návrat zpět
Co hledáte?
Smazat

reklama

reklama

Autor: profimedia.cz
Kultura

Banksy: Ten, kdo mění pravidla

Vydáno: 27.05.2020
Přestože je Anglie známa jako země konzervativních tradic, dodává v posledních desetiletích světu umělce jednoznačně preferující šokovou terapii. Po Damienu Hirstovi, který posázel stovky let starou lebku diamanty a vystavil hlavu krávy v kaluži krve obklopenou nedopalky a živými mouchami, převzal pomyslný štafetový kolík Banksy.

Zatímco je však je Hirstova identita všeobecně známa, o Banksym se tuší, že možná pochází, stejně jako určitě Hirst, z undergroundové scény anglického města Bristol. A streetartový umělec má specifický smysl pro humor, o čemž se mohli přesvědčit v říjnu 2018 účastníci aukce pořádané Sotheby’s. Jak tehdy informoval britský list Guardian, jejím hitem byl Banksyho známý obraz Dívka s balonem.

V hlavní roli skartovačka

Nový majitel vydražil výtvarné dílo za 1,04 milionu liber. Ještě než mohl dostatečně vstřebat radost z koupě a nejspíš i dobré investice, ukončil licitátor akci úderem kladívka. Záhy však k všeobecnému překvapení spustilo plátno s nasprejovanou malbou alarm. Současně sjelo pod rám a prošlo skartovačkou, čímž došlo k znehodnocení spodní části obrazu. Banksy poté zveřejnil na svém instagramu video šokovaných účastníků dražby doprovázené poznámkou: „Going, going, gone…“ neboli „Jede, jede, dojelo…“

Tím však celý příběh neskončil. Podle Financial Times byl nový majitel vývojem událostí pochopitelně zaskočen a začal vyjednávat se Sotheby’s o dalším postupu. Zmiňovaný deník Guardian přišel s tím, že i když se jednalo nejspíš o první dílo, které částečně zničilo samo sebe, nemusí se automaticky rovnat snížení hodnoty obrazu. Možná je tomu právě naopak!

Banksyho Dívka s balonem po úspěšném vydražení projela z větší části skartovačkou ukrytou v rámu obrazu.
Autor: profimedia.cz Banksyho Dívka s balonem po úspěšném vydražení projela z větší části skartovačkou ukrytou v rámu obrazu.

Game Changer

Bylo by ovšem nespravedlivé spojovat extravagantního umělce pouze se snahou šokovat za každou cenu. Důkazem toho je umělcův vztah ke zdravotníkům, kteří v jeho rodné zemi stáli a stojí v první linii boje s koronavirem.

Na začátku května zveřejnil Banksy na svém instagramovém účtu nové dílo. Černobílá malba zobrazuje na zemi klečícího chlapce s košíkem plným hraček, ve kterém jsou dnes tradiční dětští hrdinové, jako Superman či Batman. Ti jsou však nahrazeni novým idolem, chlapec totiž drží v ruce panenku zdravotní sestry. Hračka má zdravotnickou uniformu s červeným křížem, část tváře zakrývá rouška. Po vzoru Supermana má zvednutou ruku. Podle BBC měl Banksy nemocnici v Southamptonu, které obraz věnoval, vzkázat: „Děkuji za všechno, co děláte. Doufám, že malba, přestože je černobílá, místo rozjasní.“

Obraz Game Changer věnoval Banksy ve prospěch zdravotníků.
Autor: profimedia.cz Obraz Game Changer věnoval Banksy ve prospěch zdravotníků.

Obraz s rozměrem metr čtvereční pojmenovaný Ten, co mění pravidla, zůstane v nemocnici do podzimu. Poté bude následovat dražba, přičemž zisk poputuje na konto britské Národní zdravotní služby (NHS). Lze předpokládat, že v tomto případě se akce obejde bez skartovačky. I když u Banksyho člověk nikdy neví.

(Článek Svět podle Banksyho čtěte v červnovém čísle Playboye)

Související témata: Playboy 06/20 , Banksy , umění , obraz , profil , kontroverze