4. října 2022 18:40

Skandály zmítaný playboy slaví velkolepý comeback

V Itálii vyhrál volby suverénně pravicový blok vedený stranou Bratři Itálie, jeho vůdkyně Giorgia Meloni je favoritkou na post premiéra a stala by se vůbec první ženou v čele italského kabinetu. Vzhledem ke skutečnosti, že součástí pravicového bloku je rovněž strana několikanásobného premiéra Silvia Berlusconiho, nelze přes přece jen pokročilý věk vyloučit ani návrat svého času bezesporu největšího playboye z řad evropských premiérů do nejvyšších pater domácí politiky.

Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936 v rodině bankovního úředníka a hospodyně a je dvakrát šťastně rozvedený. V dubnu 2017 završil prodej svého fotbalového celku AC Milán čínské investiční skupině Rossoneri Sport Investment Lux. Za klub, který ovládl prostřednictvím vlastní investiční skupiny Fininvest, zkasíroval podle agentury Reuters 740 milionů eur, tedy v přepočtu 20 miliard korun. Nicméně zdaleka nejen fotbalem byl a je don Silvio živ, web televizní stanice CNN přinesl před časem časovou osu jeho mimořádného života.

1962: Dravý podnikatel založil realitní a stavební společnost Edilnord.

1974: Prostřednictvím vlastní kabelové televize Telemilano vstoupil do světa médií.

1978: Založil společnost Fininvest, jejímž prostřednictvím později ovládal gigantickou síť vlastních firem. Po dvou letech uvedl do chodu první italskou komerční televizi Canale 5. Následují Italia 1 a Rete 4.

1986: Koupil jeden z nejslavnějších italských fotbalových klubů AC Milán. Díky masivním investicím si rossoneri pořídili hvězdy jako Gullit, Rijkaard, van Basten, Ševčenko či Kaká a stali se hegemonem nejen doma, ale také v Evropě. V Berlusconiho éře vyhrál AC Milán pětkrát Champions League.

1988: Své byznysové impérium posílil o největší italský obchodní dům La Standa.

1994: Po vstupu do politiky rezignoval na všechny výkonné funkce ve Finivest, zůstal však majoritním akcionářem. Založil stranu Forza Italia, vyhrál parlamentní volby a stal se poprvé italským premiérem. V prosinci však jeho vláda padla.

1997: Byl odsouzen k 16 měsícům za účetní podvody ve společnosti Fininvest. Trest byl později zrušen.

1998: V červenci byl Silvio Berlusconi odsouzen ke dvěma rokům a čtyřem měsícům vězení, k tomu pokuta 5,6 milionu dolarů. To vše za korupci spojenou s nezákonným financováním politických stran. Následoval trest na dva roky a devět měsíců za pokus uplatit daňové inspektory. Odvolací soud zrušil v říjnu 1999 obvinění z korupce, v květnu 2000 byl odsouzen za úplatkářství.

2001: Ziskem 18,5 milionu hlasů vyhrála Forza Italia volby a Berlusconi byl jmenován premiérem.

2004: Jako první premiér členské země NATO a EU navštívil Libyi, stalo se tak poté, co se tamní diktátor Muammar Kaddáfí zavázal ukončit výrobu zbraní hromadného ničení.

2006: Hodně turbulentní rok. V březnu poslali žalobci bývalého premiéra před soud za justiční korupci, v dubnu vedl svoji stranu do předčasných voleb. Nejdříve odmítl přijmout vítězství Romana Prodiho, nakonec se podvolil rozhodnutí Nejvyššího soudu. V říjnu byl spolu s anglickým právníkem Davidem Millsem obviněn z daňových podvodů, navíc měl Millsovi zaplatit 600 tisíc dolarů výměnou za „příznivé“ svědectví. V listopadu 2006 zkolaboval během přímého televizního přenosu, lékaři posléze konstatovali srdeční arytmii. Na konci roku mu na klinice v americkém Clevelandu voperovali kardiostimulátor.

2008: Soud ohledně daňových podvodů byl přerušen do parlamentních voleb, které v dubnu jeho Forza Italia opět vyhrála, premiér Silvio Berlusconi sestavoval potřetí vládu.

2009: Ústavní soud zrušil zákon z předchozího roku, díky kterému se těšil imunitě. V prosinci došlo k jeho fyzickému napadení na mítinku v Miláně, premiér utrpěl zlomeninu nosu a přišel o několik zubů.

2010: V prosinci přežil jeho kabinet hlasování o nedůvěře, rozhodnutí parlamentu vyvolalo demonstrace v Římě, při kterých bylo zraněno sto osob.

2011: Další hodně těžký rok, v lednu se začalo řešit obvinění ohledně sexu za úplatu, který mu měla poskytovat nezletilá tanečnice. O měsíc později došlo na obnovení procesu týkajícího se krácení daní. Na začátku listopadu Berlusconi oznámil, že odstoupí poté, co projde rozpočet. Stalo se.

2012: V březnu byl odsouzen za daňové podvody ke čtyřem letům vězení, následoval pětiletý zákaz výkonu veřejných funkcí. Expremiér se odvolal, v roce 2014 byl původní trest snížen na rok obecně prospěšných prací v pečovatelském domě.

2013: Soud uznal Berlusconiho vinným v kauze placeného sexu s nezletilou tanečnicí a zneužití pravomocí k sedmi letům vězení. Následující rok odvolací soud rozsudek zrušil. V říjnu čelil obvinění z uplácení senátora, další měsíc byl na základě protikorupčního zákona, který zakazuje občanovi odsouzenému z daňových úniků vykonávat veřejnou funkci, vyloučen ze Senátu.

2015: Byl odsouzen za uplácení senátora s cílem učinit z dotyčného přeběhlíka ke třem letům vězení a pětiletému výkonu veřejných funkcí. Vzhledem k tomu, že k promlčení činu došlo během odvolacího řízení, nestrávil ve vězení ani hodinu.

2016: Bývalého premiéra opět zradilo srdce, po krátké hospitalizaci podstoupil v Miláně operaci spojenou s výměnou aortální chlopně.

2018: Soud v Miláně Berlusconiho rehabilitoval, čímž padl předchozí zákaz působení v politice.

2019: Oznámil kandidaturu ve volbách do Evropského parlamentu.

2020: Věnoval Lombardii 11 milionů dolarů na pomoc proti pandemii covidu-19. Poté byl na covid pozitivně testován a nakonec skončil v nemocnici se zápalem plic. Zdravotní problémy související s koronavirem ho pronásledovaly i následující rok.

2022: Oznámil kandidaturu do Senátu v zářijových volbách. Dva dny před volbami šokoval prohlášením, že Putin byl k invazi donucen, protože chtěl v Kyjevě slušné lidi. Jeho strana byla součástí pravicového bloku, který suverénně vyhrál volby. Přestože Forza Italia získala jen 8 procent, Silvio Berlusconi je zpátky.