15. srpna 2019 19:12

Co by mohl playboy vědět o pivu

Bezpochyby nemá cenu polemizovat nad tím, že teprve pivo učinilo žízeň krásnou. A stejně tak měl pravdu českých génius Jára Cimrman, podle kterého je lepší pivo v žaludku nežli voda na plicích.

  • Pivo obsahuje 40 důležitých minerálů a potřebné vitaminy. Jedná se proto o izotonický nápoj, vhodný k doplnění nezbytných živin po tréninku.
  • Podle některých zdrojů existuje souvislost mezi konzumací pěnivého moku a navyšováním hmotnosti. Přitom se jedná o nesmysl. Půllitr piva má zhruba 200 kcal, pro srovnání, velký panák vodky je na tom jen o 50 kcal líp. Problém pití piva spočívá v tom, že stimuluje chuť k jídlu.
  • Další nepravdu představuje tvrzení, podle kterého je tmavé pivo víc kalorické. Daleko důležitější je obsah alkoholu. V případě touhy po štíhlé linii se proto piva jako Brewmeister Snake Venon (Skotsko, 67,5 %), Brewmeister Armageddon (Skotsko, 65 %) či Koelschip Start Future (Belgie, 60 %) rozhodně nedoporučují.
  • Vzdálené realitě je rovněž tvrzení, podle kterého chutná pivo z láhve líp než z plechovky. Naopak, plechový obal chrání obsah před světlem, pivo si tak zachovává chuť po delší dobu. Ale co si budeme vyprávět, není nad točené.
  • I u piva platí, že všeho s mírou, nejedná se však o konzumaci, ale o míru chlazení. Teplota pohybující se kolem bodu mrazu ubírá nápoji na chuti. Světlá piva by se proto měla podávat při teplotě 4 až 7 stupňů Celsia, tmavá pak snesou dokonce i 16 stupňů.
  • Kdosi nepříliš chytrý přišel s tím, že pivo ubírá na intelektuálním potenciálu. Pravda je ovšem taková, že konzumace jednoho až šesti piv týdně snižuje riziko senilní demence. Podle vědců z University of Western Ontario má pivo polyfenoly obsahující antikoagulační, antioxidační, protizánětlivé a antikarcinogenní vlastnosti.
  • Přes stále se zvyšující ceny patří pivo do nápojů z kategorie lidových. I jeho konzumace se však může prodražit. Například když sáhnete po Brewdog’s End of History. Třetinka belgického piva o síle 55 procent vyjde na nikoli zanedbatelných 765 dolarů. Mezi ingrediencemi najdete kopřivu, jalovec ze skotské vysočiny. Za 400 dolarů pořídíte láhev piva o obsahu 375 ml s názvem Carlsberg Jacobsen Vintage. Produkt známého dánského pivovaru má sílu 10,5 %, po dobu šesti měsíců zraje ve švédských a francouzských dubových sudech. V chuti objevíte vanilku a kakao, trvanlivost do roku 2059.
  • Mezi zdatné bojovníky proti nacismu patřil za druhé světové války i medvěd Wojtek, který působil v řadách polských pěších jednotek. Za přepravu munice se mu dostávalo odměny v podobě piva.
  • Zatímco třetí americký prezident Thomas Jefferson napsal nemalou část Deklarace nezávislosti v jedné hospodě ve Filadelfii, jeho předchůdce George Washington trval na tom, aby vojáci americké armády fasovali litr piva denně. Jeho oblíbenou hospodou byla Old Bulls Head Tavern. Muž, který vyhnal Angličany z USA, paradoxně preferoval tmavá piva z kategorie Port.