22. února 2021 19:25

Tom Brady nejlepším sportovcem světa všech dob?

Po posledním Super Bowl, ve kterém tým Tampa Bay Buccaneers rozdrtil v poměru 31:9 obhájce Kansas City Chiefs, slavil quarterback vítězů Tom Brady (1977) rekordní, sedmé vítězství. Vzápětí začala média řešit, zdali si hvězdný hráč, který dovedl „bukanýry“ k vítězství hned v první sezoně po svém přestupu z New England Patriots, nezaslouží titul historicky nejlepšího sportovce světa.

Otázka přitom zní pro českého sportovního fanouška šíleně, prakticky totéž lze konstatovat v případě drtivé části světa, neboť americký fotbal se hraje na vrcholné úrovni pouze v USA. Proto na rozdíl od basketbalu či hokeje nedochází k okysličování soutěže prostřednictvím přísunu hráčů ze zahraničí. Otázka, proč by měl být považován za nejlepšího sportovce světa historie právě Tom Brady, se proto jeví jako logická.

Byznys se vším všudy

Vyznavači kultu třiačtyřicetiletého (!) manžela slavné modelky Gisele Bündchen, sedminásobného vítěze Super Bowl mají ovšem rovněž pádné argumenty. V první řadě je Tom Brady největší hvězdou suverénně nejlépe fungujícího sportovního byznysu planety. V padesátce nejbohatších klubů světa má americký fotbal nadpoloviční zastoupení, hodnota dlouhodobě nejcennějšího týmu světa Dallas Cowboys atakuje hranici pěti miliard dolarů. Roční průměrný výdělek hráče NFL je 860 tisíc dolarů, minimální roční mzda 610 tisíc dolarů. Quarterback Seattle Seahawks Russel Wilson kasíroval loni přes 50 milionů dolarů, pro srovnání, aktuálně nejlépe placený hokejista NHL Auston Matthews bere letos v Torontu 15,9 milionu dolarů. A loňský příjem nejlépe placeného basketbalisty, kterým kupodivu není LeBron James, ale Stephen Curry z Golden State Warrios, činil 40,23 milionu dolarů.

Do toho všeho quarterback Patrick Mahones (1995), který v únorovém Super Bowl neměl v souboji s Tomem Bradym šanci, podepsal loni s týmem Kansans City Chiefs desetiletou smlouvu v hodnotě 503 milionů dolarů, přičemž se jedná o největší kontrakt v historii sportu.

Legenda mezi legendami

Fanoušci Toma Bradyho můžou rovněž argumentovat skutečností, že žádný jedinec v historii kolektivních sportů nemá na své kontě víc triumfů. Pravda, hokejista Maurice Richard vyhrál v letech 1946 až 1960 osmkrát Stanley Cup. Superstřelec hrál za neporazitelný Montreal Canadiens a tehdejší konkurenci, při vší úctě k legendě, nelze srovnávat s tím, co se odehrává na hřištích, palubovkách a kluzištích v dnešní době. Michael Jordan vyhrál NBA šestkrát, stejný počet prstenů za vítězství ve Stanley Cupu má na svém kontě Mark Messier, zatímco Cristiano Ronaldo vyhrál Champions League pětkrát.

Kromě toho dirigoval Tom Brady v roce 2017 nejspíš největší obrat v historii kolektivních sportů. New England Patriots tehdy porazili po prodloužení tým Atlanta Falcons 34:28, přestože ještě na začátku třetí čtvrtiny prohrával Bradyho celek 3:28. Výkon lze snad srovnat pouze s finále Champions League v Istanbulu, ve kterém FC Liverpool v utkání s AC Milán otočil poločasový výsledek 0:3. Quarterback vítězů tenkrát vytvořil 62 přihrávkami na 446 yardů rekord Super Bowlu. Tento výkon lze pak směle srovnat s osmi body, které nasbíral Wayne Gretzky v utkání Edmonton Oilers – New Jersey Devils v roce 1983.

Stěží lze rovněž polemizovat nad argumentem španělského listu Marca, že Tom Brady dosáhl na svůj sedmý titul ve 43 letech, tedy ve věku, kdy si drtivá většina top sportovců užívá odpočinku, nejčastěji formou golfu. Quarterback se tak zařadil po bok legend, jako Kareem Abdul-Jabbar (basketbal), Enos Slaughter a Jack Quinn (oba baseball), Johnny Bower, Igor Larionov, Allan Stanley, Dave Andreychuk, Ray Bourque, Vjačeslav Fetisov a Chris Chelios (všichni hokej), které získaly nejcennější trofej odvětví po čtyřicítce. Jediný Tom Brady vyhrál ve třech různých desetiletích (2002 až 2021), což nemá ve sportu obdoby. Stejně tak přes 80 procent vítězných zápasů. A nesmíme opomenout skutečnost, že v rekordních deseti finále dovedl svůj tým k sedmi triumfům a pětkrát byl přitom vyhlášen NFL MVP neboli nejužitečnějším hráčem.

Jak to vidí Amerika

Po sedmém zisku Super Bowl sledoval server www.popculture.com na sociální síti twitter po dobu jednoho týdne tweety, hastagy a slova nejlepší sportovec. Podle výsledků považují Toma Bradyho za historicky největší sportovní hvězdu ve dvaceti státech USA. Z prvenství v jedenácti státech se těšily basketbalové legendy Michael Jordan a LeBron James. Vítězka třiadvaceti tenisových turnajů kategorie Grand Slam Serena Williams má podporu ve čtyřech státech. Čtyři hráči NFL – Peyton Manning, Aaron Rodgers, Joe Montana a John Elway, mají na svém kontě po jednom prvenství. Přestože byl výzkum proveden po sedmém triumfu a zdaleka ne všechny sportovní hvězdy se těšily z masivního působení sociálních sítí, nechal Tom Brady za sebou mimo výše uvedené sportovce americké sportovní ikony, jako Muhammad Ali, Michael Phelps, Floyd Mayweather, Mark Messier…

„Beru s pokorou všechno, co jsem dosud dokázal. A bylo toho mnohem víc, než jsem si uměl představit. Snažím se třicet let dělat v každé situaci to nejlepší a děkuji všem lidem, kteří mi kdy pomohli,“ konstatoval hvězdný Tom, který nemíní končit a během tréninkového procesu hodlá zapracovat především na rychlosti. Vezmeme-li v potaz, že americký fotbal patří k nejtvrdším a nejvíce kontaktním sportům na světě, nezbývá, než nad plány hráče, jehož majetek je odhadován na 250 milionů dolarů, smeknout.