15. listopadu 2018 17:08

Magnus Carlsen: Mozart za šachovnicí

Nejen šachoví fanoušci sledují aktuální utkání o titul mistra světa mezi obhájcem titulu Magnusem Carlsenem (Norsko) a americkým vyzyvatelem Fabianem Caruanou. Sedmadvacetiletý Nor obhajuje potřetí. Narodil se 30. listopadu 1990, může si proto nadělit k narozeninám stylový dárek.

Co se v dětství naučíš…

Aktuální mistr světa hraje šachy od pěti let, třetím nejmladším velmistrem historie se stal ve věku 13 let, 4 měsíců a 27 dnů. Studium ukončil v šestnácti letech a začal se věnovat výhradně šachu. Světovou jedničkou se stal v roce 2010. Garri Kasparov, jeden z největších šachových velikánů, na Magnusovu adresu řekl, že při hře působí dojmem hudebního virtuosa s absolutním sluchem.

Kdo si věří, neprohrává…

V roce 2009 se v devatenácti letech stal mistrem světa v bleskovém šachu. Na světový trůn usedl Magnus Carlsen o čtyři roky později, po výhře nad Indem Višvanáthanem Ánandem. Titul mistra světa získal jako druhý nejmladší šampion historie, když jen o pár desítek dnů prohrál s Garrim Kasparovem. K zisku titulu nepotřeboval obvyklých tucet partií, po deseti slavil vítězství 6,5:3,5. Utkání sledovalo prostřednictvím televizních či on-line přenosů přes sto milionů lidí. Mladý mistr světa po svém triumfu prohlásil, že v zápase měl jasno o tom, co musí udělat. K tomu dodal, že pokud chce člověk uspět, je lepší si věřit, než o sobě pochybovat. V roce 2014 titul v odvetě se stejným soupeřem obhájil. Za další dva roky porazil v dodatečném tie-breaku Rusa Sergeje Karjakina.

Veselý mladík…

Se svými třemi sestrami hraje Magnus Carlsen rád monopoly. Většinou prohrává, protože, jak říká, proti účelovému spojenectví tří žen nemá ani jeho genialita příliš šancí na úspěch. K dívkám má kladný vztah, nechce se však vázat, před lety bavil svět příběh o ztrátě papírku s číslem jeho oblíbenkyně, herečky Liv Tyler. Nemá problém zahrát si šachy s kamarády a k tomu dát pár piv. Prý potom hraje mnohem lépe. Baví ho fotbal.

Šachovnice versus tváře

Ve vrcholné formě je Magnus Carlsen prakticky neporazitelný. Má údajně v hlavě deset tisíc partií (!) a dokáže hrát se zavázanýma očima souběžně deset partií. Před zavázáním očí se snaží zapamatovat si tváře jednotlivých hráčů a zasedací pořádek. Jeho vítězství je založeno na schopnosti spojení šachovnice s konkrétními tvářemi. Během rozehrané hry nemá problém odejít od šachovnice, dát si něco k jídlu, k pití, získat novou energii. Disponuje vynikající fyzickou kondicí, díky které neztrácí po několika hodinách koncentraci.

Lidský šampion

Ze strany soupeřů se nekonfliktní a na první pohled věčně dobře naložený Magnus Carlsen těší respektu. Jak se nechal slyšet už zmiňovaný Garri Kasparov, je potěšitelné, že v době nástupu počítačů, kdy se z hráčů stávají roboti, je mistrem světa lidský šampion Magnus Carlsen, v jehož případě rozhoduje intuice, nikoli stroje. Rus Sergej Karjakin z pozice nejmladšího velmistra historie tvrdí, že Nor hraje takřka ideálně. Podle nizozemského velmistra Loeka van Welyho spočívá šampionova síla především v tom, že začíná hrát naplno až v okamžiku, kdy jiní šachisté vidí svou pozici jako bezvýchodnou.

Hodně rychlý mat…

V lednu 2014 si Magnus Carlsen zahrál v Londýně v rámci dobročinné akce s Billem Gatesem. Ačkoli mistr světa přistoupil na to, že bude mít na tah třicet sekund, zatímco jeden z nejbohatších mužů planety rovné dvě minuty, za dvanáct sekund bylo po zápase. Vítězný Carlsen hrál pochopitelně s černými figurami.