15. prosince 2020 19:40

Vizionář Elon „spolkl“ Billa a brousí si zuby na Jeffa

Přestože svět v roce koronaviru chudne, největších boháčů světa se žádná krize netýká. Například Elon Musk letos zbohatl o víc než sto miliard dolarů, na konci listopadu se pak stal druhým nejbohatším mužem světa, když přeskočil Billa Gatese. A pokud se potvrdí odhady a jeho umná hra s akciemi mu vydělá dalších asi 50 miliard dolarů, může se trůn zatím suverénně nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose otřást v základech.

Na této skutečnosti nezměnil nic ani před několika dny roztržený prototyp rakety Space X s názvem Starship, s jehož pomocí hodlá vizionář Elon vyslat do šesti let lidi na Mars. Ostatně, Muskovo bohatství pochází odjinud, jeho hlavním zdrojem je totiž automobilka Tesla, ve které vlastní necelých 21 procent. Celý příběh se dnes jeví jako takřka zázračný.

Spasitel George

Psal se březen 2018 a akcie Tesly ztratily 12 procent hodnoty, což se rovnalo propadu šesti miliard dolarů. V důsledku neobjasněné smrtelné nehody řidiče ve voze Model X a neschopnosti vyrábět v dostatečném množství Model 3, se dluhopisy Tesly ocitly mezi těmi, které nejsou ratingovými agenturami doporučovány k investicím.

Ještě v polovině května téhož roku se musela Tesla vyrovnat s dalšími devastujícími ztrátami a hrozil bankrot. A kdoví, jak by to s Elonem Muskem dopadlo, kdyby se na scéně neobjevil miliardář George, jehož společnost Soros Fund Management odkoupila konvertibilní dluhopisy v hodnotě 35 milionů dolarů.

V roce, kdy stála Tesla před krachem, přitom přišlo vedení elektroautomobilky s na první pohled šílenou vizí, jak vydělat otci zakladateli pořádný ranec peněz. Musk totiž pracuje bez nároku na odměnu, má ovšem smlouvu ohledně opcí na akcie, které může nakupovat za mimořádně přijatelnou cenu v případě splnění každého z dvanácti postupných cílů.

A tak stačilo, aby hodnota automobilky narostla ze čtyřiceti miliard dolarů na rovnou stovku a Elon Musk se mohl těšit na balík. V tom čase to ovšem připomínalo například situaci fotbalisty Baníku Ostrava, který podepíše smlouvu o pohádkovém příjmu, k jehož vyplacení ovšem dojde až poté, co moravsko-slezský klub vyhraje Champions League.

Přišel čas kasírování

Sorosova finanční injekce se neminula účinkem, loni v květnu prodala Tesla akcie a dluhopisy v hodnotě přesahující dvě miliardy dolarů. Stalo se tak i přes prodělek, který činil v prvním čtvrtletí 700 milionů dolarů, přičemž finanční analytici se shodovali na tom, že rok 2019 rozhodne o tom, na jak moc pevných základech stojí podnikatelský model Tesly. Na konci roku pak hodnota jedné akcie překročila hranici 400 dolarů.

Tím ale velká jízda rozhodně nekončila, neboť poslední týden ledna 2020 přišel úspěšný atak Tesly na hranici 500 dolarů za akcii, v důsledku čehož se hodnota ještě před rokem a půl takřka bankrotující automobilky přehoupla přes hranici sto miliard dolarů. V praxi to znamenalo, že se Tesla stala historicky nejhodnotnější americkou automobilkou, ve světě jí pak patřilo druhé místo, lépe na tom byla pouze Toyota.

V květnu tak mohl vizionář Elon kasírovat, neboť valuace (ohodnocení, ocenění) Tesly dosáhla v šestiměsíčním průměru sto miliard dolarů a stalo se tak ve třiceti po sobě jdoucích dnech. Díky tomu mohl Musk pořídit 1,7 milionu akcií za 350 dolarů za kus, přičemž se tržní hodnota tehdy pohybovala lehce přes 800 dolarů za akcii. Během dalších měsíců pak tržní cena rostla takřka k hranici 2000 dolarů.

Všichni jednou zemřeme

Po nástupu koronaviru patřil Musk mezi nejhlasitější kritiky veškerých protipandemických opatření. Jak pravil v rozhovoru pro New York Times, způsob řešení vzniklé situace naboural jeho víru v lidstvo. Odmítal očkování, v karanténě měly zůstat pouze rizikové skupiny. Při poukazování na počty mrtvých odpověděl, že všichni stejně jednou zemřeme. Názor nezměnil ani v polovině listopadu, kdy prostřednictvím svého twitterového účtu zpravil svět o tom, že má zřejmě nemoc covid-19 s mírnými příznaky v podobě symptomů mírného nachlazení.

Elon Musk pak přežil i konec září, kdy se hodnota jeho majetku snížila o 16 miliard dolarů. Stalo se tak v důsledku pádu akcií Tesly o 21,6 procenta. Skutečnost, že podle Bloomberg Billionaires se stal v tomto směru světovým rekordmanem, ho asi příliš nepotěšila. Stejně jako fakt, že v důsledku pádu akcií přišli o miliardy dolarů rovněž další členové elitní desítky nejbohatších mužů světa, Jeff Bezos, Bill Gates či Mark Zuckerberg.

Superskokan

Pak ovšem přišlo poslední čtvrtletí a Musk sesadil z druhé příčky největších boháčů planety Billa Gatese, což se rovnalo rekordnímu ročnímu posunu o neskutečných 33 příček. A protože hodnota automobilky v důsledku zeleného šílenství (například v Anglii kvůli lobbingu vlivné party Electric Fleets Coalition zvažují zákaz prodeje spalovacích motorů do roku 2030) stoupá, může mít boss Amazonu Jeff Bezos z pozice největšího boháče světa starosti.