4. února 2021 18:18

Když škola není základ života...

Nepochybně lze souhlasit s rodiči, které koronavirová distanční výuka deptá a nejspíše oprávněně trpí obavami, že se vzdělávání skrze počítač neblaze promítne do dalšího vývoje jejich potomků. Na druhou stranu existují jedinci, kteří opustili školu hodně před zkouškou z dospělosti, přičemž o jejich kariéře a úspěších se může miliónům absolventů nejprestižnějších univerzit pouze zdát. Několik příkladů za všechny.

Keanu Reeves 1964

Údajně nejhodnější celebrita na světě, která vydělává stovky miliónů dolarů, přesto z dopravních prostředků preferuje kromě své motorky metro. Nemálo peněz věnuje na léčbu leukémie, jedná se totiž o nemoc, se kterou nakonec podle všeho úspěšně bojovala sestra Kim. Keanu, jinak Kanaďan narozený v Bejrútu, navštěvoval během pěti let čtyři různé střední školy a moc se nechytal. „Měl jsem problémy s učiteli, patřil jsem totiž do kategorie dětí, které kladly na všechno otázku, proč,“ vysvětloval herec v roce 2008 v rozhovoru pro list Daily Mail. „Docela jim vadilo, že se často na něco ptám. Nějak jsem nemohl s dotazy přestat, takže jsem usoudil, že bude lepší skončit.“

Rihanna 1988

Rodačka z Barbadosu podepsala první nahrávací smlouvu se společností Def Jam v šestnácti letech a vzhledem k úspěchu debutového, zlatého a platinového alba Music of the Sun (2005), logicky konstatovala, že maturity není k životu zase až tak moc třeba. Od té doby získala sedm cen Grammy, do roku 2017 prodala 211.5 miliónů certifikovaných alb a singlů, což z ní činí nejprodávanějšího sólového umělce všech dob, v absolutním pořadí je druhá za The Beatles. Velmi zdatně si vede rovněž na poli módy. Její jméno je spojováno se značkami jako Armani, Dior, Manolo Blahnik. Vytvořila několik kolekcí obuvi a oděvů pro sportovní brand Puma. Má vlastní značku Fenty Beauty, před dvěma lety se stala první celebritou, která pod křídly luxusního konglomerátu LVMH vydává svou značku Fenty.

Robert Downey Jr. 1965

Iron Man, ale též nominant na Oscara (Chaplin, Tropická bouře) a držitel Zlatého glóbu za nejlepší mužský výkon v seriálech Ally McBealová a Sherlock Holmes si nedělal s učením zrovna těžkou hlavu. V Londýně ho vyhodili z baletní školy, v Santa Monice pak Robertovi bránily v dokončení střední školy pro změnu alkohol a drogy. Pak se do věci vložil jeho otec, který nepříliš zdárnému synovi sdělil, že buď bude chodit každý den do školy, neboť ať skončí a najde si práci. Junior zvolil variantu číslo dvě a nedopadlo to vůbec špatně.

Jennifer Lawrence 1990

Americká herečka se rozhodla ukončit školní docházku ve čtrnácti, sama sebe prezentuje jako samouka. Přes absenci vzdělání se Jennifer podařilo stát se ve dvaceti letech druhou nejmladší herečkou nominovanou na Oscara, stalo se tak za roli ve snímku Do morku kostí (2010). Nejcennější filmové sošky se dočkala o dva roky později, kdy excelovala v hlavní ženské roli filmu Terapie láskou, když si k Oscarovi přibalila i Zlatý glóbus. Její snímky vydělaly přes pět miliard dolarů.

Johnny Depp 1963

Johnny Depp na kontě tři nominace na Oscara (Piráti z Karibiku: Prokletí černé perly, Hledání Země Nezemě a Swenney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street) ani jedna z nominací ovšem nebyla proměněna. V patnácti bral drogy, čas od času něco ukradl a hrál na kytaru. Proto ukončil střední školu prakticky souběžně s jejím začátkem a rozhodl se pro dráhu rockové hvězdy. Byť přednost dostalo herectví, nakonec došlo i na rock. Spolu se zpěvákem Alice Cooperem a kytaristou Joe Perrym (Aerosmith), založili kapelu Hollywod Vampires, v červnu 2018 band předskakoval v Praze samotnému Ozzymu. Rok poté vydali netopýři z Hollywoodu album Rise, které se opravdu povedlo.