9. listopadu 2018 20:02

Roman Abramovič: ostře sledovaný muž

Příklad ruského oligarchy je důkazem toho, že ani dolaroví miliardáři nemají na růžích ustláno. Zejména s těmi pocházejícími z Ruska je totiž spojena nová britská aktivita směřující k prokazování původu majetku, která má zbavit Anglii pověsti gigantické pračky špinavých peněz.

V případě Romana Abramoviče (1966) došly věci dokonce tak daleko, že se ultraboháč nemohl dostat kvůli neudělení víza ke svému britskému majetku, jehož nejviditelnějším klenotem je fotbalový klub FC Chelsea, svého času chlebodárce českých fotbalistů Petra Čecha a Jiřího Jarošíka. V květnu letošního roku vyřešil Abramovič prekérní situaci prostřednictvím nabytí izraelského občanství. Přesto se v září objevily spekulace o tom, že rusko-izraelský oligarcha hodlá prodat svůj fotbalový klub za 3,9 miliardy dolarů. Mezi možnými novými majiteli se dokonce objevilo jméno Abramovičova kamaráda, dlouhodobě nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Zdroje tu jsou…

Zatímco bývalý premiér Vladimír Špidla v rámci předvolební kampaně o zdrojích pouze fantazíroval, u Romana Abramoviče se jedná o realitu. Pokud však anglické orgány zatouží zabavit jeho majetek v důsledku boje proti praní špinavých peněz, budou to mít těžké. Dokonce si troufám říci, že se jedná o misi předem odsouzenou k nezdaru. Svého času nejbohatší Rus totiž, na rozdíl od některých jiných ruských oligarchů, včas prozřel a uzavřel dohodu s neomezeným ruským vládcem, mnohonásobným prezidentem Vladimirem Putinem. Odpustek si nejspíš koupil jako gubernátor nehostinné Čukotky, kterou spravoval v letech 2003–2008, když do regionu, ve kterém dávají lišky dobrou noc, investoval ze svého 1,3 miliardy dolarů. Kromě toho spolu se zatím poslední manželkou Dašou Žukovovou založili moskevské Garage Museum of Contemporary Art a kulturní centrum New Holland Island v Petrohradu. Ačkoli v tomto případě nejsou uvedeny konkrétní finance, určitě se nejednalo o zanedbatelné částky. Lze proto předpokládat, že pokud Anglie vznese směrem k Rusku dotaz o čistotě Abramovičových peněz, dozví se o jeho křišťálově čistých podnikatelských aktivitách. Tím pádem nebude co řešit.

Přitom základy svého impéria, jehož hodnota se dnes pohybuje kolem 14 miliard dolarů, položil oligarcha v Rusku během hodně divokých devadesátých let. Podle agentury Bloomberg je Abramovič největším akcionářem druhého největšího výrobce ruské oceli Evraz a vlastní nikoli nevýznamný podíl ve strategické společnosti Norilsk Nickel. Nutno říci, že přes současnou utěšenou finanční situaci bylo líp. Alespoň to tvrdí Forbes, podle kterého byl Abramovič na vrcholu v roce 2008, kdy kontroloval majetek za 23,5 miliardy dolarů.

Sázka na Blues

Přestože oligarcha vcelku logicky tvrdí, že peníze mají rády ticho, nemá problém s informačním kanálem v podobě jednoho z nejpopulárnějších světových fotbalových klubů. Finančně silně strádající Chelsea koupil v roce 2003 od tehdejšího majitele Kena Batese, z dnešního pohledu za směšných 233 milionů dolarů. Z pozice majitele dovedl Blues k pěti titulům v Premier League, jednou slavil vítězství v Champions League, Superpoháru UEFA a v Evropské lize UEFA.

Za vším hledej ženy

Roman Abramovič byl třikrát ženatý a má sedm dětí. Manželství s Olgou Lysovovou bylo bezdětné. S druhou chotí Irinou Malandinovou žil Roman Abramovič šestnáct let (1991–2007), výsledkem jejich manželského svazku je pět potomků, dcery Sofia, Anna, Illya, Arina a syn Arkadij. V době rozvodu měl oligarchův majetek hodnotu 18,7 miliardy dolarů. Přestože v obdobných případech kasíruje manželka minimálně třetinu majetku, musela se paní Irina spokojit s částkou 300 milionů dolarů, což v té době činilo 1,6 procenta Abramovičova jmění. Podle serveru businessinsider.com však byla součástí majetkového vypořádání jachta Pelorus, kterou paní Irina prodala americkému magnátovi Davidu Geffenovi za dalších 300 milionů dolarů. V současné době je majitelem jachty čínský miliardář Samuel Tak Lee. Ze strany bývalého ex se stále půvabné blondýnce dostalo rovněž letounu Dessault Falcon 900.

V roce 2007 pojal Roman Abramovič za choť sličnou Dašu Žukovovou, se kterou má dceru Leah a syna Aarona. Loni ovšem pár oznámil odloučení a média spekulují o jednom z nejdražších rozvodů v dějinách.

Nemovitosti, jachty, obrazy

Pokud totiž nedojde k dohodě, bude o co bojovat. Ve hře je například londýnský dům v Kensington Garden v hodnotě 118,4 milionu dolarů. Roman Abramovič je rovněž vlastníkem čtyř městských domů v New York City Upper East Side v hodnotě 96 milionů dolarů. K tomu nutno přičíst rezidenci v Antibes na Francouzské riviéře, zámek Château de la Croë na pobřeží Středozemního moře, který svého času sloužil jako letní sídlo vévodkyně a vévody z Windsoru. Za 90 milionů si pak Roman Abramovič pořídil luxusní rezort na ostrově St. Bart v Karibiku.

Oligarcha neskrývá svou zálibu v jachtách. Poté, co věnoval paní Irině Pelorus, si za půl miliardy dolarů pořídil až do roku 2013 největší jachtu světa Eclipse.

Ve výčtu majetku pak nesmí chybět vozový park v údajně hodnotě jedenácti milionů dolarů. Jeho součástí jsou například Ferrari FXX, Pagani Zonda Roadster, Bugatti Veyron, Mercedes AMG GT3, Aston Martin Vulcan.

V případě rozvodové bitvy dojde nepochybně i na výtvarná díla, jako Triptych, 1976, od Francise Bacona za 86,3 milionu dolarů či Benefit Supervisor Sleeping Luciana Freuda v hodnotě 34 milionů dolarů.