18. června 2019 17:40

Mikaela Shiffrin se touží přiblížit hranici vlastního limitu

Americká sjezdařka má za sebou snovou sezonu. Nejdřív se stala nejmladší závodnicí historie, která vyhrála padesát závodů Světového poháru, od té doby triumfovala v dalších deseti závodech.

A to není ani zdaleka všechno. Trojnásobná olympijská vítězka a pětinásobná mistryně světa, která tři poslední ročníky Světového poháru proměnila v One Lady Show, přepsala v poslední sezoně historii sjezdového lyžování v dalších třech případech. Nejdřív Mikaela Schiffrin (1995) triumfovala v patnácti závodech během jediného kalendářního roku, což nezvládl například ani fenomenální Rakušan Marcel Hirscher. Kromě toho během loňské sezony vyhrála sedmnáct závodů, po třiceti letech tak vylepšila hned o tři vítězství rekord Švýcarky Vreni Schneider. A do třetice se blonďatá diva postarala o rekordní zápis rovněž v kategorii prize money, když jako první sjezdař(ka) zdolala během jedné sezony hranici milion dolarů.

Dokonalá profesionálka

Při pohledu na dosažené výsledky není divu, že je americká plavovláska považována za nejlepší sjezdařku historie a patří mezi nejvýraznější osobnosti historie alpského lyžování. Hned v prosinci 2018 zkompletovala výhry ve všech šesti disciplinách, což se doposud nepodařilo žádnému ze sjezdařů. Na svém kontě tak má 40 vítězství ve slalomu, 12x vyhrála obří slalom a 5x slalom paralelní. K tomu nutno přičíst tři vítězství v super-G a po jednom triumfu ve sjezdu a kombinaci.

„Jsem docela úspěšná závodnice, ale nepovažuji se za nejlepší lyžařku historie,“ prohlásila Mikaela v rozhovoru pro Business Insider v průběhu akce pořádané tradičním výrobcem hodinek Longines. „Řekla bych, že vyhrávám, protože jsem se naučila maximálně využívat čas ve svůj prospěch.“

Podle lidí znalých zákulisí alpského lyžování je Mikaela Schiffrin stoprocentní profesionálka, která dokáže přenést do praxe vědecké poznatky. „Bere lyžování jinak než konkurence,“ pravila v interview pro Associated Press bývalá stálice světového lyžování, krajanka Lindsey Vonn. „Ví, co má dělat, proč to dělá a hlavně to, co dělá, dělá dokonale.“

Těstoviny forever

Super Mikaela sází na osvědčené stereotypy. „Každý den začínám snídaní v podobě vajíček s toastem a sklenicí vody, prakticky nepiji kávu,“ říká. Nechce se totiž stát závislou na kofeinu, kromě toho neladí populární životabudič vždy se stavem jejího žaludku a mysli. Místo kávy tak plní roli povoleného stimulantu čas od času čaj.

Přestože Mikaela Schiffrin připouští, že nepatří mezi rigidní odpůrce sklenky vína, případně piva, alkoholu se spíš vyhýbá. Největší oblibě se v jejím případě těší „koktejl“ z brusinkové šťávy a vody.

Co se jídla týče, nedrží hvězdná sjezdařka žádnou zvláštní dietu, do svého těla pumpuje v závislosti na sezoně rovnoměrně sacharidy, bílkoviny, zeleninu. Takřka za všech okolností může těstoviny s kuřecím masem. Stejně tak má kladný vztah ke špagetám bolognese, případně s bazalkou, česnekem a olivovým olejem. V této souvislosti je však nutno říci, že jedním z největších sponzorů Mikaely Schiffrin je výrobce těstovin Barilla…

Sladké sny

Přestože čtyřiadvacetiletá rodačka z Vailu dosáhla na lyžích prakticky všeho, čeho lze dosáhnout, přiznává před závody nervozitu. V takovém případě je vítaným pomocníkem hudba, spoléhá rovněž na speciální dechová cvičení. „Trénuji různé techniky, nejdůležitější je zklidnit tepovou frekvenci. Obvykle se ze všech sil nadechnu, po čtyřech vteřinách následuje postupný výdech.“

Vzhledem k výše uvedenému je snadno pochopitelné, že vedle sběru trofejí, brusinkové šťávy, těstovin a muziky patří mezi nejoblíbenější zábavu Mikaely Schiffrin spánek. Této aktivitě se snaží věnovat minimálně devět hodin denně. „Vím, že každý má svůj limit. Nechci se dostat až na jeho hranici. Stačí, když se k vlastní hranici alespoň přiblížím,“ vzkazuje soupeřkám.