1. listopadu 2019 21:35

Nakupujme u odborníků

Přestože snaha po dosažení stanoveného cíle provází lidstvo tisíce let, univerzální vzorec, jak dojít k úspěchu, neexistuje. Naštěstí existují vzory hodné následování.

Winston Churchill | Anglie, 1874–1965

Začněme britským ministerským předsedou, jehož životosprávu ovšem nemohou považovat za příkladnou ani jeho největší stoupenci. Většinu svého života razil zásadu, že k tomu, aby stíhal realizovat všechna svá předsevzetí, mu chybí 24 hodin denně. Pracovní den měl rozdělen do dvou úseků, a to od 8 do 17 hodin a od 18:30 do 3 hodin. Pauzu proložil spánkem. Winston Churchill pracoval pravidelně v ložnici, přičemž věřil, že za jeho neutuchajícím elánem stojí vydatné večeře plus snad ještě vydatnější konzumace whisky se sodou a oblíbeného šampaňského Pol Roger. Přestože zdravým životním stylem, včetně fyzické aktivity, několikanásobný britský premiér zcela pohrdal, jeho pracovní výkonnost byla neskutečná.

Donald Trump | USA, 1946

Životní styl nejvlivnějšího muže planety odpovídá osobě, která vybudovala několik firem, několikrát okusila bankrot, ale vždy se dokázala vrátit zpět na vrchol. K tomu, ač původně vysmíván, porazil Donald Trump v prezidentských volbách s přehledem Hillary Clinton.

Přestože může někdo považovat prezidentův životní styl za výstřední, schopnost brzké reakce a vysoká efektivita nechybějí. Pracovní rozvrh je postaven na jednáních a patnáctiminutových pauzách, během kterých sleduje Fox New, čte noviny a především tweetuje.

Pracovní den Donalda Trumpa začíná v 8 hodin ráno. První tři hodiny věnuje očistě, snídá s rodinou, komunikuje s poradci. V 11 hodin startuje pracovní den. Ten končí, pokud se prezident nenachází mimo USA, v 18 hodin, pracovní schůzky probíhají i v čase oběda, případně na golfovém hřišti. Večer tráví americký prezident nejčastěji v rodinném kruhu. Nebo to alespoň tvrdí jeho okolí.

Elon Musk | JAR, USA, 1971

Vizionář, jehož „elektrická“ automobilka Tesla vydělala v posledním čtvrtletí přes 140 milionů dolarů a stala se nejhodnotnější automobilkou USA, začínal před patnácti lety pracovním týdnem o délce 100 hodin. K tomu mu dopomáhal v míře nadměrné a nezdravé kofein. Dnes se Elon zklidnil a dokáže dokonce přiznat, že za jeho pracovní výkonností (týden zkrátil na 80 hodin) stojí spánek.

V posteli končí hodinu po půlnoci, vstává v sedm ráno. Z pozice vyznavače prolínání pracovních úsilí věnuje každému úkolu předem stanovený čas, pak přichází na řadu jiný cíl. V pondělí a v pátek je k nalezení ve Space X, středy a čtvrtky tráví v centrále automobilky Tesla.

Tim Cook | USA, 1960

Jeden z nejbližších spolupracovníků legendárního Steva Jobbse, generální ředitel Apple Inc. Tim Cook patří do kategorie ranních ptáčat, maily řeší ve čtyři hodiny ráno. Za účelem nabuzení endorfinů následuje hodinové cvičení a běh. Pracovní den bosse firmy s nakousnutým jablkem v logu trvá šestnáct hodin, maximální pracovní nasazení vyžaduje rovněž po svých spolupracovnících. Na druhou stranu je považován za šéfa schopného naslouchat. Na kutě ulehá pravidelně ve 20:45 hod.