28. června 2022 20:40

Zlato nad zlato

Přestože život je změna, realita je bohužel taková, že po časech relativního blahobytu čelíme bezprecedentní době. Po dvou letech covidové pandemie vpadlo Rusko na Ukrajinu, roste inflace, investice do akcií, případně dluhopisů jsou pro zkušené hráče. V takovém případě roste touha po bezpečných přístavech, jedním z nejžádanějších je zlato. Pro jeho vlastnictví existuje hned několik důvodů.

Uchovatel bohatství

Zlato sice nenahrazuje měnu, jako uchovatel hodnoty ovšem funguje mnohem déle než peníze. Pokud máte o síle zlata pochybnosti, vězte, že zatímco v roce 2005 se troyská unce (31,103 gramu) prodávala podle financeyahoo.com za 431 dolarů, letos padla hranice 2000 dolarů. Zlato tak prokazatelně zachovává na rozdíl od papírových peněz bohatství.

Hmotné aktivum

Zlato by podle expertů nemělo být považováno za další komoditu, na rozdíl například od ropy, masa, obilí nebo kukuřice se totiž nespotřebovává. Drtivá většina zlata, které bylo v minulosti vykopáno, proto stále existuje. Fyzické zlato nelze hacknout, případně vymazat z účtu, neslouží zlodějům identity. Během tří tisíc let se nikdy nestalo, že například na rozdíl od akcií nebo dluhopisů by cena zlata klesla na nulu. Rovněž nebylo nikdy součástí žádné splasklé bubliny. Také proto nabírají v dobách nejistoty investice do zlata na intenzitě.

Anonymita

Jak správně tvrdil toho času v důsledku ruské invaze na Ukrajinu těžce zkoušený ruský oligarcha Roman Abramovič, peníze chtějí ticho. Zlato plní touhu investora po anonymitě a nepřitahování pozornosti na sto procent. Stav bankovního konta lze odhalit, počet zlatých slitků nikoli. Na rozdíl od známek, případně umění, při touze po prodeji není potřeba oslovit specifickou skupinu zájemců, transakce se obejdou bez znaleckých posudků, pravost je snadno ověřitelná. Má velkou likviditu, zejména v časech krize rostou výkupny zlata rychleji než houby po dešti. Zlato v hodnotě rodinného domu se vejde do příručního zavazadla. Zatímco například prodej akcií zabere od počátku transakce do času, kdy se peníze objeví na vašem účtu, tři dny, zlato lze prodat během několika minut. K obchodu nepotřebujete zprostředkovatele, který si zpravidla účtuje za své služby provizi. Ke skladování nejsou nezbytné velké úložné prostory.

Nadčasové aktivum

K nákupu fyzického zlata nejsou zapotřebí odborné znalosti, například na rozdíl od umění, případně diamantů. Platí, že v jednoduchosti je síla, proto není radno alespoň na začátcích nakupovat například mince, do jejichž ceny se promítá sběratelská hodnota. Při koupi zlata je nutno vycházet z toho, že se jedná o nadčasové aktivum. Není od věci vědět, že v případě nákupu zlatých investičních slitků je nezbytný podíl čistého zlata 95 procent. Mince nabízí menší podíl zlata, například v případě jednouncové mince (1 unce = 28,34 gramu) American Eagle se jedná o 91,67 % zlata, zbytek tvoří stříbro a měď. Při nákupech šperků je nutno vzít v potaz, že se do ceny promítají náklady na práci, které většinou při následném prodeji nikdo nezohlední. Proto se nevyplácí nakupovat například šperky, jejichž součástí jsou například malé diamanty.

Diverzifikace portfolia

Zároveň je třeba říct, že zlato nepatří mezi aktiva vydělávající peníze, pouze se spekuluje na růst hodnoty. Jeho nákup má význam pro investory s větším majetkem v rámci diverzifikace portfolia, kdy drahý kov vyvažuje jiné formy investic.

(V případě touhy po zlatu doporučujeme text Česko, země plná zlata a zlatokopů, který je součástí červencového čísla Playboye)