10. října 2019 20:05

Top SUV 2019: Dolínkovi navzdory

Před dvěma lety pražský magistrát prostřednictvím tehdejšího radního, dnešního poslance za ČSSD Petra Dolínka, přišel s iniciativou: Nekupujte SUV. Daňový poplatník se tak za své peníze například dozvěděl, že pokud nechá SUV doma, nepřijde o holku. Zdá se však, že síla podobných argumentů vůbec nezabrala.

Naopak, za posledních deset let narostla poptávka po vozech této kategorie o víc než 70 procent. Vedle tradičních značek vstoupily na trh brandy jako Rolls-Royce, Bentley, Lamborghini, první SUV chystá dokonce i Ferrari. V loňském roce pak prodej SUV a crossoverů překonal šedesátiprocentní podíl celkových prodejů prémiových značek. Mezi nejpovedenější a letos nejžádanější pak patří následující sedmička vozů.

1. Mercedes-Benz GLE

Podle většiny specialistů vůbec nejlepší SUV letošního roku. Vůz nabízí tradiční kvalitu, takřka dokonalé zpracování, neotřelý design. K tomu informační systém Mercedes-Benz User Experience, jehož základem jsou dva Full HD displeje, přičemž pravý je dotykový. Rodina ocení možnost třetí řady sedadel, přes svou robustnost nemá vůz problémy v městském provozu. K tomu přijatelná cena od 1,3 do 1,8 milionu korun.

2. BMW X5

První SUV z kategorie mimořádně povedených se objevilo na trhu před takřka dvaceti lety. Za tu dobu si právem vydobylo takřka ikonické postavení. Ostatně prodej víc než 2,2 milionu kusů představuje nezpochybnitelný argument. Čtvrtá generace vozu, který BMW řadí do kategorie Sport Activity Vehicly, se opět povedla. Titulek o terénním králi městských bulvárů je proto namístě. Cena v rozmezí od 1,8 do 2,4 milionu korun.

3. Porsche Macan

Druhá generace kompaktního SUV nabízí sílu, dravost a rychlost, tedy atributy, které jsou po desetiletí spojeny se značkou založenou před takřka devadesáti lety rodákem z Vratislavic Ferdinandem Porschem. Samozřejmostí je vysoký jízdní komfort. Vzhledem k tomu, že po dobu pěti let, což se rovná existenci modelu Macan, se prodalo přes 400 tisíc kusů, je řečeno vše. Cena od 1 700 000 korun.

4. Audi Q8

Vrcholné SUV používá stejnou platformu jako luxusní Lamborghini Urus, přináší však minimálně stejně muziky za mnohem přijatelnější cenu. Stačí několik desítek kilometrů a řidiči je jasné, že hodnocení, podle které se v novém Q8 prolínají veškerá pozitiva, které značka Audi představuje, je zcela výstižné. Kdo chce Audi bíti, si v tomto případě najde hůl jen stěží. Cena od 1,9 milionu korun.

5. Volvo XC60

Tradice země tří korunek, přes kterou vlak nejede. Druhá generace to má z komerčního hlediska v konkurenci jedničky, která se stala na starém kontinentu nejprodávanějším vozem své kategorie, těžké. Na druhou stranu, pro řidiče preferujícího neokázalost, luxus, bezpečí a poměr cena versus výkon, se jedná o jasnou volbu. Cena začíná na 1,4 milionu korun.

6. Porsche Cayenne

Přestože se jedná o auto, které konzervativci z řad pravověrných stoupenců značky neberou vážně, hovoří čísla jednoznačně ve prospěch cayenne. První generace (2002–2010) oslovila na 300 tisíc kupujících, druhá pak půl milionu SUV od porschechtivých. V případě řady s pořadovým číslem tři (2017) se zájemci dočkali rovněž modelů Cayenne Hybrid, GTS a Turbo S E-Hybrid. Cena začíná na 1,9 milionu korun.

7. Land Rover Range Rover Velar

Největší sportovec britského výrobce automobilů se dočkal uvedení na trh v roce 2017, letos přišly inovace v podobě dvou nových pohonných jednotek. Pokud hledal Land Rover něco mezi Range Rover Sport a kompaktem Evoque, podle recenzí se trefil. Skulina mezi SUV a silničními vozy byla vyplněna.