10. července 2020 19:35

Kterak přijít k prvnímu milionu dolarů

Na první pohled to vypadá jednoduše. Stačí zadat heslo do vyhledávače a záhy se objeví desítky, ba stovky zaručených receptů, jak přijít k bohatství. Playboy ovšem „nakupuje“ u půltuctu odborníků.

Jedná se v převážné většině o specialisty z USA, neboť podle poslední studie Wealth-X žije v USA 705 lidí s majetkem vyšším než miliarda dolarů. Na druhém místě je Čína (285), následují Německo (146) a Rusko (102).

John Paul Getty | 1892–1976, USA: „Brzo vstávejte, tvrdě pracujte...“

Majitel ropného impéria, po několik desítek let nejbohatší muž planety, razil zásadu, že dlouhodobý vztah se ženou je možný, jen pokud jste v byznysu smolař. Ač miliardář, nechal své hosty telefonovat z automatu na mince, a poté, co únosci požadovali za vnuka z řad komunity zlaté mládeže větší částku, než jakou si mohl odečíst z daní, nechal mafiány uříznout hochovi ucho. Velké peníze vydělal, protože ráno brzo vstával, tvrdě pracoval a striktně se držel pečlivě vypracovaného plánu.

Jeff Bezos | 1964, USA: „Nebojte se kritiky...“

V posledních několika letech nejbohatší muž světa, jehož jmění se odhaduje na 166,3 miliardy dolarů. Zakladatel, prezident, výkonný ředitel a 11% akcionář internetového portálu a zasilatelského obchodního řetězce Amazon.com pochází z Albuquerque (Nové Mexiko), ve kterém se odehrává větší část dokonalého seriálu Perníkový táta. Kromě toho je po dekádu majitelem společnosti Blue Origin podnikající v oblasti vesmírné turistiky a vynášení nákladů na oběžnou dráhu. Od roku 2013 vlastník dnes již spíše levicového deníku The Washington Post. Základ úspěchu spočívá podle jeho názoru ve víře v nové postupy a schopnosti reagovat na konstruktivní kritiku.

Steve Jobs | 1955–2011, USA: „Věřte v intuici...“

Zakladatel, výkonný ředitel a předseda představenstva Apple, dlouhodobě nejcennější značky světa. Jeho případ je o to inspirativnější, že v roce 1985 byl z rodné značky víceméně vyobcován, aby o dvanáct let později slavil triumfální návrat. Jeho byznys krédo spočívalo ve víře v odvahu, intuici a schopnosti jít za hlasem svého srdce.

Elon Musk | 1971, USA: „Nepřestávejte se ptát...“

Vlastník tří občanství (JAR, Kanada, USA) je podepsán pod projekty, jako PayPal, SpaceX či Tesla. V poslední době podpořil vizionář zpochybňující nebezpečnost koronaviru prezidentskou kandidaturu rapera Kanye Westa. K penězům přijdete podle jeho názoru pouze v případě, že neustále přemýšlíte o tom, co všechno lze ještě vylepšit. Kromě toho je nezbytné se ptát a hledat odpovědi. Elon Musk spí šest hodin denně, svůj čas plánuje po pětiminutovkách, přičemž stejné pracovní nasazení požaduje po svých zaměstnancích.

Michael Bloomberg | 1942, USA: „Dotahujte věci do konce...“

Multimiliardář, který letos zažil první výraznější neúspěch, když na konci března přes investice v hodnotě 500 milionů dolarů ukončil prezidentskou kampaň, proslul svým perfekcionismem. Bývalý starosta New Yorku (2002–2013) tvrdí, že základem jeho jmění je schopnost dotahovat věci až do konce a pracovat na nových výzvách. Jak vidno, leží miliardy na zemi.

Richard Branson | 1950, Anglie: „To co děláte, si užívejte...“

Nejspíš nejbohatší dyslektik na světě to ve škole definitivně zabalil v šestnácti letech. Je majitelem značky Virgin, která má přes 400 společností, jedna z nich, Virgin Galactic, plánuje lety do vesmíru. V roce 2014 nabídl Led Zeppelin za nové album a koncertní turné až 360 milionů liber. Rok předtím si na základě prohrané sázky oholil nohy, nalíčil obličej a v červené minisukni vykonával profesi letušky. Jeho slova o tom, že úspěch v podnikání je založen na kreativitě a zábavě, je proto nutno brát zcela vážně.