27. prosince 2019 15:52

Nejvlivnější Češi 2019

Rok 2019 se v Česku nesl ve znamení nemalých turbulencí, čemuž odpovídá i seznam nejvlivnějších osobností Česka, tak jak ho vidí www.playboy.cz.

  1. MILOŠ ZEMAN 1944, prezident České republiky Dvojnásobný vítěz přímé prezidentské volby, občasný klavírista má za sebou dobrý rok. Během uplynulých dvanácti měsíců upevnil svou již tak neotřesitelnou pozici mezi příznivci. A mnohokrát rozpálil do běla odpůrce, čehož si evidentně užívá. Na začátku prosince sdělil z pozice muže, který již nemůže v politice prohrát, že na Hradě zůstane až do konce, přibral čtyři kila a cítí se dobře.
  2. ANDREJ BABIŠ 1954, premiér České republiky První prosincový týden inkasoval premiér dva těžké direkty. Trestní stíhání již sice jeho nejbližším v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo nehrozí, postavení trestně nestíhaného premiéra si ovšem užíval jen necelé tři měsíce. K tomu audit z Bruselu, který s pravděpodobností hraničící s jistou konstatuje jeho konflikt zájmů. Zatím stále nezničitelný Andrej Babiš, který sám sebe nazývá urputným hovadem, ovšem jede dál.
  3. PAVEL ZEMAN 1972, nejvyšší státní zástupce První prosincový týden se projevil jako zdatný diplomat. Zrušil sice zrušení trestního stíhání premiéra Andereje Babiše a Jany Mayerové související s kauzou Čapí hnízdo, případ ovšem neposlal k soudu, leč policii k došetření. Jako legitimní se v této souvislosti jeví otázka, co asi kriminalista Nevtípil po třech letech šetření došetří? Pokud nic, vejde nejspíš v platnost tvrzení nejvyššího státního zástupce, že kauza není vyšetřena natolik, aby to stačilo k předložení soudu.
  4. PETR KELLNER 1964, majitel PPF Člen první stovky nejbohatších obyvatel planety se sice stal terčem kritiky především v souvislosti se svými aktivitami v Číně, přesto může být s končícím rokem navýsost spokojen. Na konci října totiž ovládla jím vlastněná skupina PPF za skoro padesát miliard korun CME, což se rovná koupi TV Nova. Od prosince pak vybírá Kellnerova firma CzechToll mýtné na tuzemských dálnicích.
  5. JOSEF STŘEDULA 1967, předseda ČMKOS Odborářský boss s 300 000 členy v zádech uplatnil i letos strategii ve smyslu z cizího krev neteče. Snahou o pokud možno co nejvyšší minimální mzdu úspěšně torpéduje podnikatele. Na druhou stranu, odbory nabobtnaly o víc než 100 nových organizací a 13 000 nových členů. A o tom to přece v případě odborářů je.
  6. MIKULÁŠ MINÁŘ 1993, aktivista V této chvíli stále nedostudovaný šéf spolku Milion chvilek zvolil vhodné terče v podobě prezidenta a především premiéra, proti kterým pořádá demonstrace. V této činnosti se mu neobyčejně daří, po Václavském náměstí přivedl dvakrát po sobě dvě až tři stovky tisíc nespokojenců i na Letnou, což z něj činí domácího aktivistu číslo jedna. Preference hnutí ANO však v důsledku akcí nepoklesly, premiér o demisi neuvažuje a prezident označil Mikuláše Mináře za duševně nenormálního.
  7. DAVID ONDRÁČKA 1976, aktivista Šéf nevládní organizace Transparency International, kterou premiér Babiš nazývá zkorumpovanou neziskovkou, dostal vánoční dárek před Mikulášem. Jeho podněty ohledně premiérova údajného střetu zájmu, zasílané do Bruselu, padly podle všeho na úrodnou půdu. Andrej Babiš sice tvrdí, že Evropská komise nemá vykládat české zákony, v souboji s dalším aktivistou ovšem letos tahal za evidentně kratší konec.
  8. JANA MALÁČOVÁ 1981, ministryně práce a sociálních věcí Paní se solidním vzděláním, jak ministryni charakterizoval svého času Miloš Zeman, letos utužila pozici první dámy české levice. V lítém souboji s ministryní financí a oblíbenkyní premiéra Babiše Alenou Schillerovou totiž prosadila návrh na zvýšení rodičovské a další zvýšení minimální mzdy. Přes svou sociálně velmi štědrou, snad až rozhazovačnou politiku, díky které získala přezdívku Venezuela, ministryně tvrdí, že na důchody bude.
  9. VÁCLAV KLAUS ml. 1969, předseda hnutí Trikolóra Každé zlo je k něčemu dobré, může spokojeně konstatovat pod stromečkem syn našeho prvního premiéra a druhého prezidenta. V polovině března byl vyloučen z ODS, aby na konci června oficiálně registroval vlastní politický subjekt Trikolora hnutí občanů, jehož je předsedou. V říjnu se stal nejdůvěryhodnějším politikem v zemi, na začátku prosince „poslala“ agentura Kantar Cz Trikolóru s 6,5 % poprvé do PS.
  10. JINDŘICH TRPIŠOVSKÝ 1976, trenér SK Slavia Praha Bývalý číšník, toho času trenér fotbalové Slavie. Na jaře dovedl muž s kšiltovkou sešívané mezi osm nejlepších klubů Evropské ligy. V létě vyhrál ligu, o prázdninách pak postoupil celek ze Sinobo Arény do tolik vytoužené miliardářské Champions League. V ní sice jeho svěřenci víceméně paběrkovali, leč odvážným herním pojetím zaujali starý kontinent. Navíc po podzimní části může Slavie prakticky slavit obhajobu titulu.