9. července 2021 21:13

Vesmírná turistika jako byznys budoucnosti?

Jak informovala agentura Reuters, vydá se miliardář Richard Branson v rámci testovacího letu raketoplánu své společnosti VSS Unity v neděli 11. července až ke stokilometrové hranici vesmíru.

Raketoplán má za sebou přes dvacet úspěšných letů, přičemž čtyři z nich se uskutečnily s lidmi na palubě. V tomto případě se bude jednat o první let s plnou posádkou, složenou ze dvou pilotů a čtyř specialistů mise včetně Bransona. Britský miliardář se smyslem pro humor – stačí vzpomenout na jeho oholené nohy, make- up a práci letušky po prohrané sázce s majitelem stáje F1 Lotus – se nechal slyšet, že jeho Virgin Galactic je předvojem nového komerčního vesmírného průmyslu, který otevře vesmír lidstvu a nadobro změní svět.

Pokud půjde vše podle plánu, překoná sir Richard Branson o devět dnů svého konkurenta, majitele společnosti Amazone Jeffa Bezose, zakladatele společnosti Blue Origin. Jak je známo, nejbohatší muž světa s sebou bere na palubu rakety New Shepard kromě bratra Marka a dosud anonymního vítěze aukce, který za let zaplatil 28 milionů dolarů, v roli čestného hosta rovněž dvaaosmdesátiletou průkopnici letectví Wally Funk. Ctihodná dáma, která má za sebou takřka 20 tisíc letových hodin a vycvičila přes 3000 adeptů na profesi pilota, bude zároveň nejstarším člověkem, který kdy cestoval do vesmíru.

Místo rakety balon

Jinou cestou než miliardáři Bezos, Branson a Musk, jehož společnost SpaceX dopravuje nosnými raketami Falcon 9 a Dragon náklady i astronauty na mezinárodní vesmírnou stanici, se rozhodla jít společnost Space Perspective, která vsadila na poněkud jiný druh kosmického zážitku, než je tomu u raketových letů Blue Origin, Virgin Galactic a SpaceX. Za 125 tisíc dolarů nabízí let do vesmíru v cestovní kapsli balonu Neptune One. Pro srovnání, vstupenka na palubu Virgin Galactic vyjde až na 250 tisíc dolarů.

Podle spolumajitele Space Pespective Tabera MacCalluma, který firmu založil spolu s manželkou Jane Poynter, se v loňském roce představený ambiciózní projekt může opřít o „rozsáhlou a v robustní kampaň zkušebních bezpilotních letů, což dělá z Neptune One extrémně bezpečný prostředek pro let do vesmíru“. A kdyby bylo nejhůř, případné bezpečnostní trable vyřeší záložní padák.

Přes 210 metrů vysoký balon, schopný vyvinout rychlost kolem 20 km/h, je naplněn vodíkem, v tomto případě se jedná o náhradní řešení, neboť původně plánovaného hélia se vzhledem k pandemii nedostává.

Vesmír je vše...

Podle serveru www.hitechglitz.com je šestihodinový let koncipován tak, aby žádný z účastníků letu nemusel absolvovat speciální výcvik, případně mít skafandr. Podle Jane Poynter je první let vyprodán, přičemž Neptune One pojme osm cestujících a pilota. „Ve srovnání s raketovým letem se jedná o klidnou vesmírnou turistiku,“ říká s tím, že cestující budou mít v kabině o průměru asi pěti metrů s panoramatickými okny k dispozici kromě baru a toalety také wi-fi. „Hlásí se nám rodiny a také lidé, kteří zvažují vesmírnou svatbu, případně chtějí oslavit nějaké významné výročí,“ dodává Taber MacCallum. V této souvislosti je třeba říci, že zatímco firma nabízí lety do vesmíru, podle NASA lze o vesmíru hovořit až od výšky 80 kilometrů. Jane Poynter však v rozhovoru pro agenturu Bloomberg uvedla, že ve skutečnosti definice vesmíru neexistuje. Spolumajitelka společnosti nejspíš vychází s definice středověkého filozofa a teologa Jana Scota Eriugeny, který v knize s názvem O rozdělení přírody definoval vesmír „jako vše: všechno stvořené a všechno nestvořené“.

Místo hélia vodík

V případě pochybností mají manželé v ruce trumf v podobě úspěšného červnového letu. Neptune One naplněný vodíkem se vznesl společně se zkušební kabinou z floridského poloostrova. Jak informovala společnost Space Perspective na svých stránkách, po dosažení výšky 33,04 kilometru sestoupil na zem a podle plánu přistál po šesti hodinách a devětatřiceti minutách v Mexickém zálivu asi 80 kilometrů od pobřeží. Blízkost vodní plochy patřičné rozlohy je pak stěžejní podmínkou ke startu, neboť každý let končí, až když speciální plavidlo dopraví osazenstvo Neptune One na břeh. Balonová společnost plánuje ročně 25 letů, první z nich se má uskutečnit v roce 2024.