28. června 2019 17:42

Rupert Murdoch: Žralok zuby má jak nože...

Mediální žralok, který drží Ameriku v hrsti. Mediální magnát, který si zve premiéry na kobereček. Dva titulky zcela vystihují muže s instinkty predátora, který považuje konkurenci za nepřátele hodné ekonomické likvidace a skrupule je pro něj neznámé slovo. Pokud vás zajímá, jak přijít k majetku kolem 30 miliard dolarů, čtěte:

Malý pracant: Budoucí miliardář lovil v sedmi letech na blízké farmě vodní krysy, v našich zeměpisných končinách známé jako nutrie říční. Už tehdy zdatný obchodník dokázal prodat vedle kůže i trus hlodavců.

Novinář a sportovec: Na melbournské Geelong Grammar Boarding School psal mladý Rupert do školního časopisu The Corian. Jako kapitán dovedl juniorský tým v kriketu do národního finále, což se u protinožců cení.

Dobytí Anglie: Když rodná Austrálie přestala naplňovat Murdochovy ambice, vyrazil v roce 1968 nakupovat do Anglie. Nejdřív převzal bulvární list News of the World, pak si pořídil za 800 tisíc liber The Sun. V roce 1981 koupilo jeho vydavatelství News International listy The Times a Sunday Times.

Americké akvizice: Na nejsilnější mediální trh planety vstoupil Murdoch v roce 1973 koupí San Antonio Express-News. O tři roky později spolkl za 30,5 milionu dolarů New York Post. V roce 1984 koupil padesátiprocentní podíl v 20th Century Fox a Metromedia Television. Téhož roku získal americké občanství, zároveň pozbyl australské. V říjnu 1996 založil společnost Fox Broadcasting Company.

Tvrdý náraz: První velký neúspěch na poli byznysu přišel v roce 1998, kdy se Rupert Murdoch rozhodl koupit za 625 milionů liber podíl v nejúspěšnějším anglickém fotbalovém klubu Manchester United. Komise pro hospodářskou soutěž byla proti.

Osudné odposlechy: Na začátku července 2011 skončil nejprodávanější titul Murdochova impéria i celé Anglie News of the World. Osudným se bulvárnímu nedělníku stal skandál spojený s nezákonnými odposlechy. Vedle celebrit a politiků byli v rozporu se zákonem nezákonně odposloucháváni rovněž pozůstalí po obětech teroristických útoků a britských vojáků padlých v Iráku.

Co tě nezabije: V lednu 2016 se ve svých pětaosmdesáti letech Rupert Murdoch, otec šesti dětí a dědeček třinácti vnoučat, počtvrté oženil. Za choť pojal americkou modelku a herečku Jerry Hall (1956), jinak také matku čtyř dětí frontmana The Rolling Stones Micka Jaggera.

Brexit: Před referendem o setrvání Anglie v EU nemohl Rupert Murdoch prohrát. Zatímco The Times byly pro setrvání, The Sun hlásal brexit. Sám Murdoch je oddaným stoupencem brexitu.

Sky se nekoná: O tom, že žádný strom neroste do nebe, se mediální magnát přesvědčil loni v září v rámci prohraného souboje o převzetí britské placené televize Sky. Jeho 21st Century Fox prohrála v aukci s americkou kabelovou společnosti Comcast.

(Článek Rupert Murdoch: Temný pán Mordoru, čtěte v červencovém Playboyi)