12. června 2020 23:40

Nejvlivnější ženou Česka Alena Schillerová

Alespoň to tvrdí česká mutace magazínu Forbes. Druhé místo brala obhájkyně prvenství eurokomisařka Věra Jourová, na třetím je mnohonásobná vítězka, pražská vrchní státní zástupkyně Věra Bradáčová. Playboy přináší vybrané citace z rozhovoru, který Alena Schillerová poskytla tištěné verzi loni na jaře.

 • Beru věci takové, jaké jsou, snažím se je vyřešit, jak nejlépe umím. Hledám v každém to dobré. Ale to neznamená, že nedovedu, lidově řečeno, přitlačit na pilu. Nicméně, jak jsem sdělila po konci jednoho televizního pořadu moderátorce, jediný, kdo mě dokáže opravdu naštvat, je můj manžel. Ten by vám mohl vyprávět. Ale určitě to neudělá.
 • Nejsem prvoplánový politik. Na ministerský post, tím pádem do vysoké politiky, jsem se dostala shodou náhod. Považuji se za věcného člověka, bez této vlastnosti řídit finance ani nejde. A protože jsem žena, silácká gesta se ke mně nehodí. Stejně tak jako rány pod pás. Mám jisté životní zásady a jsem ráda, že se jich bez nutnosti vynakládat velké úsilí držím. Snažím se argumentovat, argumentovat a argumentovat. Mnohdy je to vysvětlování jasné pravdy, kterou se někdo snaží v mediálním čase obrátit naruby.
 • V okamžiku, kdy usoudím, že věcná argumentace nemá smysl, dokážu vystrčit lokty. Není totiž nic horšího, než když necháte žít lež svým životem.
 • Chodím na taj-či, hodně mě to baví. A už asi půl roku se snažím alespoň dvakrát týdně navštívit posilovnu, mimochodem, po našem rozhovoru jdu cvičit. Mimořádně důležitým mužem v mém životě je pak čtyřletý vnuk František. Pokud mi to práce jen trochu dovolí, jezdím na víkendy pravidelně domů do Brna a František pro mě představuje mimořádný, řekla bych nevyčerpatelný zdroj energie.
 • Andrej Babiš o mně hovoří jako o pravicové ministryni financí. Jsem ale přesvědčena o tom, že hospodaření, ať se to týká rodinného rozpočtu, nebo státní kasy, neznamená pravicové či levicové vidění světa, ale jde o dlouhodobý smysl pro zodpovědnost.
 • V opoziční politice nejde jen o věcnost. Od roku 2009 do roku 2019 všechny mandatorní výdaje, které při sestavování rozpočtu nelze vynechat či obejít, překračují procentuálně v přepočtu na HDP 50 procent. A s tím neudělá nic žádný ministr financí, ať pochází z jakékoli politické formace.
 • Armáda úředníků je ve své podstatě robotizovaná. Nicméně pokud je mi známo, do robotů se vkládají relevantní údaje, vkladatelé neřeší politiku, záleží jim na tom, aby věci fungovaly co nejlépe. V případě některých politických stran si tím nejsem vůbec jistá.
 • Bohužel většinový volební systém, přestože posiluje roli voliče, u nás nemá tradici, nevěřím tomu, že se někdy najde ústavní většina schopná změny. I kdyby k tomu došlo, je tady Ústavní soud.
 • Nevím, co si představujete pod termínem „bezmezná loajalita“. Každopádně Andrej Babiš je mým nejlepším šéfem. Poprvé se mi totiž stalo, že mému pracovnímu tempu nejen někdo stačí, ale dokonce mě někdy předčí. Máme k sobě blízko i lidsky, a co je nejdůležitější, cítím jeho důvěru. Ze strany premiéra se mi dostalo velkého prostoru, nemám tudíž sebemenší důvod nevykazovat směrem k jeho osobě patřičnou loajalitu.
 • Sledovala jsem v televizi nějaký pořad věnovaný mé osobě a přitom mi nebylo jasné, o kom je řeč, čí život se propírá na veřejnosti. A vůbec nejhorší je, když jistá část mediálního spektra vtáhne do hry vaši rodinu.
 • Je pravda, že jsem si svou životní roli vybrala. Rodina nikoli. Někde jsem četla, že pokud se někdo rozhodne vstoupit do politiky, musí počítat s tím, že se rodina stane rukojmím. Nejspíš dlužím svým blízkým omluvu.
 • Hayek nebyl zdaleka pouze ekonom, jeho práce zasahovaly do oblasti filozofie, práva. Fascinuje mě, že již ve čtyřicátých letech minulého století předpověděl kolaps centrálně plánovaných ekonomik. Zastávám ovšem názor, že ministr financí má stabilizační roli, přičemž zároveň musí kalkulovat s řadou vnějších vlivů. Stačí se podívat na to, co se děje v souvislosti s brexitem. Prezident Miloš Zeman mi jednou řekl, že ministr financí je ve vládě vždycky sám. Proto za ním musí prezident i premiér stát. Jsem ráda, že se tomu tak v mém případě děje.
 • V první řadě Alena Schillerová nespí náhodou, protože spí velmi dobře. Mám ještě nohy na zemi a už usínám. Opět se vracím k Miloši Zemanovi, jednou mi řekl, že ekonomické krize způsobují nezodpovědní politici. Budu spokojena s tím, pokud nebude mít nikdo nikdy důvod řadit mě do této kategorie.