2. března 2020 20:02

Zlomí Covid19 i Warrena Buffetta?

Jedním z důsledků hrozby koronavirové nákazy je rovněž růst ceny zlata. Poslední únorový den se cena troyské unce vyšplhala na 1 586,65 USD a komoditní analytici pozměnili průměrnou předpověď ceny zlata v letošním roce z 1575 USD na 1640 USD za troyskou unci. Podle serveru zlato.cz vzrostly v únoru nákupy zlata ve fondech obchodovaných na burze o 1,9 tuny za den.

Tunel neznámé délky…

Na realitu v podobě nejvyšší ceny zlata od roku 2013 reagovala i konzervativní Saxo Bank. Vedení banky vydalo tiskovou zprávu, v níž se píše o spanilé jízdě zlata, která pokračuje navzdory sníženým obavám z Covid19 a nesprávně rostoucího přesvědčení, že se bude jednat převážně o událost prvního čtvrtletí. Prakticky stejný názor zastává i Kristina Hooper, hlavní investiční stratég společnosti Invesco, podle které se bude cena zlata tlačit k hranici 1800 dolarů za troyskou unci. „Současný virus investory překvapuje. Každý den vyvstává víc otázek o jeho dalším šíření a je pravděpodobné, že aktiva bezpečného ráje, jako je zlato, budou i nadále atraktivní. Víme, že na konci tunelu je světlo, jen nevíme, jak je tunel dlouhý,“ prohlásila Kristina Hooper v rozhovoru pro server Kitco News.

Co na to věštec z Omahy?

Je otázkou, jak se s vlivem coronaviru na cenu zlata vypořádá snad nejznámější odpůrce investic do drahých kovů z řad top investorů Warren Buffett (1930). Muž svérázných názorů, jehož majek odhadoval Forbes letos v únoru na 88,8 miliardy dolarů, hovořil v roce 2010, tedy dva roky po krachu Goldman Sachs a vypuknutí následné globální ekonomické krize nebývalých rozměrů, o tvorbě zlaté cenové bubliny. „Zlato vykopeme z dolu v Africe, roztavíme, převezeme, vykopeme další díru a tam ho uložíme. A pak platíme peníze za jeho hlídání. Pokud nás sledují mimozemšťané, musí si ťukat na čelo,“ pravil tenkrát věštec z Omahy. „Když shromáždíme všechno zlato, které bylo kdy vytěženo, zaplní krychli o hraně 21 metrů. Při současných cenách je za to možné koupit veškerou zemědělskou půdu v USA, desetkrát gigantickou firmu Exxon Mobile a ještě by zůstal bilion dolarů. Co si z toho vybrat? Co tvoří do budoucna více hodnoty? Pokud nejste strýček Skrblík, je to jasné,“ vysvětloval pak Warren Buffett svůj vztah k zlatu v roce 2012 reportérovi CNN.

Strach a chamtivost

Svůj názor na zlato jako investici prezentoval legendární investor, se kterým bylo možné loni poobědvat spolu s dalšími sedmi osobami za částku 4 567 880 USD (peníze jdou na charitu), v únoru 2019 v dopise adresovaném akcionářům. „Dne 11. března to bude přesně 77 let, co jsem poprvé investoval do amerického byznysu. Bylo to v roce 1942, bylo mi 11 let a investoval jsem 114,75 dolaru. Začal jsem šetřit v šesti letech. Koupil jsem tři akcie Cities Service. Stal jsem se kapitalistou a cítil se dobře,“ popisuje Warren Buffett své investorské začátky. Jak dále podotkl, v případě, že by tehdy vzhledem k touze po ochraně investice a riziky spojenými s trhem koupil za 114,75 dolaru zlato, měl by dnes majetek v hodnotě 4200 dolarů, což je necelé 1 procento částky, kterou vydělal na akciích.

Na základě výše uvedeného můžeme předpokládat, že ani coronavirus a s ním spojené aspekty neprobudí v Buffettovi kladný investiční vztah k drahým kovům. I když, jak připomenul v listopadu 2018 analytik Investing.com Jesse Felder, před víc než dvaceti lety koupil právě Warren Buffett dokonce tři tisíce tun stříbra. Podle analytika tenkrát vsadil na devalvaci dolaru, která měla logicky vyústit v růst ceny zlata. Letos sice zatím dolar roste, na druhou stranu je Warren Buffett znám investorskou strategií založenou na opatrnosti, když jsou všichni chamtiví, a chamtivosti, když jsou všichni opatrní. Takže uvidíme.