11. června 2018 15:19

God Save the Queen

Královnou se stala na první pohled křehká dívenka Alžběta v roce 1952 shodou, jak se nakonec ukázalo, pro Anglii šťastných okolností.

Jednomu z velkých vítězů druhé světové války, premiérovi Churchillovi vzkázala, v rámci sporu o přímý televizní přenos, že korunovat lze královnu, nikoliv vládu. Zároveň je Alžběta II. první královnou, která odeslala mail, spustila internetovou stránku království, tyká si s kanálem You Tube a má vlastní profily na Twitteru a Facebooku. Do toho si v roce 2012 v rámci zahájení olympiády v Londýně „skočila“ padákem s agentem 007 Jamesem Bondem, k čemuž se údajně nechala přemluvit vnukem Harrym.

Větší část populace Velké Británie nepoznala v průběhu svého života jiného panovníka. Spořivá královna vyznávající zásadu, že nemá cenu odsuzovat ani tak hřích, jako neopatrnost, díky které se hřích dostal na veřejnost, doposud spolupracovala s třinácti premiéry. Během svého panování zažila mimo jiné rozpad britského impéria, vítězství nad teroristickou organizací Irská republikánská armáda, triumf v krátké válce o Falklandy, pád Berlínské zdi, rozpad komunistického bloku a Brexit. K tomu z pozice nejvyšší představitelky anglikánské církve jednala s několika papeži, ustála manželské krize svých potomků, včetně tragické smrti v té době již bývalé snachy lady Diany. A v případě nedávné svatby vnuka Harryho s rozvedenou americkou herečkou Meghan Markle připustila, že království již není tím, čím bývalo….

Vše řešila a řeší kombinací umu, noblesy a razance. Ani se nedivím, že Angličané myslí God Save the Queen opravdu vážně.

(Celý profil anglické královny Alžběty II. čtěte v červencovém čísle magazínu Playboy)