Investice do výjimečných whisky patří mezi ty vůbec nejvýnosnější.
Zdroj: Profimedia.cz
Investice do výjimečných whisky patří mezi ty vůbec nejvýnosnější.
Zdroj:
Profimedia.cz
Přestože je alkohol považován na metlu lidstva, jak se ukazuje, jedná se o mimořádně výhodnou investiční komoditu. Na velmi slušný peníz si přitom může přijít i rigidní abstinent. Zatímco se tištěná verze věnuje investicím do vína, internetový Playboy se zaměří na whisky.
V roce 2020 překonal globální trh s whisky hranici 60 miliard dolarů, podle kvalifikovaných odhadů poroste do roku 2027 ročně v průměru o 5,9 procenta. Index Apex 1000 monitorující tisícovku nejhodnotnějších investičních láhví, uvádí, že v letech 2012 až 2022 narostla jeho hodnota o 416 procent. Index Rare Whisky Icon 100 a Index Rare Whisky Vintage 50 zaznamenaly nárůst o 391 procent, respektive 301 procent. Index Knight Frank pak u vybraných single malt whisky uvádí desetileté zhodnocení o 586 procent.
Ostatně v roce 2018 sestavil Forbes žebříček nejvýnosnějších investic desetiletí, na prvním místě se s 455 procenty umístila jednoznačně whisky. Následovala sběratelská auta (334 %), víno (192 %), mince (182 %), známky (103 %), umění (78 %), akcie (74 %), barevné diamanty (70 %), dluhopisy (51 %) a nemovitosti (9 %).
Atak země samurajů
Ve srovnání s vínem a koňakem přitahuje whisky především mladší investory. Velkou aktivitu vykazují v posledních letech asijští investoři, na „vině“ jsou značky země vycházejícího slunce, jako Ichiro, Hibiki, Yoichi, Chichibu, Karuizawa, Hakushu či Yamazaki. V roce 2015 byla nejspíš k velké nelibosti skotských výrobců vyhlášena Yamazaki Single Malt Cherry Cask 2013 nejlepší whisky světa, tato skutečnost byla zaznamenána do Whisky Bible Jima Murraye. Na poměrně vysokých cenách se podepisuje neschopnost japonských palíren uspokojit poptávku, což platí dvojnásob poté, co kouzlu tamní single malt propadli v Číně.
O síle japonské whisky vypovídá i následující příběh. V únoru 2020 požadovala palírna za láhev Suntory Yamazaki 55 Year Limited Edition zrající v japonských dubových sudech mizunara a v sudech z bílého dubu, pouze výrobní náklady vyčíslené na 27 347 dolarů, zbylých 99 láhví bylo prodáno s patřičnou přirážkou. Loni v červnu se jedna z láhví vydražila za 881 628 USD, zároveň se jednalo o historicky nejdražší láhev whisky. „Během procesu míchání byly zdrojem inspirace čas a wabi-sabi neboli japonské přesvědčení, že nedokonalost může nakonec vést k dokonalosti,“ pravil v tiskové zprávě master distiller Shinji Fukuyo, když rekordní whisky přirovnal k buddhistické soše. „Je klidná, jemná a od první chvíle dává najevo, že není kam spěchat, neboť pochopení vnitřní krásy vyžaduje čas.“
Velkou aktivitu v oblasti whisky vykazují v posledních letech asijští investoři. Sílu japonské whisky ilustruje například Suntory Yamazaki 55 Year Limited Edition, u níž se jedna z láhví vydražila za téměř 900 000 amerických dolarů.
Zdroj: Suntory
Velkou aktivitu v oblasti whisky vykazují v posledních letech asijští investoři. Sílu japonské whisky ilustruje například Suntory Yamazaki 55 Year Limited Edition, u níž se jedna z láhví vydražila za téměř 900 000 amerických dolarů.
Zdroj:
Suntory
Vysoké výnosy
V případě soukromých investorů je průměrný roční výnos 10 procent, platí ovšem přímá úměra mezi exkluzivitou láhve a ziskem. Například láhev Macallan 18 Year Old Single Malt Scotch Whisky se v roce 2020 prodala za 463 dolarů, aby po dvou letech našla nového majitele za 1209 dolarů, svou cenu tak navýšila o 161 procent. Whisky Bowmore 50 Year Old Single Malt Scotch Whisky narostla v období 2020 až 2022 z 59 969 USD na 96 923 USD, tedy o 61 procent. Přestože se jedná o mimořádné zisky, existují ještě přitažlivější příklady. Například láhev Black Bowmore Last Cask 50 Year Old Single Malt Scotch Whisky vyšla v roce 1993 na 100 dolarů, dnes musí zájemce o koupi počítat s částkou kolem 133 000 dolarů.
Patřičně vydělat se dá rovněž na koupi sudu. Před necelými dvěma lety se prodal za rekordních 2,33 milionu dolarů, rovněž s pomocí NFT neboli jedinečného a nezaměnitelného tokenu, který vytvořil známý umělec Trevor Jones, sud skotské whisky Macallan z roku 1991. Sud obsahuje celkem 6000 láhví whisky o síle 51 procent, což se rovná průměrné ceně asi 3880 dolarů za láhev.
Skvělé výnosy vykázaly také například archivní skotské whisky Bowmore.
Zdroj: Bowmore
Skvělé výnosy vykázaly také například archivní skotské whisky Bowmore.
Zdroj:
Bowmore
Univerzální byznys
Prostřednictvím online platforem můžou investovat do whisky jak vášniví sběratelé, tak velcí i malí investoři, přičemž na počátek dráhy investora stačí pár stovek dolarů. Investovat lze prostřednictvím nákupu láhví, sudů, akcií a fondů. Všechny uvedené způsoby investování mají své klady a zápory, obecným pravidlem je učit se a nebát se zeptat povolaných. Rovněž je nutno, i když existují výjimky potvrzující pravidlo, vědět, že ve většině případů se jedná o středně až spíše dlouhodobou investici. Každopádně nákup láhví a sudu whisky garantuje možnost zapít v případě neúspěchu žal.