23. září 2020 23:52

Nejstarší dolarový miliardář světa je racionální

Přestože jedna z nejúspěšnějších investičních společností planety Berkshire Hathaway, Inc., proslula především díky bossovi bossů Warrenu Buffettovi, za víc než pouhou zmínku stojí i firemní dvojka Charles „Charlie“ Munger (1924).

Obdivuhodný muž oslavil prvního ledna šestadevadesáté narozeniny a přestože jmění 1,7 miliardy dolarů garantuje vcelku solidní životní úroveň, na odchod do penze zatím nepomýšlí.

Playboy každým coulem, dlouholetý viceprezident Berkshire Hathaway, zahájil svou dráhu byznysmena na postu prodavače v obchodě s potravinami dědečka Warrena Buffetta. Ještě předtím působil během druhé světové války jako vojenský meteorolog. Před vstupem do armády, ve které to dotáhl na podporučíka, studoval matematiku na Michiganské univerzitě. Je dlouholetým sponzorem univerzity, které věnoval finance v řádech stovek milionů dolarů.

Divoce nezávislý intelektuál

Později se Charlie Munger přestěhoval z rodné Omahy (Nebraska) do Los Angeles. Po absolvování studia na Harvardově univerzitě v roce 1948 pracoval jako právník, aby se v roce 1959 stal pravou rukou vnuka svého prvního zaměstnavatele. Byznys údajně oba svérázní pánové dohodli během večeře. V roce 2014 přitom Warren Buffett prozradil, že přestože jeho mnohamiliardová společnost vděčí viceprezidentovi za mnohé, neboť byla vlastně vybudována na základě jeho konceptu, platil svého času kamarádovi Charliemu směšných 15 dolarů na hodinu. Věštec z Omahy charakterizuje dlouholetého přítele a spolupracovníka jako „divoce“ nezávislého intelektuála. „Pohybuje se v rytmu vlastní hudby, přičemž se jedná o muziku, kterou kromě něj nikdo jiný neposlouchá,“ říká Warren Buffett.

Nezničitelnost Charlieho Mungera charakterizuje příběh z 50. let, kdy prodělal neúspěšnou operaci šedého zákalu a přišel o levé oko. Poté, co byl lékaři upozorněn na nebezpečí ztráty druhého oka, zvládl studium Braillova písma. Naštěstí polovina zraku od té doby stále „drží“.

Charlieho moudra

Přes přece jen lehce pokročilý věk a víc než solidní finanční zázemí, zastává otec sedmi dětí (jeden ze synů Teddy zemřel v devíti letech na leukemii) a dvojnásobný manžel post předsedy představenstva vydavatelství Daily Journal Corporation. Zároveň je členem představenstva společnosti Costco Wholesale Corporation, jedná se o největší členský velkoobchodní řetězec v USA, který je založen na systému cash and carry. V nedávném rozhovoru pro stanici CNBC prozradil stále vitální muž v nejlepším věku třináct pravidel vedoucích k životnímu úspěchu.

 1. Myslím, že Warren a já známe vlastní limity lépe než ostatní lidé.
 2. Nikomu nezáviďte.
 3. Snažte se prožít den tak, abyste usínali chytřejší, než jste se ráno probudili.
 4. Je pozoruhodné, kolik lidí uspělo jen díky tomu, že jim místo touhy po inteligenci stačilo nebýt hloupí.
 5. To, že se vám něco líbí, neznamená, že vám to svět dá.
 6. Zbavte se lidí, kteří vždy a s patřičným sebevědomím odpovídají na otázky týkající se věcí, o kterých nemají ani ponětí.
 7. Nevěnoval jsem pozornost hranicím akademických oborů, jenom jsem se snažil vždy využít myšlenek, které se mi hodily.
 8. Berte vážně každý jednoduchý nápad.
 9. Neurážejte se kvůli hloupostem.
 10. Snažte se neutrácet příliš mnoho peněz.
 11. Neberte si problémy osobně.
 12. Obklopte se spolehlivými a důvěryhodnými lidmi.
 13. Dělejte jenom to, co musíte a chcete.

Nutno říci, že v tomto případě se jinak nepříliš sdílný muž, jehož obchodní logika je postavena mimo jiné na znalostech psychologie, historie, ekonomie, fyziky a biologie, docela rozpovídal. Když byl totiž před časem požádán o vysvětlení toho, jak došel k úspěchu, odpověď byla stručná: „Jsem racionální.“