Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět
Co hledáte?
Smazat
Reklama
Martina Sáblíková
Autor: Sport Invest Martina Sáblíková
Úspěch

Martina Sáblíková: „Občas dokážu explodovat“

Vydáno: 04.03.2019
Titulek z bezmála dva roky starého rozhovoru s Martinou Sáblíkovou dokonale vystihuje aktuální stav věcí. Po sezonách, ve kterých historicky největší sběratelka medailí z velkých světových akcí řešila víc než soupeřky, zdravotní stav, přišla letošní exploze...
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Playboy: Co říkáte na názor, že základem velkých vítězství jsou malé porážky?
Sáblíková: Jednoznačně souhlasím. Alespoň v mém případě je každá prohra spojená se zamyšlením se nad jejím důvodem a snahou zjednat nápravu. Prohra ale nemusí být vždy spojená jen s konkrétním soupeřem, ale také s vítězstvím s tím, že to mohlo být ještě lepší. Je dobré si po každé, i dílčí porážce říct, že vinu je třeba nejdřív hledat u sebe a snažit se hledání dotáhnout do konce. Já vím, že za svoje prohry si můžu sama. Alfu a omegu pro mě představuje okamžik, kdy dojedu do cíle, nevnímám trenéra, jsem strašně unavená, ale vím, že jsem udělala všechno, co bylo v mých silách, abych zajela nejlepší čas.

Playboy: Taky všechno řešíte po závodech u videa?
Sáblíková: Můj trenér Petr Novák je v nejlepším slova smyslu fanatik analýz. Podle něj je ďábel skryt v detailu a podle toho rozpitvává každou moji jízdu. Pak se mi snaží vysvětlit, co jsem kde udělala špatně a co bylo dobré, ale mohlo být ještě lepší. Nějak si nemůžu vzpomenout na závod, který jsem podle Petra zajela na sto procent.

„Můj trenér Petr Novák je v nejlepším slova smyslu fanatik analýz.“
Autor: Sport Invest „Můj trenér Petr Novák je v nejlepším slova smyslu fanatik analýz.“

Playboy: Myslíte si, že kdybyste stejnou sveřepost a tréninkovou píli investovala do jiného sportu, dosahovala byste srovnatelných výsledků jako v rychlobruslení? Navíc jako dejme tomu padesátá tenistka světového žebříčku byste na tom byla ekonomicky nepochybně líp.
Sáblíková: V případě finančního ohodnocení máte nejspíš pravdu, jenže sport, ve kterém rozhoduje o konečném výsledku z větší části práce rukou, jednoznačně zavrhuji. Z mého hlediska spočívá jedna z největších výhod rychlobruslení v tom, že mám ruce za zády.

Playboy: Ještě si říkám, že pokud byste zvolila z pozice introverta sport, který je veřejnosti hodně na očích, mohla byste s tím mít problém.
Sáblíková: Nepovažuji se za sveřepého introverta, ale sport jsem si opravdu nevybírala podle popularity a zájmu novinářů. Chtěla jsem prostě dělat a dělám něco, co mě baví. Poněkud paradoxně mi hodně pomohlo, že mě hodně lidí od mého rozhodnutí odrazovalo s tím, že to nemá cenu, protože u nás nejsou pro rychlobruslení podmínky, tradice. Strašně mě to nakoplo, zvýšilo motivaci. I práce s hrablem na rybníku, bez které bych neměla tréninkovou plochu, má své kouzlo.

„Sport jsem si opravdu nevybírala podle popularity a zájmu novinářů.“
Autor: Sport Invest „Sport jsem si opravdu nevybírala podle popularity a zájmu novinářů.“

Playboy: Říkáte, že jste se už naučila rozumět svému tělu. Když tělo vyšle signál, reaguje mozek okamžitě, nebo se naopak snaží tělo přesvědčit o rezervách?
Sáblíková: Záleží na druhu bolesti. Něco se dá překousnout, něco ne. Například letos v Itálii mě začalo hodně tahat tříslo. Sama sebe jsem přesvědčila, že to není tak hrozné a měla bych to zkusit. Pak ale přišlo poznání, že se na nohu nepostavím a prostě nemá cenu pokoušet dál osud.

Playboy: V roce 2013 jste řekla, že pokud chcete vyhrávat, uděláte všechno, co trenér řekne. Pořád to platí?
Sáblíková: Petrovi věřím takřka bezmezně od svých dvanácti let a zatím má víra v něj přinášela vždy úspěchy. Proto na tom nemíním nic měnit. Takže s ním diskutuji jen ve chvíli, kdy si myslím, že bych to mohla udělat ještě dokonaleji, třeba si přidat nějaký cvik. Petr to nikdy rovnou neshodí ze stolu, někdy dokonce přijde s tím, že je to dobrý nápad. A pokud se mu to nelíbí, vysvětluje mi, že se to například neslučuje s nějakým jeho dalším záměrem.

„Petrovi věřím takřka bezmezně od svých dvanácti let a zatím má víra v něj přinášela vždy úspěchy.“
Autor: Sport Invest „Petrovi věřím takřka bezmezně od svých dvanácti let a zatím má víra v něj přinášela vždy úspěchy.“

Playboy: Na první pohled vypadáte jako strašně hodné děvče. Ale když ve vás bouchnou saze, tak to asi bude docela síla...
Sáblíková: Řekla bych, že se v tomto směru výrazně neliším od jiných ženských. Když mě někdo hodně naštve, dokážu občas explodovat. Většinou to funguje tak, že to nosím dlouho v sobě a pak to přijde se vší parádou. Bohužel to kolikrát odnesou lidé z mého okolí, zatímco viník je v té chvíli mimo.

Playboy: Martina Navrátilová kdysi řekla, že moment vítězství je moc krátký na to, abychom žili jenom pro něj. Vy trénujete, trénujete a trénujete a vrchol blaha pro vás představuje konzumace párků.
Sáblíková: Párky, to je moje velká meta. Berte to tak, že většina roku je to rýže, těstoviny, brambory, salát, libové maso. A pak přijde najednou vysněný čas, kdy si člověk může dát to, na co má opravdu chuť. Třeba párek nebo pořádný hamburger.

„Párky, to je moje velká meta. Berte to tak, že většina roku je to rýže, těstoviny, brambory, salát, libové maso.“
Autor: Sport Invest „Párky, to je moje velká meta. Berte to tak, že většina roku je to rýže, těstoviny, brambory, salát, libové maso.“

Playboy: Až o vás budou někdy natáčet film, bude tam ono slavné prkno, na kterém jste v bytě trénovala?
Sáblíková: Asi jo. Mám už sice jiné, ale pořád tu tréninkovou pomůcku používám. Přijedu domů, stadion je pro mě moc malý a rybník nezamrzá, takže trénuji doma na prkně. Pro podřep, což je vlastně můj základní postoj, je to špičková pomůcka. Staré prkno schovávám, je to cenná relikvie.

Související témata: Martina Sáblíková , rozhovor , interview , sport , rychlobruslení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama