13. prosince 2019 19:39

Nobelovka zapovězena

V textu o historii i současnosti Nobelovy ceny, který je součástí aktuálního čísla Playboye, je zmíněn Mahátma Gándhí. Státník, který dovedl politiku pasivní rezistence k dokonalosti, se na rozdíl od stoupence teroru Jásira Arafata nikdy „nobelovky“ nedočkal.

CARL RICHARD WOESE | USA, 1928–2012

Význačný americký mikrobiolog, který se proslavil svou prací, ve které definoval novou říši či doménu Archaea. Významně se podílel na výstavbě teorie RNA (kyseliny ribonukleové) světa.

DMITRIJ MENDĚLEJEV | Rusko, 1834–1907

Ruský chemik a objevitel periodického zákona prvků, měl smůlu. Svou největší práci, se kterou se setkal snad každý gramotný člověk na světě, Mendělejevovu periodickou tabulku prvků, totiž publikoval v čase, kdy se ještě Nobelovy ceny neudělovaly. Pak už neměl šanci.

GILBERT NEWTON LEWIS | USA, 1875–1946

K zisku Nobelovy ceny nestačily americkému fyzikálnímu chemikovi ani objevy fotonu, těžké vody či Lewisova teorie kyselin a bází. Přestože byl nominován hned jedenačtyřicetkrát (!), ocenění se nikdy nedočkal.

ANNIE JUMP CANNON | USA, 1863–1941

Americká astronomka se výrazně podílela na vytvoření harvardské spektrální klasifikace, jednalo se o první pokus klasifikace hvězd na základě jejich teploty a spektrálního typu. Během svého života manuálně klasifikovala kolem 350 tisíc hvězd. Nobelovy akademiky však její práce nikdy nepřesvědčila.

CHIEN-SHIUNG WU | Čína, 1912–1997

V USA působící čínská fyzička byla hodnocena jako čínská madam Curie. Jako první žena v historii se stala prezidentkou Americké fyzikální společnosti. Přestože na základě experimentu Wu získali její dva kolegové Nobelovu cenu za fyziku, na královnu nukleární fyziky se nedostalo.

(Článek o Nobelových cenách je součástí aktuálního dvojčísla Playboye)