Titulku listopadového vydání Playboye opět opanovala se svou Anastasií neskutečná portugalská fotografka Ana Dias. Ve velkém rozhovoru sochař a výtvarník David Černý nekompromisně mluví o politice, zbraních i cancel culture. Na dvacet otázek odpovídá hudebník Oto Klempíř. Rocková múza Marianne Faithfull, bez které by možná ani Mick Jagger nebyl takový, jakého ho dnes známe, je listopadovým sexsymbolem. A je toho samozřejmě daleko víc...
Playboy Larry Ellison vyměnil Silicon Valley za Havaj
Zdroj: profimedia.cz
Zdroj:
profimedia.cz
Jeden z nejbohatších mužů planety se s tím nemaže. Veřejně zastává názor, že prezentace Billa Gatese jako nejchytřejšího člověka v Americe není v pořádku, neboť bohatství není totéž co inteligence. Počítačový průmysl pak klade podle jeho názoru na vizáž větší důraz než dámská móda. A uspěl, neboť měl všechny nevýhody potřebné k úspěchu.
K tomu nelze vůbec vyloučit, že k jednomu z amerických technologických vizionářů bude letos vzhlížet celý svět. Před devíti lety totiž dolarový multimiliardář koupil havajský ostrov Lanai, média v této souvislosti zmiňují částku 300 milionů dolarů. Minimálně dvojnásobek pak vložil do vybudování wellness impéria s názvem Sensei, které je zaměřeno na sběr dat. Jeho cílem je kromě pokročilých technologií, zdravé výživy a čisté energie rovněž vytvoření databáze, do které budou moci pacienti a lékaři vkládat veškeré nezbytné informace. V čase koronavirovém hodně zajímavý projekt.
Nebyl čas ztrácet studiem čas
Lawrence Joseph Ellison se narodil 17. srpna 1944 svobodné matce Florence Spellman v newyorském Bronxu. Podle agentury Bloomberg prodělal v devíti měsících těžký zápal plic, nemajetná matka se proto rozhodla poslat syna do Chicaga, ve kterém žil s tetou Lillian a strýcem Louisem Ellisonovými. Magazín Vanity Fair informoval o tom, že strýc a později adoptivní otec, ruský přistěhovalec, zvolil jméno Ellison na počest místa, na kterém vstoupil na americkou půdu – Ellis Island.
Hoch absolvoval v Chicagu střední školu. Poté navštěvoval Illinoiskou univerzitu. Ve druhém ročníku však zemřela jeho adoptivní matka Lillian, což se rovnalo konci studia. Později studoval na Chicagské univerzitě, už v průběhu prvního semestru však konstatoval, že není čas ztrácet chozením na univerzitu čas.
Larry Ellison studoval na Chicagské univerzitě, už v průběhu prvního semestru však konstatoval, že není čas ztrácet chozením na univerzitu čas.
Larry Ellison studoval na Chicagské univerzitě, už v průběhu prvního semestru však konstatoval, že není čas ztrácet chozením na univerzitu čas.
Viva California
V roce 1966 dvaadvacetiletý mladík zvedl kotvy a nabral kurz Kalifornie, místem jeho pobytu se stalo město Berkeley proslavené tamní univerzitou, nacházející se v blízkosti později slavného Silicon Valley. Do nového bydliště dorazil ve voze Thunderbird tyrkysové barvy.
Po příjezdu začal vydělávat, mimo jiné pracoval ve společnostech Wells Fargo (bankovnictví, pojišťovnictví, finanční služby) a Amdahl (informační technologie). Zlom nastal v okamžiku Ellisonova působení ve společnosti Ampex. Firma v japonském vlastnictví totiž tehdy získala kontrakt na vybudování databáze CIA s kódovým označením Oracle.
Mezi Ellisonovými spolupracovníky byli mimo jiné Bob Miner a Ed Oates, se kterými později založil společnost Software Development Laboratories se základním jměním 2000 dolarů, přičemž polovinu vstupního kapitálu dodal Ellison. Podle encyklopedie Britannica se stala zdrojem inspirace teorie Edgara F. Codda. Americko-britský matematik (1923–2003) a bývalý pilot RAF v čase druhé světové války se proslavil na počátku 70. let minulého století příspěvky na téma relačních databází.
Nahoru a dolů
Světlo světa tak spatřila databáze Oracle 2 (jednička nikdy neexistovala). V roce 1979 se společnost přejmenovala na Relational Software Inc., o tři roky později vznikla na počest „vlajkového“ produktu Oracle System Corp., která o tři roky později vykázala tržby v hodnotě 55 milionů dolarů. Postupem času se společnost vypracovala mezi jednoho z největších poskytovatelů firemního hardwaru a softwaru, v posledním žebříčku nejhodnotnějších firem světa magazínu Forbes pak patří Oracle šestnácté místo.
V roce 1990 se ovšem potvrdilo, že i do té doby úspěšný vizionář může být tvorem chybujícím. Oracle se v rámci snižování nákladů zbavila 10 procent zaměstnanců (asi 400 lidí), boss v této souvislosti později hovořil o neuvěřitelné strategické chybě. Firma se ocitla na pokraji bankrotu, Larry Ellison však nehodlal hodit pomyslnou flintu do žita. V roce 1992 přišla spása v podobě programu Oracle 7.
V roce 1990 se potvrdilo, že i úspěšný vizionář může být tvorem chybujícím.
V roce 1990 se potvrdilo, že i úspěšný vizionář může být tvorem chybujícím.
Investiční zdary a nezdary
Na skutečnost, že jeho svěřenec Elvis Presley silně irituje polovinu národa, reagoval jeho manažer plukovník Parker na konci 50. let minulého století výrobou placek s nápisem I Hate Elvis. Na zpěvákově finančním blahu se tak paradoxně podíleli ti, kterým jeho zpěv trhal uši. Podobně si počínal poslední rok minulého tisíciletí i Larry Ellison. Poté, co se jeho chráněnec Marc Benioff osamostatnil a založil startup Salesforce.com, investoval, vědom si jeho schopností, do rozjezdu dva miliony dolarů. Později Benioff zjistil, že Oracle vyvíjí konkurenční produkt, a snažil se, seč mohl, svého bývalého mentora zbavit. Jeho snaha se však minula účinkem, a tak Ellison díky svému vkladu profituje z ekonomických výsledků konkurenční cloudové softwarové firmy, jejíž hodnota nabobtnala na 115 miliard dolarů.
Jako podstatně méně výhodná se ukázala být investice do programu krevního testování Theranos. Ambiciózní projekt skončil v roce 2018 poté, co vyšlo najevo, že jeho zakladatelka Elizabeth Holmes, též přezdívaná Steve Jobbs v sukni, upravovala výsledky k obrazu svému.
Dva roky předtím však Oracle dokončilo transakci spojenou s převzetím cloudového konkurenta NetSuite. Stalo se tak za 9,3 miliardy dolarů, přičemž Larry Ellison vlastnil v době transakce 40 procent akcií, neboť v čase rozjezdu investoval do start upu 125 milionů dolarů. Zisk 3,5 miliardy dolarů se tak jeví jako velmi solidní.
Nákupy a charita
Miliardář se rád baví a nakupuje, což zrovna netěší jeho účetní. Traduje se, že mu bylo z jejich strany, i přes majetek v hodnotě kolem 76 miliard dolarů, doporučeno zvolnění tempa. Od roku 2009 je za údajně 100 milionů dolarů Larry Ellison vlastníkem prestižního tenisového turnaje v Indiana Wells. V roce 2012 koupil za 600 milionů dolarů 98 procent havajského ostrova Lanai. Za další dva roky si pořídil havajskou leteckou společnost Island Air, učinil tak s cílem usnadnit lidem přílet na svůj ostrov. Mimochodem, Larry Ellison vlastní pilotní licenci a sbírá letadla. Kontrolní balík akcií však prodal v roce 2018.
Kromě vzduchu propadl boháč kouzlu moří a oceánů, v roce 2010 vyhrál jeho Oracle Team USA jachtařský Pohár Ameriky. Mimochodem, slogan soutěže, podle které neexistuje žádné druhé místo, dokonale vystihuje Ellisonovu životní filozofii. Soutěživý boháč byl rovněž vlastníkem svého času čtvrté největší jachty světa Rising Sun.
Kromě aut sbírá Larry Ellison rovněž nemovitosti. Za všechny jmenujme rezidenci v kalifornském Woodside, jejíž součástí je umělé jezero o rozloze 8000 metrů čtverečních, které pořídil za 110 milionů dolarů. Od filmového producenta Jerryho Bruckheimera svého času koupil dům na slavné Carbon Beach v Malibu. Za zmínku stojí rovněž Astor’s Beechwood Mansion v New Portu na Rhode Island a Rancho Mirage v Kalifornii.
Nejen rozhazováním peněz je Larry, který vydělal první miliardu dolarů v devětačtyřiceti letech, živ. V roce 2010 podepsal Giving Pledge, čímž se zavázal věnovat po své smrti 95 procent majetku na charitu. V květnu 2016 poskytl Univerzitě Jižní Kalifornie 200 milionů dolarů na zkoumání léčby rakoviny.
V letech 2010 a 2013 vyhrál Ellisonův Oracle Team USA jachtařský Pohár Ameriky.
Zdroj: profimedia.cz
V letech 2010 a 2013 vyhrál Ellisonův Oracle Team USA jachtařský Pohár Ameriky.
Zdroj:
profimedia.cz
Kamarádi Elon a Donald
Od prosince 2018 je Larry Ellison členem představenstva aktuálně nejhodnotnější americké automobilky a světové dvojky Tesla. Generálního ředitele Elona Muska považuje za svého přítele. Nutno říci, že z pozice významného investora vstoupil do představenstva v čase, kdy Tesla stála před krachem.
Jako jeden z mála lídrů v oblasti IT má přátelské vztahy s Donaldem Trumpem. V reakci na tuto skutečnost sepsali zaměstnanci Oracle petici, ve které žádali vedení, aby se postavilo proti Ellisonově podpoře tomuto prezidentovi. Neuspěli, neboť současnou generální ředitelku Oracle Safru Catz (Larry Ellison funkci opustil v roce 2014 a působí jako technologický ředitel) pojí s Trumpem úzké vazby z nedávné minulosti.
Osobní život
O nezničitelnosti Larryho Ellisona vypovídají rovněž jeho čtyři rozvody. Přesto na ženy nezanevřel, jeho poslední kořistí je modelka Nikita Kahn, vlastním jménem Irina Osipova, ročník 1991. Vztah je asi vážný, neboť už v září 2015 představil Larry Nikitu světu, stalo se tak u příležitosti slavnostní večeře, kterou ve Washingtonu uspořádal na počest čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho choti Donald Trump.
Výsledkem manželství jsou kromě štědrých rozvodových vyrovnání rovněž dvě děti. Dcera Meghan, zakladatelka Annapurna Pictures, studio natočilo snímky, jako Zero Dark Thirty a American Hustle. Meghan se dostalo nominace na Oscara.
Ve filmovém průmyslu působí rovněž syn David, jeho produkční společnost Skydance Media má v portfoliu například Terminator: Dark Fate či franšízu Mission: Impossible.
O nezničitelnosti Larryho Ellisona vypovídají rovněž jeho čtyři rozvody. Přesto na ženy nezanevřel.
Zdroj: profimedia.cz
O nezničitelnosti Larryho Ellisona vypovídají rovněž jeho čtyři rozvody. Přesto na ženy nezanevřel.
Zdroj:
profimedia.cz