26. dubna 2019 12:35

Ukrajinský sluha národa má inspiraci v USA

Ukrajina má nového prezidenta. Absolutní politický nováček, jedenačtyřicetiletý herec Volodymyr Zelenskyj, porazil na hlavu dosavadního prezidenta, oligarchu Petra Porošenka. Ukrajinská média se pak shodla na tom, že hvězda úspěšného komediálního seriálu Sluha národa teď musí ukázat, zdali roli prezidenta zvládne i mimo obrazovku.

Příkladů toho, jak se stát z herce úspěšným politikem, je přitom nemálo. Stačí se podívat do USA. Například umělecká hodnota snímků Jesseho Ventury (1951), mezi nejznámější patří Demolition Man, Predátor, Batman a Robin, sice není zrovna oscarová, ale u voličů zabraly. A tak zastával bývalý příslušník vojenského námořnictva, člen obávaného motorkářského gangu Mongols a wrestler v období 1989–2003, post guvernéra státu Minnesota.

Politika a Terminátor

Dalším z řady mimořádně úspěšných herců a politiků je rodák z rakouského Thalu a občan USA Arnold Schwarzenegger (1947). Ještě než se rozhodl pro hereckou a poté politickou dráhu, se zařadil mezi nejlepší kulturisty historie, na svém kontě má sedm titulů Mr. Olympia, pětkrát vyhrál soutěž Mr. Universe. Pak Arnold vpadl do Hollywoodu, za všechny kasovní trháky stačí uvést snímky Barbar Conan, Predátor, Total Recall, Terminátor, Komando. K velké politice se dostal prostřednictvím manželky Marii Shriver, neteře zavražděných prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a jeho bratra, ministra spravedlnosti Roberta Francise Kennedyho. Na prezidentský post sice musel zapomenout, neboť se nenarodil v USA, tak to alespoň zkusil ve volbách na guvernéra Kalifornie. Vyhrál jak v roce 2003, tak o čtyři roky později, když v průběhu vykonávání funkce politicky ustál aféru s nemanželským synem, která ho však stála manželství. Pro nového ukrajinského prezidenta může stále svalovec Arnold Schwarzenegger sloužit jako vzor úspěšného hereckého comebacku. Po konci druhého mandátu v roce 2011 se totiž vrátil do Hollywoodu a natočil devět filmů. 31. října se představí jako Terminátor 6.

Kovboj prezidentem

Přestože Ronald Reagan (1911–2004) vlastní na hollywoodském chodníku slávy svou hvězdu, konkurence v podobě Garyho Coopera, Jamese Deana, Gregoryho Pecka a dalších herců byla přece jen někde jinde. Ronald Reagan to nejspíš brzo pochopil, dal se na politiku, když po působení v hereckých odborech kandidoval v roce 1966 na post guvernéra Kalifornie. Ještě předtím odešel od demokratů k republikánům. Volby s přehledem vyhrál a úřad pak rovněž obhájil. Jedinou politickou prohru utrpěl v roce 1976, kdy nezvládl v republikánských primárkách souboj o prezidentskou nominaci s Geraldem Fordem. Triumfoval za další čtyři roky, když jako první republikán porazil od roku 1888 úřadujícího demokratického prezidenta. V roce 1984 si vítězství s přehledem zopakoval. Do světových dějin se Ronald Reagan zapíše jako muž, který měl největší zásluhu na tom, že se komunistický blok sesypal jako domeček z karet. Jeho schůzky s nejvyšším komunistickým představitelem SSSR jsou názornou ukázkou vrcholné nátlakové, v konečném důsledku vítězné diplomacie.

Uspěl i bavič

Nový ukrajinský prezident má, pomineme-li věk, nejblíž k Donaldu Trumpovi (1946). Pětačtyřicátý prezident USA si zahrál pár štěků, stalo se tak ve filmu Sám doma 2: Ztracen v New Yorku či v seriálu Chůva k pohledání. Výrazně však zabodoval prostřednictvím vlastní úspěšné reality show The Apprentice, na jejímž konci kasíroval tři miliony dolarů za díl. Po desáté sérii přišla reality show The Celebrity Apprentice, jejíž výtěžek šel na charitu. Za projekt byl odměněn v roce 2007 vlastní hvězdou na hollywoodském chodníku slávy. Zkušenosti získané před kamerou pak dokázal náležitě prodat v politice. Neztrácel čas „guvernérováním“, v roce 2000 bojoval v rámci primárek Reformní strany USA o prezidentskou nominaci. Po vítězství ve dvou státech odstoupil. V červnu 2015 oznámil svou kandidaturu na prezidenta za Republikánskou stranu. Další rok na základě umně zvolené strategie i přes nižší celkový počet hlasů porazil s přehledem velkou favoritku Hillary Clinton.