22. května 2024 11:54

Začínal v dívčích bruslích, dnes bere 250 milionů ročně. Za Pastrňákem stojí jeho maminka

ZNÁMÍ ZNÁMÝCH: Maminka Davida Pastrňáka měla tři práce, aby své syny uživila. Dnes je virtuální babičkou

Mezi největší hvězdy na MS v hokeji bez diskuze patří český útočník David Pastrňák (27). Možná nevíte, že sportovní multimilionář si prošel těžkým obdobím. Za jeho kariérou stojí také sympatická maminka Marcela Ziembová.

V loňském roce byl s odhadovaným jměním 170 milionů korun a platem okolo 250 milionů korun ročně David Pastrňák třetím nejlépe placeným sportovcem České republiky. Magazín Forbes před něj umístil pouze basketbalistu Tomáše Satoranského a dalšího hokejistu Jakuba Voráčka. David Pastrňák si přitom jako dítě rozhodně nemohl vyskakovat. Za kariéru z velké části vděčí své mamince.

Marcela Ziembová vypadá na první pohled jako sympatická paní v nejlepších letech. Zejména díky odlišnému příjmení by jí tak zřejmě nikdo netipl na maminku velké hokejové hvězdy. V podcastu Známí známých promluvila nejen o nelehké výchově obou synů, na kterou zůstala nakonec sama, ale i o tom, jak zvládá roli virtuální babičky nebo jak komunikuje se synovou partnerkou Rebeccou Rohlsson, která pochází ze Švédska.

Pastrňák vyrůstal bez táty

Marcela Ziembová má za sebou v mnoha ohledech nelehký život, k němuž se nicméně vždy uměla postavit čelem. A jak říká, dnes si o to více užívá šťastné i spokojené životy, které s partnerkami prožívají oba její synové, starší Jakub a mladší David. Nicméně s drahou polovičkou toho prvního si popovídá přece jen snáze, jelikož hvězda NHL si za mořem našla partnerku ze Švédska.

Přečtěte si také: Martin Chobot promluvil o dětství i kariéře. Na základku chodil s Tamarou Klusovou

„I po deseti letech se sice pořád zlepšuju, ale pořád mi to nejde. Asi jsem se nezrodila pro mluvu anglického jazyka. Rok se nyní intenzivně učím angličtinu, ale stále s tím bojuju. Takže se mnohdy domlouvám rukama, nohama a jen krátké věty. Je to bída,“ přiznala paní Marcela, která je pyšnou babičkou, její syn David má dceru Freyu.

„Teď momentálně jsem babičkou jen ve virtuálním světě. Existují pro mě na fotkách, videích, je to pro mě těžké, ale takový je prostě život. Byť jsme dopředu věděli, že to takhle bude, takže mám v plánu zase tam za nimi přijet, užívám si to tam,“ poznamenala Davidova maminka, která se před lety přestěhovala z Havířova do Prahy, kde je nyní spokojená.

Když bylo staršímu Kubovi devět a Davidovi čtyři, zůstala na jejich výchovu sama. I přesto zkusila postupně oba syny dát na hokej. „Oba dva tatínci jsou hokejisti, respektive byli hokejisti, takže jsem si od začátku myslela, že půjdou ve šlépějích tatínků. Nejdřív šel Kuba, tam jsme zjistili, že mu to moc nejde, tak skončil jako fotbalista. A když se narodil David a poprvé jsme mu obuli brusle, šlo mu to strašně rychle,“ popsala Pastrňákovy začátky, které ale nebyly lehké.

Zkusil i brusle pro holky

Nejenže musel úplné začátky absolvovat na upravených dívčích bruslích, než dostal první klučičí, ale aby maminka oba syny a nákladný hokej utáhla, měla v jednu dobu dokonce tři práce najednou. A byť to někdy nebylo snadné, nikdy to dle svých slov vzdát nechtěla. „Takový moment si myslím, že nikdy nepřišel. Docházely mi síly, energie a byly dny, kdy jsem si říkala, že se na to vyprdnu, ale vždycky jsem to nějak skousla a jela v tom režimu dál. A takhle nějak jsem to zvládala.“

Druhý těžký moment přišel, když dostal David v šestnácti nabídku odjet hrát hokej do Švédska. I tehdy však Marcela dokázala hořkou pilulku statečně spolknout a nestát synovi v cestě k úspěchu. Byť zpětně přiznává, že odloučení od mladšího syna zvládla hlavně díky tomu staršímu. „Záchranou pro mě byl můj starší syn. Nedovedu si představit, že by byl David jedináček, to bych asi nezvládla. Ale když nám to tehdy pan Hudler s panem Volkem nabídli, nechala jsem rozhodnutí na Davidovi, i přesto, že mu bylo šestnáct.“

Davida peníze nezkazily

Dnes je za životy, které její synové žijí, nesmírně vděčná. „Jsem ráda, že jsou oba šťastní, že mají partnerky, o to víc jsem šťastná já, protože vím, že jsou spokojení. Samozřejmě když přijdou a na cokoli se zeptají, tak to probereme, popovídáme si o tom, ale že bych jim nějak kecala do života, to jsem popravdě snad nikdy nedělala,“ myslí si Ziembová.

Ta přiznává, že obrovský úspěch Davida v hokeji a zejména zámořské NHL změnil život celé rodině. „Určitě nám to všem změnilo život, nejenom Davidovi, ale celé rodině. Hlavně je to pořád normální člověk. I přesto, že dostal tuhle šanci vydělávat neskutečné peníze, stále je, myslím si, při zemi,“ říká obětavá žena, která věří, že David si v Praze na krk pověsí zlatou medaili.

Sdílejte článek
Štítky David Pastrňák hokej Mistrovství světa v ledním hokeji Marcela Ziembová