Na titulní straně říjnového vydání září Sandra, vámi zvolená vítězka castingu Hledáme Playmate 2024. O své cestě za úspěchem vypráví exkluzivně pro Playboy Daniel Vávra, autor herních klasik a bestsellerů. Playboy také zjistil, co inspiruje olympijského kanoistu Martina Fuksu, čím se stal tak kontroverzní Elon Musk i proč máme strach z umělé inteligence. A to není zdaleka vše. Najdete tu luxusní automobily, tipy na zdravý životní styl, něco k zamyšlení a samozřejmě krásné ženy...
Přestože je Česko zemí sportu vcelku zaslíbenou, světovými rekordmany se to mezi námi zrovna nehemží. O to víc potěší, když jediný podnik vygeneruje hned dva držitele světových maxim. Letos se tomu tak stalo v závodě Ultra Czech 515 Račice, po kterém se titulem světového rekordmana může právem pyšnit dvojice složená ze „zdravého“, nezničitelného Petra Vabrouška a parasportovce Ondřeje Zmeškala, kterému pomáhal trasér Marek Peterka.
Na úvod nezbytné vysvětlení, Ultra Czech 515 Račice je tři dny trvající závod v extrémním triatlonu. První den je na pořadu dne 10 kilometrů plavání a 145 km na kole. Následuje 276 kilometrů na kole, třídenní martyrium končí během na 84,4 kilometru.
Není důležité se zúčastnit
„Měli jsme to hned od začátku dobré. Žádný postižený sportovec se totiž zatím nikdy do ultratriatlonu nepustil, takže bylo jasné, že když to s Markem dáme, budeme světovými rekordmany,“ říká Ondra, kterého české zdravotnictví v kombinaci s nepřízní osudu připravily zcela o zrak a ze 70 procent o sluch. „Jenom jsme si říkali, že by z naší strany nemělo jít jen o účast a dokončení. Petr Vabroušek, který časem 20:56:15 hod. překonal vlastní světový rekord, mi v konečném účtování nadělil jenom asi tři a půl hodiny, takže jsem hodně spokojený.“
Ondřej Zmeškal drží titul prvního světového rekordmana v Para Ultra Triatlonu s časem 24:20:36 hodiny. Nejrychlejší „zdravý“ rekordman Petr Vabroušek má čas jen asi o tři a půl hodiny lepší.
Zdroj: Jakub Mertl
Ondřej Zmeškal drží titul prvního světového rekordmana v Para Ultra Triatlonu s časem 24:20:36 hodiny. Nejrychlejší „zdravý“ rekordman Petr Vabroušek má čas jen asi o tři a půl hodiny lepší.
Zdroj:
Jakub Mertl
Taktika přiměřeného spěchu
Jak napovídá název, závod v ultratriatlonu probíhal na konci září v Labe Aréně Račice. „Nejsem rozhodně žádný velký plavec, navíc jsem ještě nikdy předtím neplaval deset kilometrů. Naštěstí jsme to zvládli, pak přišlo na řadu 145 kilometrů na kole. Celkový čas prvního dne 8:04:54 vypadal nad očekávání dobrý,“ vzpomíná Ondra a zároveň si pochvaluje počasí. „Cyklistická a běžecká část probíhaly na pětikilometrovém okruhu, první část v pohodě, druhá měla být docela větrná. Nakonec ale stálo počasí při nás.“
Do druhého dne nastoupil Ondra s trasérem Markem s taktikou přiměřeného spěchu. „Neměli jsme se závody kategorie ultra žádnou zkušenost, chtěli jsme pošetřit síly na závěrečný běh, 84,4 kilometru není zas tak málo. Ale rovinatý okruh nám hodně sedl, trochu jsme se nechali unést, 276 kilometrů jsme ujeli v čase 7:28:25, tedy rychleji, než jsme počítali.“
Ve hvězdách nerovná se nikdy
Třetí, běžecký den, jakkoli to může znít neuvěřitelně, si Ondra užil. „K triatlonu jsem se dostal přes maraton, i když se jednalo o dvojnásobnou vzdálenost, hodně jsem si věřil. Měli jsme natrénováno, v rámci přípravy jsme dali například Krušnoman Extreme Punk Triathlon. Čekal jsem, že běh bude mnohem horší, nakonec to dopadlo tak, že jsem si poslední dvě kola užíval. Po doběhu to na mě sice všechno padlo, ale nad bolestí a vyčerpáním převážil pocit držitele titulu prvního světového rekordmana v Para Ultra Triatlonu v čase 24:20:36 hodiny, který už mi nikdy nikdo nesebere…“
Další ultratriatlon je podle Ondry ovšem ve hvězdách. „Vím, co všechno tělo unese, určitě by ještě něco sneslo. Takže ve hvězdách se určitě nerovná nikdy. Výzev není nikdy dost.“
(Rozhovor s Ondřejem Zmeškalem o tom, že každé ne je začátkem ano, čtěte v zimním dvojčísle Playboye)