Finále Teda Lassa, nová napínavá sci-fi nebo adaptace oceňovaného videoherního hitu. Jaké největší seriálové pecky nabídla první polovina roku 2023?
V srpnovém Playboyi pózuje známý motorkář Oliver König se sexy Karolínou Holcovou
Finále Teda Lassa, nová napínavá sci-fi nebo adaptace oceňovaného videoherního hitu. Jaké největší seriálové pecky nabídla první polovina roku 2023?
Potřebují nás naše pohovky vidět častěji? Vzhledem k událostem posledních let nejspíš ne. Jenže taková už je holt gravitační síla některých z letošních nejlepších seriálových počinů, kvůli kterým stojí za to se několikrát do týdne pohodlně usadit před televizi a podívat se, co rafinovaného, dojemného, napínavého, šokujícího, nebo dokonce brutálního si pro nás talentovaní tvůrci připravili tentokrát.
A protože množství kvalitních seriálů může být občas zastrašující, a člověku se prostě nechce vybírat mezi desítkami, mnohdy klidně i stovkami věcí, co ještě neviděl, sestavili jsme pro vás nyní následující žebříček deseti nejlepších seriálů první poloviny roku 2023. Ať už máte rádi sci-fi, komedie, dramata, nebo akci, v tomhle seznamu si vybere každý.
Jméno Taylor Sheridan by touhle dobou už měli znát nejen filmoví fajnšmekři, ale i ti seriáloví. Po hitech Sicario a Wind River se oceňovaný režisér a scenárista rozhodl založit televizní impérium a jeho prvotní kovbojské drama Yellowstone tak dnes pravidelně boří žebříčky sledovanosti v USA. Koncem loňského roku, převážně však zkraje toho letošního ovšem na obrazovkách přistál prequel Yellowstoneu zvaný 1923, v němž Harrison Ford a Helen Mirren hrají stárnoucí manžele, kteří musí bránit legendární pozemek uprostřed přenádherné Montany proti chamtivým ropným baronům, zlodějům dobytka i nevyhnutelnému pokroku doby.
Přidejte romantickou linku z Afriky s jedním z nejsympatičtějších párů, krutý pohled na tehdejší zacházení s Indiány a samozřejmě hromadu drásavých momentů, a máte jasně jeden z nejlepších westernových kousků, co se v televizi kdy objevily. Podle některých dokonce ještě o fous lepší, než byl předchozí Sheridanův prequel 1883, na který tenhle nepřímo navazuje.
Známého amerického komika a herce Billa Hadera snad ani není třeba představovat. Poté, co se nezapomenutelně zapsal do historie jako jeden z nejvýraznějších členů uskupení Saturday Night Live, se vydal na dráhu režiséra, a jako svoji první televizní věc napsal a natočil komediální drama o nájemném vrahovi, jenž se rozhodne stát hercem.
Podobně jako řada dalších titulů, i Barry se letos rozhodl s diváky rozloučit v závěrečné čtvrté řadě, kde veškeré vraždy, útěky, lži, i pravdy vyšly konečně na povrch, a opět to byla neuvěřitelně emocionální a kreativní jízda napříč hromadou absurdních, dojemných, i bolestivých momentů, která mohla dopadnout jenom jediným způsobem. Takhle se má končit – na naprostém vrcholu!
Závěr příběhu rodiny Royových přinesl opět skvělé herecké výkony, řadu překvapení, především ale tak zdrcující konec, že se o něm bude beztak mluvit ještě za pár let. V tomhle hekticky natočeném seriálu se to hvězdami jenom hemžilo, slavní herci ale nikdy nezastínili tu největší přednost tohoto miláčka kritiků – totiž bravurně vystavěný scénář.
Těžko navíc vytáhnout jednu či dvě věci, díky kterým by se Boj o moc dal nějak jednoduše doporučit. Tenhle komplexní, chytře napsaný, drze podaný, a velice autentický vhled do elitního světa těch nejbohatších lidí na světě, kteří ale postrádají veškerou lidskost, loajalitu či empatii vůči druhým, se zkrátka musí vidět, abyste mu uvěřili.
Pakliže jste na jaře zavítali do kina na pohodovou fantasy pecku Dungeons & Dragons, pak vězte, že v televizi je tenhle styl ještě o něco vypiplanější. Seriál Legenda jménem Vox Machina od Amazonu totiž kombinuje ty nejlepší DnD prvky se sprostým humorem, nečekanými zvraty a taky povedenou animací, takže diváky jen málokdy nechá vydechnout.
Už první řada přitom byla skvělá a všeobecně chválená, se druhou se to ale jenom zvedlo, takže jestli jste doteď váhali, jestli dát seriálu šanci, případně vás zklamaly hrané fantasy jako Pán prstenů či Zaklínač, Vox Machina je přesně tím seriálem, co hledáte.
Málokterá novinka se dočkala před pár lety takové chvály, jako seriálový Medvěd. Tohle drama z prostředí jednoho malého bistra totiž nadchlo diváky i kritiky skvělými hereckými výkony, strhujícím příběhem a samozřejmě i návykovým brnkáním na jejich chuťové pohárky. Dobrou zprávou je, že druhá řada je ještě lepší, emocionálnější, a ve finále možná i lehce depresivnější.
Rozjezd je sice tentokrát trochu pomalejší, jakmile se však dostanete do druhé části, pravidelně se budete ocitat neschopní jakýchkoli slov. Jeremy Allen v hlavní roli září, sympaticky rozmanité vedlejší postavy ale nezaostávají příliš za ním, a jestli vás baví filmy a seriály z prostředí kuchyně, jen sotva v současnosti najdete lepší věc.
Ne všechny pecky ale letos jsou nutně pokračování. Na Appleu se totiž před pár týdny zjevil nový sci-fi seriál Silo, který vypráví o uzavřené komunitě lidí žijících v postapokalyptické budoucnosti pod zemí, s vlastními zákony, náboženstvím, i společenským řádem. Jakmile si však část obyvatel začne pokládat otázky, co jim vlastně brání v tom vyjít ven, nebo proč je zakázáno zkoumat či jen mluvit o historii světa, začne se jemná rovnováha pořádku rychle vytrácet.
Hlavní role v seriálu ztvárnili Rebeca Fergusson, Iain Glen, Tim Robbins či David Oyelowo, první řada se pak může pyšnit deseti napínavými epizodami i potvrzením další série, pokud vás tedy tohle sci-fi drama láká a nečetli jste údajně stejně povedenou předlohu, máte už nyní jistotu, že se bude jednat o solidně investovaný čas.
Fotbal je život, o to spíš teď ale nevíme, co si bez seriálového hitu uplynulých let počneme. Ted Lasso se totiž ve své třetí sérii definitivně rozloučil, a pokud jste viděli třeba jen pár epizod, ve kterých se úspěšně mísily slzy smíchu se slzami pláče, pak tušíte, jak emocionální to bylo finále.
Závěrečná řada začala jak už je zvykem o něco pomaleji a méně úderněji, jenže postupem času se ukázalo, že tvůrci přesně věděli, k čemu směřují, a jakmile tak přišly poslední epizody tohohle milovaného fotbalového zázraku, daly se slzy jen stěží zadržovat. Podobně jako výše zmíněná seriálová finále, i Tedovi Lassovi se povedlo odejít v tom nejlepším, a my tak na něj budeme ještě dlouhou s láskou vzpomínat.
Jeden z nejočekávanějších seriálů roku, tak se před premiérou přezdívalo adaptaci úspěšné videoherní senzace The Last of Us. Vysoké ambice ale znamenaly taky vysoká očekávání. Povedlo se je naplnit? Soudě dle sledovanosti, recenzí, a hlavně diváckých ohlasů už dnes můžeme s odstupem říct, že ano. Tohle drásavé postapokalyptické drama o vztahu dospělého muže a mladé dívky, která dost dobře může být klíčem k záchraně lidstva, se dočkalo té nejlepší možné péče a na pomezí deseti epizod nabídlo strhující příběh s tunou intenzivních akčních momentů, i zásadních emocionálních dialogů, které nejenže původní hře nedělaly ostudu, ale dokonce ji v několika případech i převýšily.
Přidejte perfektní herecké výkony hlavní dvojice aktérů Pedra Pascala a Belly Ramsey, naprosto úžasné vizuální ztvárnění světa i nakažených, famózní režii posledních epizod, a máte zkrátka silného adepta na jeden z nejlepších seriálů roku. Co ale taky čekat od tvůrce, který divákům před pár lety dal Černobyl?
Chybí vám ironické komentáře sériového vraha Dextera? A dokážete si představit podobně psychopatického hrdinu říznutého stylem vyprávění a atmosférou kultovní Gossip Girl? Pak je seriálový hit Netflixu TY podívanou přesně pro vás. Hvězda seriálu Penn Badgley v něm totiž hraje stalkera Joe Golberga, jenž se velmi snadno zamiluje, ještě snadněji se však dostane po uši do potíží, které většinou končí tím, že v jeho okolí umře spousta lidí.
TY už delší dobu úspěšně kombinuje různé žánry, ve své nejnovější řadě se však tvůrcům povedlo přidat do mixu taky podvratně zábavnou společenskou satiru, díky které byl letošní výlet do Anglie zase svěží, nabídl plno překvapivých zvratů, samozřejmě novou hlavní lásku pro našeho hrdinu, a ve finále naznačil, jakým směrem se nejspíš bude závěrečná pátá řada ubírat. Kvalitami se však ta letošní série bude překonávat jen velice těžko.
No a žebříček nejlepších seriálů první poloviny roku uzavírá další novinka od Netflixu, ve které se tentokrát tvůrci rozhodli zajímavým způsobem rozvést vcelku jednoduchý námět – dva frustrovaní jedinci na sebe jednoho dne agresivně zatroubí, což následně zcela přepíše kurz jejich života. Tzv. road rage téma je v USA velmi populární, vtipně přeložené novince Ve při (v originále Beef) se ale daří jej přece jen prodat jako něco mnohem hlubšího a komplexnějšího, deset epizod tak nakonec uteče jako voda a vy se při nich dozvíte o životě mnohem víc, než byste na první pohled asi čekali.
V hlavních rolích se objevili Steven Yeun a Ali Wong, většinu epizod pak natočil režisér Jake Schreier, díky čemuž si celá série udržela konzistentní řemeslnou kvalitu, navíc v audiovizuálním provedení, které by jí mohla většina i zde zmíněných seriálů závidět. Pokud vás zajímá, kam až může vést spirála špatných rozhodnutí dvou jinak docela podobných lidí, neváhejte a vydejte se po vzoru Alenky do téhle králičí nory, na jejímž konci rozhodně nebudete stejní jako dřív.