěly k závěru, že muži lžou šestkrát denně, zatímco ženy se drží zásady, že pravda nesmí bránit dobrému příběhu, pak třikrát. Zatímco lži mužů jsou spojeny v převážné míře s konzumací alkoholu, ženy nemluví pravdu nejčastěji ve snaze utajit aktuální rozpoložení mysli.
Podle výsledků průzkumu ve Velké Británii lžou muži výrazně častěji než ženy.
Zdroj: profimedia.cz
Podle výsledků průzkumu ve Velké Británii lžou muži výrazně častěji než ženy.
Zdroj:
profimedia.cz
Nutno říci, že většina vyřčených nepravd spadá do kategorie „nepříliš podstatných“. Nezřídka lze totiž pomocí lži předejít konfliktu, lhář by měl ovšem předem zvážit, do jaké míry se můžou stát milosrdné lži o tom, že partnerka vaří skvěle a společné dovolené s její rodinou jsou tím, po čem celý život touží, z dlouhodobého hlediska strategicky výhodné. Existují totiž lži, kterým protistrana ráda uvěří. Na druhou stranu, 75 procent oslovených Britů věří, že „ochrana důstojnosti“ může být v řadě případů nadřazena pravdě.
Zároveň si však lidé často upravují realitu k obrazu svému kvůli posilování vlastního ega. Postupem času tak platí citát slavného autora britských detektivek z dostihového prostředí Dicka Francise: „Nejnebezpečnější lži pocházejí od těch, kteří jim věří.“ Kromě toho je vědecky prokázáno, že existuje přímá úměra mezi ztrátou sebevědomí a intenzitou lhaní.
22 NEJČASTĚJI POUŽÍVANÝCH LŽÍ
Nikdy bych ti přece nelhal...
Budu s tebou v dobrém i ve zlém...
Musíš mi věřit...
Stoprocentně to není tak, jak to teď vypadá...
Nemůžu se dočkat společného víkendu s tvými rodiči...
Vůbec netuším, kdo to je...
Jsem absolutně v pořádku, vůbec nic se neděje, nemusíš se o mě bát...
Všechno jsem měl skvěle naplánováno, ale uvízl jsem v dopravní zácpě...
Jsem na cestě...
Strašně moc ti to sluší...
Dal jsem si opravdu jenom jedno pivo...
Promiň, ale zkolaboval mi telefon, ve kterém jsem měl uložené tvoje číslo...
Neměl jsem tě jak kontaktovat, ale snažil jsem se...
Promiň, ale nedostal jsem tvoji zprávu...
Teď nemám čas, ale jakmile to bude jenom trochu možné, okamžitě ti zavolám zpátky...
Štítek je starý, koupil jsem to ve slevě...
Dělám všechno pro to, abych dorazil včas...
Musíme to odložit na jindy, nesnesitelně mě totiž rozbolela hlava...
Moc děkuji, je to přesně to, po čem jsem vždycky toužil...
Shodila jsi minimálně deset kilo...
Vůbec jsi se nezměnila...
Vypadáš čím dál tím líp...
(Článek Pinocchio, baron Prášil a ti druzí… je součástí listopadového čísla Playboye)