16. července 2019 18:38

Rána slavných

Do kategorie velkých každodenních životních výzev můžeme zařadit mimo jiné ranní vstávání, mnohdy se totiž schopnost opustit postel a zahájit den rovná malému zázraku. Každá dobrá rada je v takovém případě nad zlato. Zároveň ovšem existují vzory hodné následování.

Winston Churchill | Anglie, 1874–1965

Jeden z nejslavnějších politiků světové historie měl v případě rána jasno. Pokud se proti zvyklostem probudil například v sedm ráno, navštívil toaletu, následovala sprcha a návrat do postele. Standardní ráno začínalo pro sira Winstona kolem jedenácté hodiny, ani tento čas se však nerovnal automatickému konci polehávání v posteli. V ležící poloze totiž mnohonásobný premiér pracoval, četl, případně diktoval korespondenci. Po opuštění postele následovala startovací sklenice whisky.

Barack Obama | USA, 1961

Čtyřiačtyřicátý prezident USA nevstává v konkrétní čas, ale nejpozději dvě hodiny před začátkem první schůzky. V době svého působení v prezidentském úřadu si našel čas na sportovní zpravodajství a vybrané texty New York Times. Pak přišla na řadu snídaně v podobě vajíček, toastu a pomerančového džusu. Coby senátor si po ránu dopřával slaninu, z prezidentské snídaně byl však tento nositel cholesterolu odstraněn.

Marc Jacobs | USA, 1963

Stejně originálně jako ve světě módy postupuje věhlasný návrhář v privátním životě. Ráno začíná hodinovým kardiotréninkem rozumné intenzity. Pak přichází na řadu snídaně v podobě ovesných vloček a zeleninové šťávy. Pak si Marc dá jednu cigaretu a je připraven čelit každodenním výzvám.

Michael Chabon | USA, 1963

Americký spisovatel a scenárista, držitel Pulitzerovy ceny za knihu Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye (2001), patří do kategorie tvůrců ráno spících. Jeho pracovní den totiž začíná v deset hodin večer a končí ve tři ráno. Během této doby musí zvládnout minimálně tisíc nových slov. V rozhovoru pro magazín Time prozradil, že by velmi rád tvořil poté, co vypraví děti do školy, bohužel jeho organismus je nastaven na noční práci. V čase rodinných dovolených obývá samostatný hotelový pokoj.

Shonda Rhimes | USA, 1970

Jedinou dámou v našem výběru je scenáristka, režisérka a producentka podepsaná pod seriály Chirurgové, Off the Map, Skandál a Gilded Lilys. Dáma, která před časem podle magazínu Time pomáhala utvářet svět, vstává každé ráno v 5.30 hod. V sedm si dá kapučíno a snídani, po ní odveze děti do školy. Mezi devátou a desátou pracuje na twitteru, čte vybrané texty New York Times a Wall Street Journal. Pak je připravena začíst se věnovat scénářům a námětům autorů.