11. prosince 2019 21:32

Ivan Král, kterak uvěřit neuvěřitelnému...

Je to jízda! Takto stručně, leč výstižně lze charakterizovat knihu publicisty Honzy Vedrala Neuvěřitelný Ivan Král, kterou vydalo nakladatelství Slovart. Vřele doporučuji ke koupi, jako coby návnada může sloužit rozhovor s autorem.

Playboy: Máte za sebou knihy s „nemoderným chalanom“, jak sám sebe nazývá Meky Žbirka a klasickým představitelem sloganu: Sex, drogy a rokenrol, Ivanem Králem. Není to vzhledem k odlišnosti obou osobností přece jen z autorského hlediska trochu ode zdi ke zdi? Honza: Ono to tak zvnějšku může vypadat. Vzhledem k tomu, u čeho všeho Ivan Král byl, hraní s Patti Smith, Iggym Popem, Davidem Bowiem a dalšími jsem taky čekal, že budu zaznamenávat divokou jízdu plnou chlastu, drog a rokenrolu. Nakonec to všechno v příběhu je. Zvlášť ze stránek, na kterých Ivan líčí soužití s Iggym Popem, se doslova sype kokain. A ve chvíli, kdy na scénu přijdou Motörhead i ledacos tvrdšího. Ale samotný Ivan přes všechny ty šílené situace a společenstva, ve kterých se ocitnul, žil až na pár období takřka asketický život. A celou dobu si zanechal podobnou míru gentlemanství, jakou je pověstný právě Meky Žbirka. Obě ty knížky jsou ale hlavně hudební příběhy, hlavní roli v nich hraje muzika. To mají společné oni dva i obě knihy.

Playboy: Když se dívám až na neskutečné fyzické výkony rockerů (Ozzy, Mick Jagger) v seniorském věku, kladu si otázku, jestli slogan nepřehání. Nebo jestli sex, drogy a rokenrol nepředstavují elixír mládí. Honza: Ozzy má přece od lékařů potvrzenou genetickou mutaci. Co se Micka Jaggera týče, podívejte se na videa, jak intenzivně se na koncerty připravuje v tělocvičně. Elixírem mládí starých rockových hvězd není, že jim postelí prošly stovky fanynek a notný kus života profetovali a hráli u toho hudbu. Spíš kolem sebe mají správný tým lékařů a dost peněz na údržbu.

Playboy: V tiskové zprávě se ale v souvislosti s Ivanem Králem píše o „zakřiknutém, slušném a velmi příkladně vychovaném klukovi ze Smíchova…“ Honza: Ivan přišel z komunistického Československa do New Yorku v době, kdy se tam rodila nová hudební scéna a subkultura, město se u toho topilo v drogách a dluzích. Vypadal jako z jiné planety, protože skutečně byl z jiné planety. Myslím, že se jednalo i o jeden z faktorů, proč se zamlouval Patti Smith a vzala ho do kapely. Ivan byl jiný a tím zajímavý. A taky na první zkoušce vydržel hrát jednu písničku nejdéle ze všech kytaristů, co přišli na konkurz.

Playboy: Zakřiknutý kluk, který dokázal ukočírovat Lucii a nahrát s kapelou asi nejlepší rockové album české historie Černý kočky, mokrý žáby, to mi moc nejde k sobě. Honza: No, ukočírovat… V pasážích o Lucii se dozvíte, že zas tak jednoduché to nebylo. Ivan není člověk, který by vyhledával spory. Jeho darem, díky kterému se mu dařilo i v produkci, je ohromná pracovitost a taky schopnost se empaticky naladit na muzikanty, se kterými zrovna pracuje.

Playboy: V případě knihy Neuvěřitelný Ivan Král se jedná o autorizovaný životopis. Jak se moc se autorizovaná verze liší od té původní? Honza: Od začátku jsme se shodli, že výsledkem má být knížka vzpomínek Ivana Krále. Takhle si svůj život pamatuje. Tedy autorizoval především nepřesnosti, které vzhledem k množství hudebních hvězd a skvělých písní a alb, za kterými Ivan stojí, v rukopisu přirozeně byly. Výsledná verze se v ničem zásadním neliší a jsem rád, že Ivan v knize nechal i řadu nepříjemných a kontroverzních věcí. Bez toho by to byl jen takový pomníček.

Playboy: Existovaly třecí plochy ve smyslu: „Víš, já jsem to sice řekl, ale ono to tak nemůže vyjít, protože…“ Honza: To ne, upravovali jsme jen některé pasáže, které se ukázaly pro příběh zbytečné. Ale to je při práci na knížce normální, aby neztratila tempo. Ivan v knize opravdu mluví o všem, včetně komplikovaného vztahu s Patti Smith i důvodech rozkolu s Iggym Popem. Jenom díky tomu se kniha může jmenovat Neuvěřitelný Ivan Král.

Playboy: Byly ze strany Ivana Krále stanoveny předem mantinely, kam až můžeš jako autor zajít? Honza: Ne. Kniha vznikala ve velmi přátelské atmosféře. Co jsem z Ivana dostal, to v ní je. A říká, že jsem z něj dostal všechno.

Playboy: V případě muziky se říká, že čím víc se upravuje původní nápad, riff, tím víc se původní idea ztrácí, nakonec je z toho i jiná písnička. Jak moc zůstalo z tvojí původní představy? Honza: Všechno. Moje představa byla vyprávět příběh Ivana Krále tak, jak si ho pamatuje. A přesně to se povedlo. Netvrdím, že šlo všechno hladce. Řadu pasáží bylo třeba zpětně ověřit. Rekonstruovat zejména dění v české populární hudbě v 90. letech bylo obtížné. Naštěstí mi s tím hodně pomohl redaktor knihy Radek Diestler z Popmusea, který je na takové věci nejpovolanější. A jeho paměť takřka nemá mezery.

Playboy: Šel jsi do psaní knížky s tím, že budeš držet strategickou iniciativu, nebo poslouchat a lehce usměrňovat? Honza: Šel jsem do ní s tím, že si budeme s Ivanem povídat a udělám z toho knížku. Podle mého na to žádné velké plánování nefunguje. Jenom si udělat základní rešerši a pak probírat pořád dokola ty zajímavé věci. Příběh a jeho souvislosti už z toho vyplynou. A pak už zbývá ho jen nějak poutavě zaznamenat.

Playboy: Soudný člověk poté, co něco udělá, sedne a přizná si, že to šlo udělat ještě lépe. Je to i případ knihy Neuvěřitelný Ivan Král? Honza: Zřejmě nejsem soudný člověk, protože stále prožívám velkou euforii, že se nám knížku povedlo dotáhnout v téhle podobě. Myslím, že grafická podoba je opravdu výjimečná na první pohled. Je to výpravná knížka plná dobových fotografií a archiválií. To všechno hraje důležitou roli. Protože díky dokumentům jsou všechny ty neuvěřitelný věci... uvěřitelný.

Playboy: Muzikanti mají výhodu, že to mohou lépe udělat hned na dalším albu. Jak je tomu v případě autorů knih? Přetaví se zkušenosti z Ivana Krále do další knihy? Honza: Tak jako každá zkušenost. Jen se obávám, kde teď budu hledat tak silný příběh plný lásky, bojů, bolesti a nádherných písniček, jaký má za sebou Ivan Král. Ale věřím, že se brzy najde.