10. listopadu 2020 19:17

Tenisky jako investice

Zlatá slavice Lucie Bílá se poprvé zapsala do povědomí široké veřejnosti v roce 1985 skladbou, ve které zpívala o tom, že má kluka na vojně, který se stará o to, s kým se stýká. Zpěvačku však nebaví nuda, zvláště pak, když jí její kluk koupil neposlušné tenisky…

Kdo by v té době řekl, že se tenisky stanou vyhledávaným investičním artiklem? Na druhou stranu, pokud mohou být podle specializované agentury Art Market Research (AMR) aktuálně nejvýhodnější investicí na poli spotřebního zboží kabelky, například hodnota kolekce Birkin z produkce Hermés narostla během loňského roku o 42 procent, proč by nemohly vydělávat tenisky? Zvlášť když se na rozdíl od nezbytného dámského doplňku jedná o unisex produkt.

Miliardový byznys

Podle veřejně dostupných zdrojů se v byznysu pro mladé i věčně mladé ročně protočí pět až sedm miliard dolarů, přičemž univerzit netřeba. Názorným příkladem je Benjamin Kapelushnik zvaný též Benjamin Kickz, který vydělal obchodem s teniskami v šestnácti letech milion dolarů.

Mladík se přitom drží zavedeného postupu. V první řadě je nezbytné mít dobrý odhad, nakupovat včas a za málo. Například cena tenisek Nike Air Mag Back to the Future z roku 2016 se u příležitosti oslav pětatřicátého výročí kultovní sci-fi vyšplhala na 85 tisíc dolarů. Ve srovnání s původní pořizovací cenou se jedná o víc než stonásobek. Víceméně sázkou na jistotu je pak koupě obuvi spojené s celebritami, které se nezřídka rády a za patřičný honorář představují v roli návrhářů.

Odložené oslavy

Do této kategorie patří například tenisky Dior x Air Jordan 1, které měly být uvedeny na trh letos, přičemž jeden z největších producentů sportovní obuvi tímto hodlal zároveň stylově oslavit pětatřicáté narozeniny značky Air Jordan. Výroba limitované edice tisíce kusů proběhla v Itálii, boty z nejkvalitnější kůže vyjdou na 2000 dolarů. Přestože se nejedná o částku z kategorie lidových, nikdo nepochyboval o tom, že se po tisícovce párů vzhledem k sběratelské a investiční hodnotě zapráší. Pak ovšem vstoupil do hry covid-19, z tenisek se tak může zatím těšit pouze rapper Travis Scott a designér Sean Wotherspoon, kterého Nike nazvala revolucionářem. Oba totiž dostali své boty darem a s předstihem. Zbytek fanoušků a potenciálních investorů musí čekat.

Michael tvrdí muziku

Ani koronavirus však nic nemění na slovech kreativního ředitele společnosti Dior Kima Jonese, který na Art Basel vyprávěl o tom, jak moc se těší na spolupráci s Nike a Michaelem Jordanem. Mimochodem, první sportovec, který vydělal miliardu dolarů, je nezpochybnitelným důkazem prosperity byznysu s teniskami, ve kterém se pohybuje od roku 1984. Podle magazínu Forbes měla v roce 2017 značka Air Jordan hodnotu 3,1 miliardy dolarů, bývalý basketbalista pak vydělal během roku 100 milionů dolarů.

Létající Michael navíc umí prostřednictvím své sportovní obuvi udělat lidi šťastnými a bohatými. Své o tom ví muž, který jako kluk navštívil v roce 1997 šatnu Chicago Bulls. Michael Jordan tenkrát v pátém finálovém utkání o šampiona NBA, ač fyzicky silně indisponován, nastřílel proti Utah Jazz 38 bodů a ve stavu dobrého rozmaru věnoval fanouškovi své tenisky Nike Air Jordan Flu Game s podpisem. Po šestnácti letech šly boty do světa za 104 tisíce USD. Je ovšem otázka, zdali majitel prodej neuspěchal. Tenisky Michael Jordan’s Game Worm Converse Fastbreak, ve kterých nastoupil Michal Jordan ještě coby amatér na olympiádě v Los Angeles 1984, se prodaly za 190 tisíc dolarů. Tím ovšem rekordní zápisy nekončí. Podepsané tenisky Air Jordan 1, ve kterých jeden z nejlepších basketbalistů historie odehrál první sezonu 1984/85, se letos v květnu vydražily za 560 tisíc dolarů.

Bond versus rappeři

Mezi vyhledávané a žádané se rovněž zařadily tenisky Adidas Ultraboost 007, ve kterých nebude mít čas na smrt James Bond. Ještě předtím, než začal běsnit koronavirus, který premiéru poslední bondovky s Danielem Craigem odsunul na jaro příštího roku, „unikla“ do médií fotografie jeho sportovní obuvi. Převládající barvou je černá, tradiční tři pruhy spojuje ozdobné prošívání na přední straně boty. Spodní část tenisek v maskovacím vzoru je odpružená, ve výšce počátku Achillovy šlachy se nachází stylové označení 007. Cena 180 dolarů se vzhledem k sběratelské hodnotě jeví jako velmi přijatelná.

Mezi investory jsou přes nemalou cenu vyhledávané tenisky spojené s hvězdami showbyznysu. Mimo jiné se jedná o Air Jordan 12 0VO (Drake Edition) za 100 000 dolarů. Cena Eminem x Carhartt Air Jordan 4 je 30 000 dolarů, tenisky z limitované edice 10 párů se prodávaly jako vůbec první boty přes eBay. DJ Khaled x Air Jordan 3 „Grateful“ vyjdou na 25 000 USD. Další rapper Kanye West je pak spojen s řadou Nike Yeezy, model Red October je možno pořídit za 7500 dolarů.

Kam pro tenisky?

V současné době v Česku snad do některého z řetězců, ve kterém se kromě potravin prodávají i boty, ostatní prodejny jsou totiž zavřené. Nicméně pravděpodobnost toho, že v některém z obchodů narazíte na tenisky z kategorie investičních, je jen o něco málo vyšší než nulová. Podstatně větší šanci, alespoň podle sociální sítě instagram, nabízejí obchody Koncepty (Dubaj), Ssense (Montreal), KM20 (Moskva), GR8 (Tokio), Kith (New York), Footpatrol (Londýn), Solebox (Mnichov), Sneakersnstuff (Berlín), Footdistrict (Barcelona), Shinzo (Paříž), Sneakerboy (Melbourne) a Bodega (Los Angeles).